Vánoèní øetìz Zlatokov, zvoneèky-12ks v sérii

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PetrOV

Vánoèní øetìz Zlatokov, zvoneèky-12ks v sérii

#1 Příspěvek od PetrOV »

Zdravím, mám problém se zvoneèky Zlatokov. Chtìl bych si je z nostalgie ponechat, ale....praskají žárovky, jak jinak. Mìl jsem za to, že to je tím, že byla vìtšina na 14V*12=168V, dokonce se vyhøála jedna patice tak, že jsem ji musel nahøát horkovzdušnou pistolí abych žárovku dostal ven.

Koupil jsem tedy 12ks 20V žárovek s tím, že 12*20=240V a bude klid. To jsem se tìžce spletl - dìje se to samé, žárovky praskají nìkdy za 20minut nìkdy za pár hodin.

Kabeláž je na pohled v poøádku, všiml jsem si, že ve zvoneècích vzniká velké teplo-jenže nepomùže ani vysunutí patic aby zvoneèkem mohl "procházet" vzduch. Napadlo mì:
1) do obvodu vøadit odpor, žárovky budou "podsvícené", ale nemusely by tolik høát amohl yby vydržet nìjakou dobu
2)je problém v paticích - odštípat pùvodní a naletovat nové? http://www.gme.cz/i-objimka-e10p-p070-045

Díky za jakékoli postøehy (že to jde vyhodit do koše a koupit nové, to vím :D

PetrOV

#2 Příspěvek od PetrOV »

Možná ještì jeden postøeh-praskající žárovka se "stìhuje" - nepraská po øád jedna, ale vždy praskne nìkde úplnì jinde...

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od emo53 »

Tento problém som už pred niekoľkými rokmi vyriešil veľmi jednoducho. Prestrihol som kábel a do prestrihnutého miesta zapojil obyčajnú usmerňovaciu diódu 1N4007, ktorá jednocestne usmerní privádzané striedavé napätie. Zníží sa tým jas žiaroviek a kedy som musel napoledy meniť žiarovku, to si ani nepamätám

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

A ake velke napeti mas v zasuvce? Dve varianty sme mali doma (hribky a stromecky) a nikdy s tym takyto problem nebol...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

a co použít nějaký NTC pro daný proud žárovek ?
bude plynulý náběh rozsvícení a nic praskat nebude . . .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Ta dioda je nejlepší řešení, sám takto napájím asijské žárovičky, co původně měly v každé větvi "blikací žárovku" s bimetalem. Blikání se mi nelíbí, tak jsem blikací žárovky vyhodil a protože ostatní žárovky nejsou dimenzovány na trvalý provoz z důvodu tavení patic, dioda to elegantně vyřešila.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od frpr666 »

jj měl jsem stejná světýlka a stejný problém. Vždy při zapnutí nebo vypnutí řetězu se spálila žárovka.
Vyřešil to triakový regulátor s atmel U2100B. Od té doby je klid. Má to pomalý náběh a potenciometr na regulaci jasu (proudu).

PetrOV

#8 Příspěvek od PetrOV »

zásuvku jsem mìøil, je tam konstatnì 235 +/- 2V

Ta dioda se jeví asi jako nejjednodušší øešení (pro mì jako laika) - pøedpokládám umístit anodou smìrem k zásuvce?

PetrOV

#9 Příspěvek od PetrOV »

Ještì jsem asi mìl dodat, že pøi zapínání/vypínání žárovky nepraskají, praskají až po nìjaké dobì svícení, pøi zapnutí/vypnutí snad nikdy. Proè to tak je, tomu se taky divím, roky to fungovalo bez problémù....

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Taky nám to praskalo, tak jsem sehnal ještě dvě patice a přidal. Od té doby je klid.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#11 Příspěvek od emo53 »

PetrOV píše:zásuvku jsem měřil, je tam konstatně 235 +/- 2V

Ta dioda se jeví asi jako nejjednodušší řešení (pro mě jako laika) - předpokládám umístit anodou směrem k zásuvce?
Na tom absolútne nezáleží, daj to ako chceš

PetrOV

#12 Příspěvek od PetrOV »

to jsem si mohl myslet :D u nás 1N4007 není, šla by nahradit tøeba KY 265 http://www.elfax.cz/0|58|.k.A120424.htm ... dem=false& nebo jiným ekvivalentem z odkazu? Objednávat z Ostravy zboží v hodnotì 2Kè a platit poštu 100...

PetrOV

#13 Příspěvek od PetrOV »

sry, jsem slepý, v ElFaxu ji mají http://www.elfax.cz/0|58|.d.B04480.1-n- ... -----.html

zítra to pobastlím a poreferuju. Díky za rady!

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Mirda »

Ono je to kvalitou žárovek. Zvonečky KALA máme více jak 30 let a loni už to nebylo možné udržet tak jsem koupil všechny žárovky nové, od jednoho výrobce. U starých a nových jsou velké rozdíly a proto ta co má trochu slabší vlákno tak odejde. Ta dioda to srazí, ale houby to svítí a ještě to bliká, to už je lepší triak. regulátor co jsme kdysi vyráběli k vrtačkám.

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#15 Příspěvek od emo53 »

Mirda,
ja som si to blikanie doteraz nevšimol. To myslíš vážne? Však to vlákno má tepelnú zotrvačnosť, moje oko na to - na rozdiel od Tvojho -nie je citlivé

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“