Předloha pro osvit DPS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
albru123
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2014, 01:00

Předloha pro osvit DPS

#1 Příspěvek od albru123 »

Zdravím, snažím se vyrobit DPS fotocestou v UV LED osvitce, ale zasekl jsem se u výroby vzorků pro zvolení ideální doby osvitu a předlohy. Pro předlohu jsem zvolil klasicky pauzák vytisknutý na laserové tiskárně, což je asi kámen úrazu. Tiskárna neumí vytisknout plochy dostatečně sytě a motiv trochu prosvítá i po 20ti minutách nad ředidlem. Zkusil jsem s touto předlohou udělat vzorek, ale díky trochu prosvítající předloze se na některých cestách vytvořily v podstatě mikropraskliny které na výsledné desce opravdu nechci riskovat.

Fólie do laserové tiskárny jsem zavrhl protože je v místním papírnictví koupím jen za 20 Kč a potřebuju na sebe minimálně dvě aby to stálo za to. Když nebude zbytí tak to asi zkusím, ale co navrhujete jako alternativu k vyzkoušení?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

A to děláš pořád jen A4 tišťáky? Já fólie používám, ale normálně na ně tisknu odspoda a odstřihuju, až se ten kousek už nedá použít. Tímto docela ušetřím a opravdu mě cena 20,-/A4 nezabije.

Uživatelský avatar
albru123
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2014, 01:00

#3 Příspěvek od albru123 »

To sice je řešení, ale nedokážu si představit že bych dokázal dát ty fólie přesně na sebe až už budou odstřižené a tudíž nebudou mít hrany přesně stejně rovné.

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od niko231 »

A jaké ředidlo používáte. Já používám toluen a předloha je pak po cca 10 min jeden kontrastní rozteklý monolit, ale hodně záleží na toneru tiskárny. Z některé se krásně rozplyne a někde ani po dlouhé době žádná změna.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Je to jen o technice. Spodní ustřihnu s trochu větším okrajem a přilepím ji na prosvětlovák. Vrchní ustřihnu s menším okrajem, napasuju na spodní a zafixuju nahoře a dole lepící páskou. Bezkonkurenčně nejlepší je na to Scotch Magic Tape. Pak obě odlepím od prosvětlováku a zastřihnu okraje ať nejsou příliš velký. Krycí sklo to pak přitlačí na DPS, takže nevadí ani lehký prohnutí.

Uživatelský avatar
albru123
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2014, 01:00

#6 Příspěvek od albru123 »

niko231 píše:A jaké ředidlo používáte. Já používám toluen a předloha je pak po cca 10 min jeden kontrastní rozteklý monolit, ale hodně záleží na toneru tiskárny. Z některé se krásně rozplyne a někde ani po dlouhé době žádná změna.
Klasická C6000, aceton prý funguje taky, ale nezkoušel jsem ho.
forbidden píše:Je to jen o technice. Spodní ustřihnu s trochu větším okrajem a přilepím ji na prosvětlovák. Vrchní ustřihnu s menším okrajem, napasuju na spodní a zafixuju nahoře a dole lepící páskou. Bezkonkurenčně nejlepší je na to Scotch Magic Tape. Pak obě odlepím od prosvětlováku a zastřihnu okraje ať nejsou příliš velký. Krycí sklo to pak přitlačí na DPS, takže nevadí ani lehký prohnutí.
Díky za návod, zkusím ... jenom škoda, zrovna ta Scotch Magic Tape mi před nedávnem došla. Pokud to ale nepůjde tak dojdu koupit cartridge do inkoustovky a zkusím fólie pro inkoustovky, podle fotek mají kontrast daleko lepší.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

Tlacim si predlohy doma na folie vzdy 2x jeden motiv k sebe. Vystrihnem vacsi okraj po obvode motivu a folie v protisvetle zlepim presne na seba lepiacou paskou. Neni to ziaden problem. Tiez je dobre ak to tvoj ovladac tlaciarne dovoluje nastavit v optionsoch tajvacsie davkovanie tonera (najvacsiu hustotu). Pripadne si to dat vytlacit v miestnej kopi sluzbe tam maju zvacsa lepsie stroje ako mas doma a poprosit ich o nastavenie najvacsej hustoty tonera

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pole »

+ ma este napadlo ze na zosilenie kontrastu predlohy vytlacenej na folii je mozne pouzit ciernu fixku urcenu na pisanie na tabule [biela tabula na ktoru sa pise fixom ktory sa da potom lahko zmazat handrou] tak takou fixou doslova zacmaras celu predlohu na folii. Nechas zopar minut preschnut a potom ju vatou alebo dacim jemnim pretres. Fixa sa z folie zotre ale na casti z tonerom ostane. Ale aj tak radcsej pouzivam prekladanie 2 folii cez seba

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od petus »

Tisknu na fólie, pouze jedna a bez ponecháni nad ředidlem a žádné mikropraskliny nemám :-) ano, předloha není sytě černá, ale tak či tak, praskliny nikde :-)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
MrMagor
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2006, 02:00

#10 Příspěvek od MrMagor »

Máte někdo zkušenost se samolepícími foliemi? Plánuji je vyzkoušet, ale mám strach, že to lepidlo bude nějak reagovat s fotolakem na DPS, nebo se při sundávání sloupne i s lakem.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#11 Příspěvek od hakamusai »

Z mých zkušeností mi připadá : pokud tisk na pauzák,tak hustým inkoustem.
pokud nažehlování,tak na fólii tisknout s rozlišením 1200x1200 (dají se dělat i SMD cesty).

Uživatelský avatar
albru123
Příspěvky: 6
Registrován: 29 led 2014, 01:00

#12 Příspěvek od albru123 »

Odpovím tak nějak dohromady, trik s fóliemi na sobě hodlám přes víkend zkusit. Bohužel hustotu toneru si nastavit nemůžu. V copycentru, teda spíše v tiskárně, jsem byl, ale řekli mi že je zakryta moc malá část fólie a že by se to vytisklo dost špatně nebo něco v tom smyslu. Přišlo mi to jako blbost, ale neřešil jsem to a raději už jsem se tam neukazoval. To s tím stíracím fixem jsem taky zkoušel, ale v motivů pak zůstávaly díry. K fotocestě jsem se dostal přes nažehlování toneru, bohužel to nebylo moc úspěšně. Možná díky špatnému papíru, možná díky tomu, že tam prostě ty osamocené pady integráčů nedrží.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“