Vypnutí obvodu s procesorem PICAXE

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

Vypnutí obvodu s procesorem PICAXE

#1 Příspěvek od KuCZik »

Zdravím, mám dotaz. Začínám s elektronikou a řekl jsem si, že zkusím udělat jednoduchý zvonek do domu, kde už asi rok chybí. Použil jsem na to PICAXE-08M2. Mám ale menší problém. Táta nechce zaboha zvonek do zásuvky, protože je paranoidní že všechno co nevyrobili za komačů tak vyhoří. Tudíž potřebuju poskládat zvonek, který po krátkém stisknutí tlačítka pustí do procesoru 4,5V ze tří tužkovek, procesor nastaví prvnímu pinu výstupní napětí které sepne NĚCO, co vpustí napětí z baterií do procesoru na délší dobu, poté přehraje melodii z druhého pinu přes reproduktor a následně odpojí výstupní napětí prvního pinu, čimž bych chtěl docílit vypnutí obvodu do dalšího sepnutí tlačítka a nulového odběru energie z baterií. Jenže jsem velmi neznalý a učím se zkoušením a odpalovaním obvodů a z obvodů na internetu. Chtěl bych vážně co nejjednodušší řešení. Netušíte, čím tohoto docílit? V příloze zasílám 'NEprofi náčrt v Eagle. Děkuji za všechny rady.
Přílohy
test.png
(3.7 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#2 Příspěvek od Jirka525 »

To první, co mě napadá, připojit na jakýkoli výstup, třeba IO1 relé. Jeho spínací kontakt bude připojen paralelně k tlačítku S1. Výstup IO1 udělá po startu programu puls definované délky, tj. sepne relé na dobu, po kterou chceš aby zněla melodie. Po ukončení pulsu kontakt odpadne a odpojí napájení od CPU. Ale i bez odpojování mě připadá tato konstrukce dostatečně bezpečná. Tedy pokud nehodláš použít pro napájení třeba 100 Ah baterku.
Jirka

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#3 Příspěvek od KuCZik »

No co jsem se dočetl, tak PICAXE se jednou za čas i bez špuštěného programu sám od sebe probere a zkontroluje jestli mu někdo nechce poslat nějaká data. Ale chtěl bych aby ty baterie vydržely co nejdéle, takže zkusím sehnat 4,5V relé. Ještě jsem koukal na nějaké obvody kde se používal spínací NPN tranzistor, ale to je zde asi blbost že.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#4 Příspěvek od Jirka525 »

Není, šlo by to i s tranzistorem, ale to nevypálím takhle od boku. Zítra ti pošlu malůvku.
Jirka

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#5 Příspěvek od KuCZik »

V pohodě, děkuju za pomoc :)

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#6 Příspěvek od Jirka525 »

Nejsem moc zběhlý v Eagle, tak jsem to jen rychle načrtl. Tranzistory jakékoli, parametr H21 > 100, Ic 100 mA by pro takovouto aplikaci mělo stačit. Jestli ti něco nebude jasné jasné, pošli SZ. Ať se daří.
Přílohy
obr1.png
Ten odpor R5 zůstane 120 Ohm
(7.38 KiB) Staženo 141 x
Jirka

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

Můžete se inspirovat v zapojení ESR metru od p.Zajíce. Je to tam řešeno tranzistorem.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

KuCZik píše:...PICAXE se jednou za čas i bez spuštěného programu sám od sebe probere a zkontroluje jestli mu někdo nechce poslat nějaká data...
Tohle jsi vyčetl kde? 8O

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#9 Příspěvek od KuCZik »

Tak jsem si to popletl, ale stejně jen přejde do low power módu, což má stále nějaký odběr.

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#10 Příspěvek od KuCZik »

Tak jsem použil schéma od Jirka525. Hrál jsem si s tím dlouho, ale nakonec jsem to rozhýbal tak, jak jsem potřeboval. Akorát jsem musel vyhodit ten 10uF kondík, protože ten mi celý obvod zresetoval a spustil znovu a hrál stále dokola. Jinak to funguje výborně, teď na to jen vymyslet jednoduchý zesilovač pro repráček a zvonek je na světě! Díky moc za pomoc :)

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Pokud tam použiješ 50Ω, jak píšou i v datašítu, tak tam třeba ani zesík prát nemusíš. Pro hluchý to sice není, ale stačí to.

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#12 Příspěvek od KuCZik »

Máme celkem velký dům a chtěl bych aby byl slyšet všude. Mám na tom momentálně 8Ω repráček, který bych trochu zesílil. Akorát mi přijde že ty tranzistory si berou více proudu než jen procesor v low power módu. Je to normální, nebo to bude tím, že jsem použil staré teslácké náhrady (KC508 na místo BC548B a KC308C na místo BC558B) a už jsou staré a nefungují jak mají a nebo jsem vybral špatné náhrady.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od breta1 »

Pokud se bavíme o schema od Jirka 525, tak ta dvojice tranzistorů T1, T2 nesmí brát vůbec NIC (pokud je na PIN4 nula).
Ten výstup pro repro bych pustil do spojených bází nějakých PNP/NPN, jejich kolektory na GND a 5V a spojené emitory přes elyt přímo do repra.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#14 Příspěvek od Jirka525 »

Při vypnutém zvonku by přes tranzistory T1, T2 neměl téct žádný proud. Při zapnutém. tam teče dohtomady asi 10 mA. Zanedbatelný (vůči spotřebě CPU v Idle módu) nebude ani proud reproduktorem. To je dynamická záležitost a netroufám si to takhle odhadnout. Jestli chceš ještě snížit spotřebu, můžeš experimentovat s odpory R2, R4. Snižovat buzení tranzistorů a měřit saturační napětí na T1. Tranzistory mají poměrně velký zesilovací činitel, tak by ses měl dostat se spotřebou spínacího obvodu pod cca 2 mA. Musíš tam ale nechat nějakou rezervu aby to spolehlivě spínalo i při vybitých baterkách. Asi bych nešel pod 1 mA do báze.
Jirka

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#15 Příspěvek od KuCZik »

Dnes snad seženu lepší multimetr a změřím konečně přesně odběr a pokud vyštrachám tranzistory na malý zesilovač tak už snad budu moct začít vymýšlet plošňák. :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“