Datová schránka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Datová schránka

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Nevíte, jestli můžu použít pro svůj kontakt s úřady jinou, než vlastní datovou schránku? Nechci si ji zakládat a poslal bych své daňové přiznání přes DS našeho družstva.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Ne, nemůžeš, musíš mít svou. V jedné firmě by stačila jedna, ale pro každou fyzickou osobu to vyžadují zvlášť. Asi proto, že to tam u nich jede automatem a nikdo to netřídí jak došlou papírovou poštu. Představ si, že by ti došla odpověď, že tam máš chybu, na stejnou schránku a nikdo by ti to z družstva neřekl, protože by je to nezajímalo. To bys pak byl jako v průseru, až bys prošvihl termín atd. :wink:
To je jen příklad, oni by ti museli odepsat na tvou datovou schránku a budou vyžadovat komunici z ní, protože to nahrazuje oficiální poštu. Takže to neriskuj a udělej to tak, jak se má - ze své datové schránky. Už jen proto, že to budeš mít ve své historii pro pozdější dokazování za 5 let atd.
Je to stejné jako když lidi s autem by neměli vyhazovat prošlou zelenou kartu za posledních 5 let kvůli prokazování ČKP.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#3 Příspěvek od Hrnous »

ČKP už je pasé

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Jak jsi na to přišel ? V tom článku upozorňují i na to, že když ti přijde dopis od nich datovaný před tím x datem (asi i za 2-3 roky ?), tak máš reagovat. :wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Dík za odpověď. Ten průšvih u družstva nehrozí, protože se o jeho datovou schránku starám sám, nicméně, předpis je předpis.

Od zřízení vlastní DS mě odrazuje to, že je to na pořád. A jednou přijde den, kdy nebudu schopen, ať už mentálně nebo fyzicky, schopen zvládat práci s počítačem. Co pak?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

mtajovsky píše:Co pak?
Pak ji znepřístupníš.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

mtajovsky píše:Od zřízení vlastní DS mě odrazuje to, že je to na pořád. A jednou přijde den, kdy nebudu schopen, ať už mentálně nebo fyzicky, schopen zvládat práci s počítačem. Co pak?
Od zřízení vlastní datové schránky by tě mělo odradit hlavně to, že ti nic nepřijde normální poštou a v datové se ti to ukáže podle nálady úředníka. Zrušit ji můžeš kdykoliv, ale už jsi v registru zaveden. To je podobné jako když si půjčíš od banky 50 tisíc, tak jsi hned v registru dlužníků a taky tam budeš už nadosmrti k nalezení i s historií i když úvěr=dluh hezky splatíš a do halíře. :wink:

A další taková drobnost :
"Připomeňme si, že elektronická komunikace s finanční správou je již od loňského roku povinná pro všechny plátce DPH. Od začátku letošního roku je povinná také pro všechny subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem – a pak také pro všechny, kteří mají (zpřístupněnou) datovou schránku."

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#8 Příspěvek od jasin »

p32 píše: Od zřízení vlastní datové schránky by tě mělo odradit hlavně to, že ti nic nepřijde normální poštou a v datové se ti to ukáže podle nálady úředníka.
To je ale právě výhoda datové schránky! Už dvakrát se mi stalo že pošťák usoudil (neoprávněně) že nejsem k zastižení a zásilka byla považována za doručenou. Jen se štěstím jsem se nedostal do potíží. Pošťákovi nic nedokážeš.
A nechápu co myslíš že se ti "ukáže" zpráva ve schránce podle nálady úředníka.
Zpráva do ní dojde hned když je odeslána. Pokud odeslána není nedostane úředník elektronickou doručenku. Je to jeho starost. A je to prokazatelné. Narozdíl od pošty.
A dobré programy odesílají přiznání a jiná lejstra pomocí schránky pro úřady na klepnutí. Nemusím se tam vláčet a stát dokonce fronty u okének.
A jak jak pravil pan Podlaha Mám to zadarmo!
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

No mne od datove schranky odrazuje hlavne to, ze pokud chci abych dokument tam doruceny mel archivovan a mel dale vahu podepsaneho, musim ho vytisknout a jit ho overit na postu. Opravte mne jestli se mylim, ale ta verze datove schranky co je zdarma ma omezenou velikost a zpravy se z ni casem mazou.

Taky se mi nelibi komplikovane prihlasovani. Pry na to existuje nejaky plugin do outlooku, ale nikdo mi nebyl schopen rict jak vlastne funguje a jestli je schopen automaticky kontrolovat a stahovat zpravy bez neustaleho prihlasovani tim silenym heslem a jmenem co nejde zmenit.

Ja pouzivam pro podepisovani, podavani priznani apod. klasicky certifikat vydany postou.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

to jasin:
To, že ti pošťák špatně doručil zásilku, je sice hezký argument, ale k ničemu. Co dělám (opravuji, upravuji) ve firmách jejich datové schránky, aby to měli tzn. ok, tak se všichni co nemusejí, raději vyhýbají. Asi vědí proč, nejen kvůli ověřování papírů.
Když nechápeš náladu úředníka, tak nám nepopisuj náladu pošťáka, protože situace je stejná. Budeš 3 týdny za kopečkama na chalupě v Africe a při návratu domů zjistíš, že úředník ti poslal zprávu podle předpisů do datové schránky, ale ty jsi ji nestihl zpracovat. U normální pošty ti to někdo z rodiny zkontroluje a případně zavolá a můžeš jednat i z Afriky (mejlem atd., ale přiblblej kód datové schránky si nezapamatuješ a všude ho tahat nebudeš, že ?).
Jinak máš pravdu, nemusíš se 1-3x do roka vláčet s papírovým daňovým přiznáním atd. To já právě rád dělám, protože se při tom dozvím i ostatní věci a kde případně dělám nějakou chybu. Až budou naše zákony ustálené a nebudou se měnit každý rok xkrát, tak přejdu na datovou schránku taky.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

potøeboval jsem dnes odeslat dokument na finanèní úøad pøes DS a zjistil jsem že se do ní nemohu pøihlásit protože - viz pøíloha, tu èervenou hlášku jsem nepochopil - jak si ale mám zmìnit heslo, když se do své DS nemohu pøihlásit, to snad nelze ne?, vyèetl jsem na netu že platnost hesla po 90 dnech vyprší a mìlo by to jít znovu aktivovat/získat pøístupové údaje na CzechPoint místech
Přílohy
datovka - hláška.png
(255.81 KiB) Staženo 172 x

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#12 Příspěvek od Radovan_79 »

sr71: Ano, zajdeš na CzechPoint a požádáš o nový přístup do DS. Jen bacha na to, jednou za tři roky je to zadarmo, jinak to stojí 200,- Kč. To heslo je potřeba co 90 dní měnit, nebo by mělo jít nastavit, že platí furt. To ale nevím jistě, ale lidi, co jim přístupy dělám, to říkají, že to jde.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Jde to nastavit na furt, roky jsem to neměnil. :)

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#14 Příspěvek od Radovan_79 »

Tak vida. Ale výchozí je, že co 90 dní se to musí měnit, ne?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Asi jo, nepamatuju si to přesně, ale něco takovýho tam bylo. Kdo by to furt měnil.

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“