Jakou lupu nebo ruční mikroskop do dílny?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

Jakou lupu nebo ruční mikroskop do dílny?

#1 Příspěvek od Spejbl »

Zdravím, sháním tip na pomůcku do dílny, na vizuální kontrolu DPS, konektorů, pájení, prostě nějaké oční přibližovadlo, nejlépe s podvícením.

Cosi jako mikroskop (40x zvětšení) už mám, ale vadí mi že světlo je z boku a zároveň je hrozně krátké ohnisko, musí být připláclý až DPS, takže se všude nedostanu nebo je tam tma... stálo 2$ na ebay.
Přílohy
DSC_0361.JPG
(270.83 KiB) Staženo 100 x
Naposledy upravil(a) Spejbl dne 31 led 2015, 14:59, celkem upraveno 1 x.
Já se vrátím

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#2 Příspěvek od Spejbl »

Nemá třeba někdo zkušenost s tímhle?
http://www.ges.cz/cz/nahlavni-lupa-vtmg ... 03001.html
Já se vrátím

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

mám tu lupu, ale moc jí nepoužívám. Moc dobře nesedí na hlavě a nemá zarážku na ten kšilt. Spíš využívám lampu s pětidioptriovou lupou. Bohužel ty levné lampy mají stojany z měkého plechu a po roce používání jsou rozkývané.

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#4 Příspěvek od Spejbl »

Já se vrátím

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#5 Příspěvek od bastlir40 »

http://www.stumobil.cz/zarizenihtml/lupa.php

Jen si neber tu T86-I , věčně se převažuje když jí víc nakloníš. Pak budeš nucený si udělat držák na kraj stolu jako jsem to řešil nedávno já.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
pepito
Příspěvky: 315
Registrován: 10 kvě 2005, 02:00
Bydliště: V okolí Brd

#6 Příspěvek od pepito »

Nedávno jsem to také řešil a na rychlo jsem si koupil v lidlu lampu s lupou a led osvětlením a zatím maximální spokojenost.
http://www.zbozi.akcniceny.cz/led-lampa ... u-1202319/

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#7 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 14:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

Toto řešení rozhodně nedoporučuji, v obraze na monitoru je viditelné zpoždění a práce pod takovou "lupou" je proto pěknej vopruz.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
mikosa
Příspěvky: 93
Registrován: 29 dub 2007, 02:00
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

#9 Příspěvek od mikosa »

K té led čelovce z GESU . Koupil jsem si ji a vadily mi 2 věci : 1. nízký svit dvou ledek , 2. po nedlouhé době svícení poměrně rychlé snižování jasu . Naopak na hlavě sedí dobře pokud si dobře nastavíš obvod pásku a zarážku nepotřebuješ , protože po nastavení polohy utáhneš matky po bocích a ,,kšilt" se pak nehne . Kvůli jasu a svítivosti jsem jsem čelovku trochu vylepšil . 1. vyhodil jsem dvě tužkovky , původní ledky , vyfrézoval vnitřek krabičky a ponechal původní vypiínač .
2. na kousek cuprextitu jsem paralelně připájel 8 ks trojitých smd 5050 ledek .
3. na vrchní část jsem přilepil li-pol článek používaný v ntb bateriích .
4. do krabičky jsem silikonem vlepil minimodul pro nabíjení li-ion baterií s indikací nabíjení se dvěma led a se vstupem usb mini.
5. dále jsem do krabičky vlepil modul step-up (Uin 0,9-5V /Uout - 5V / Iout 0,6A )
6. propojil jsem mezi sebou li-ion , moduly , přepínač , ledky a srážecí rezistor .
7. nakonec jsem propiloval okénko pro indikační ledky nabíjení .
8. HOTOVO !!!
Nyní jsem maximálně spokojen . Čelovka svítí jako čert bez klesajícího jasu cca 8 hodin v kuse na jedno nabití . Pro příjemnější nošení jsem na obvodový pásek v oblasti čela dal potítko na suchý zip , který se používá u svářecích stmívaček . Nabíjím to nabíječkou k MT nebo z ntb , pc .
Přílohy
IMAG0552.jpg
(122.45 KiB) Staženo 140 x

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#10 Příspěvek od kovar »

Při tom Tvém provedení to určitě funguje ale musíš zajistit stabilní výšku toho mikroskopu vůči desce a to se ti těžko v ruce podaří .Udělej na to nějaký pevný držák .Nedávno jsem získal ze SD mikro kameru . Má to krátký tubus v kterém jsou tři LED diody k nasvícení a musí se to položit přímo na DPS .Já to ale musím sledovat na TV protože to má jen video výstup.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pro kontrolu plošných spojů a ještě více pro čtení údajů na součástkách SMD, používám "hodinářské kukátko".

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Striedavo, podľa povahy práce - lampu s lupou z Lídlu, ručnú lupu, hodinárske kukátko a veľmi podobnú čelovku.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od vava »

Používám USB mikroskop. Sežene se v různých cenách, od cca 1K do šíleně předražených.
http://gadgets.heureka.cz/usb-mikroskop_3/
Zvětšení má laditelné, osvětlení stmívací. Problém můžou být odlesky na lesklých ploškách plošňáku, ty to pozorování drobet znepříjemňujou. V práci s tím pozorujeme růst whiskers.
Přílohy
Snímek 050.jpg
whiskers
(139.26 KiB) Staženo 146 x

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#14 Příspěvek od vava »

Dá se s tím točit i video, takže bych tipoval časovou odezvu minimálně 15sn/s. No prostě jako webkamera.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

2 Vava - hezká fotka, pěkný průšvih na obzoru. Co v práci řešíte za techniku, že jdete cíleně po whiskers?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“