Meranie prudu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miror
Příspěvky: 322
Registrován: 14 zář 2006, 02:00

Meranie prudu

#1 Příspěvek od miror »

Zdravim mozno blba otazka ale ,potreboval by som odmerat prud na zvaracke poradite ako ? Merak ma vacsinou rozsah do 10A a zvaracka co mam dava od 30 do 140A.Dik

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Měř napěťový úbytek na kabelu. Na kalibraci si vypůjči nějaký klešťový ampérmetr, nebo si to spočítej (což ale dost dobře nejde, když neznáš vodivost slitiny kabelu).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

S jakou přesností to potřebuješ? Jako bočník můžeš použít jeden ze svářecích kabelů, jestli ho máš čím zkalibrovat, chce to přes něj pustit aspoň tak 10A a odměřit úbytek napětí na něm. Při sváření je průběh proudu dost divoký, asi by to chtělo lognout osciloskopem, ručičkový měřák možná něco ukáže, digitální určitě nepoužívej.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Pro měření proudu potřebuješ (u klasické metody) bočník.
A bočník musí být navrhnutý tak, aby moc neovlivňoval měřený obvod. Kdybys použil bočník o odporu třeba 0,1Ω, tak ti při maximálním proudu vytvoří úbytek 14V. To by už mohlo být cítit. 0,01Ω by vytvořil už jen 1,4V, to už víc ztratíš na kabelech a hlavně na elektrodě (pokud se bavíme o svařování obalenou elektrodou).
Takže- pokud bys měl ten 0,1Ω a použil na něj třeba tento voltmetr, tak každá ampéra na stupnici indikuje 10A ve skutečnosti.
Ale problém je ve výrobě takového bočníku, taky v kalibraci.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
miror
Příspěvky: 322
Registrován: 14 zář 2006, 02:00

#5 Příspěvek od miror »

Presnost staci +- 2-3A prerabam zvaracku a chcem tam pouzit digitalne zobrazovanie lebo teraz je tam len taka plastova somarina ktora priblizne ukazuje prud ale tu nemozem pouzit v novej skrini.Ja v podstate potrebujem iba zistit min.a max.prud ostatne uz nie je problem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Nejjednodušší řešení je koupit ampérmetr s děleným bočníkem. Dělají se na proud 180A a více. Nemusíš nic bastlit a kalibrovat.. Ovšem stojí to peníze.. U bočníku se udává úbytek napětí v milivoltech při max proudu..
u "budíku" máš bočník předepsán. (třeba 180A/60mV). Měřák si nainstaluješ kam chceš. Délka vedení od bočníku k měřáku má velice malý vliv na přesnost měření při danné přesnosti.
Jinak si sám můžeš k měřáku bočník vyrobit v podstatě z čehokoliv (kabel, Fechralový pás, kus železný tyče), ale vyžaduje to kalibraci bruskou a daný předmět se nesmí zahřívat při průchodu proudu, jinak se mu zvyšuje odpor a tím zkresluje měřící proces.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 02 úno 2015, 22:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ta plastova (analogova) somarina bude mnohem lepsi, pokud bude fungovat, nez digitalna somarina. Z toho nepoznas nic, na to vsad boty (čižmy) i elektrody.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

Hlavně ten bočník zapojte podle horního zapojení, na podle spodního, jinak nejspíš odkouříte měřák. Posuvem polohy kontaktního šroubku měřidla můžete měření jemně nastavit bez broušení bočníku.
Přílohy
shunt.png
(6.45 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stejně jsem v životě neviděl svářeče, co při svařování kouká na ampérmetr.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
miror
Příspěvky: 322
Registrován: 14 zář 2006, 02:00

#10 Příspěvek od miror »

ja nepotrebujem pozerat na ampere ale aspon nejaku predstavu o tom ake ampere mam nadstavene potrebujem vediet. Ci ty zvaras 1,5 elektrodu na 140A? Ako som pisal prerabam zvaracku a tu analogovu risku nemozem pouzit tak hladam alternativu.V podstate nepotrebujem merat ten prud potrebujem len zistit aky v skutocnosti bude prud na vystupe ak nadstavim min. a aky ak nadstavim max. to meranie medzi tym min. a max. si uz urobim.Asi najlepsie bude pozicat si ten klestovy merak

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Proud poznáš při svařování. Buď se to bude lepit, nebo to propálíš dřív, než to svaříš. U AC svářečky je to trošku složitější, u DC je to poznat i podle sluchu.

Ale abych se přiznal, taky pořádně svařovat neumím, jdu na to jak s mikropájkou a to je špatně. Svářečky mám mimochodem tři, zvolna jsem se propracoval z AC trafa z vysílače až k invertoru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
miror
Příspěvky: 322
Registrován: 14 zář 2006, 02:00

#12 Příspěvek od miror »

ZdenekHQ píše:Proud poznáš při svařování. Buď se to bude lepit, nebo to propálíš dřív, než to svaříš.
No a prave preto potrebujem nejake info o nadstavenom prude. Zvarat s tym ze "nejako to dopadne" je asi blbost.Ale to je vedlajsie skusim zohnat ten klestovy merak to bude asi najjednoduchsie

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Ale Zdenek má pravdu , měřák ti k ničemu nebude . Nauč se u někoho svářet . Zjistíš , že v podstatě na každou práci doladíš proud dle reality podmínek sváření . Nikdo ti neřekne dej tam tolik ampér a stopro to půjde . Není tomu tak . Ale to poznáš , až se svářet naučíš . A nějaký měřák ti může spíše uškodit .

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

Havne nemeraj prud na elektrode, pri najhorsom pouzi ocelovy drat hodeni vo vode aspon par metrov dlhy, bude tam tiect pekny konstantny prud,a stihnes to aj odcitat aj nastavit.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od petrfilipi »

Třeba teď je na Aukru bočník 250A/60mV, cena 220 Kč bez poštovného. A nemusíš nic cejchovat. Pak musíš jen sehnat odpovídající měřící přístroj.
A kdybys bočník chtěl půjčit (nevím přesně, ale mám asi 400A/60mV), tak by to proti záloze taky bylo možné.
Já, když jsem před rokem nebo kdy to bylo, dostal na opravu svářečku UTA200 a potřeboval jsem změřit proud, tak jsem zkratoval kleště s držákem elektrody a měřil jsem normálním digitálem. Ale netrápil jsem to úplně naplno, asi tak do půlky, a ne moc dlouho.

Petr Filipi

Odpovědět

Zpět na „Poradna“