Sprchový kout, zony.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

Sprchový kout, zony.

#1 Příspěvek od impedance »

Zdravím, potřeboval bych poradit.
Nějak si nejsem jistý jestli jsem to z norem vyčetl správně, tak bych chtěl poradit jestli je můj případ ok.
Mám sprchu s pohyblivou hlavicí a chtěl bych do ní dát světlo na strop(nad 2,25), je možné použít světlo s ip2x v případě že ho budu napájet obvodem self 24V ss? Pokud ano, můžu dát vypínač pro to světlo do zony 2? ale tam bych chtěl spínat 230 ještě na trafo, aby většinu dne neběželo naprázdno.
Trafo plánuju dát do rozvaděče úplně mimo koupelnu na hajzlík.
Je to takto proveditelné? přemýšlel jsem, že bych tu elektriku v koupeně překopal úplně a prdnul tam ještě Fíčko 10mA, ale nevím jak je to v naší sovětské elektroinstalaci proveditelné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pokud chceš dát "fíčko", musíš nutně původní "dvoudrátovou" instalaci učuněnou v soustavě TN-C změnit na "třídrátovou" soustavu TN-S. bude to braný jako rekonstrukce, bude na to tím pádem potřeba revize a nevím jak se bude revizák tvářit na současnou existenci části bytu s instalací TN-S a zbytku s instalací TN-C - aspoň u mne se na to netvářil nijak nadšeně...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Tvářit se nebude nadšeně, ale co nadělá ? Má udělat revizi koupelny a za to je placený, to ostatní ho zajímat nemusí.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od impedance »

ohledně těch zon to takhle můžu udělat?
Kupodivu už máme barák v TN-S máme tam i Fíčko tuším 100mA, pro tři rodiny, to by nebyl problém.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Centrální "fíčko" pro 3 byty není nejšťastnější řešení.
100mA se nepoužívá jako ochrana před NDN v koupelně,... mělo by být 30mA

Pokud do koupelny povede jen SELV (malé bezpečné napětí), tak na rozvod malého napětí se již fíčko nedává

Vypínač 230V do zóny 2 ? Jaké krytí si představujete? Vypínač s běžným krytím IP20 rozhodně ne.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Koupelna určitě s 30-kovym a venkovní prostory taky.V ostatních místnostech bych dal 100mA FI,tady máme 30 na celej barák a občas "bezdůvodně" vypadne různejma "dějema" v odrušovacích filtrech.Z těch filtrů do PE mnoho neteče,ale pokud jsou v každý blbině,těch 30mA k vypadnutí se dá po baráku nasbírat.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#7 Příspěvek od impedance »

Tak to nakonec udělám jinak, vypínáčem v zoně 2 budu vypínat jen 24Vss.

Je nějaký risk v použití těch měničů 230/24, které se prodávájí spolu se světlama? samozřejmě musí vyhovovat normám, ale nevím jak jsou na tom s poruchovostí atd. nebo je lepší koupit trafo bezpečnostní trafo a dodělat filtraci?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“