zdroj 0-40V 0-6A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mira52d
Příspěvky: 5
Registrován: 08 led 2015, 01:00

zdroj 0-40V 0-6A

#1 Příspěvek od mira52d »

Neznáte někdo schéma regulovatelného zdroje 0-40V 0-6A s LM317. Na internetu jsem pár schémat našel, ale ty nemají regulaci proudu.

Dekuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Problém je v tom, že LM317 není primárně proudově regulovatelnej šváb, má jen pevně nastavený proudový omezení a tepelnou ochranu. Abys u něj docílil plynule nastavitelnýho omezení proudu, musel bys dobastlit obvod realizující snímání výstupního proudu zdroje, převod této informace na formu umožňující zasáhnout do funkce zmíněnýho IO a samotný zavedení týhle zpětný vazby do regulační smyčky. Což by ale nemělo bejt problémem "opajcovat" z nějakýho jinýho zdroje, osazenýho například jen čistě OZ v roli chybovejch zesilovačů a regulačních prvků...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

LM317 umí oba režimy, ale co určitě neumí, to je těch požadovaných 240W při 40V.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Samotnej šváb proudovou regulaci neumí, má jen pevný omezení na 1,5A nebo podle ztrátovýho výkonu. Aby se dal pomocí LM317 regulovat i proud, musí se doplnit externím zapojením, který mu podle odběru proudu bude hejbat "referenčním napětím" proti společnýmu vodiči = bude potřeba minimálně 1 tranzistor na snímání proudu a 1 tranzistor na zesílení "chybovýho napětí" = na ovlivnění toho "ADJ" vstupu.

Nebo by se to celý dalo učunit příslušně zapojeným operákem, ale SAMOTNEJ LM317 plynulou regulaci proudu neumí. To si pleteš třeba s jinak veeeelice podobným (ale 5-nožičkovým) švábem L200.

A potřebnej výkon se "nahoní" externím tranzistorem, to je ve skoro každým datasheetu LM317 popsaný - je možno jich zapojit i vícero paralelně, o tuhle možnost bych strach neměl. Ale zase platí - ANO, SAMOTNEJ LM317 TAK VELKEJ VÝKON NEUMÍ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co se týká proudové i napěťové regulace NARÁZ (viz nabíječka aku úplně vpravo) :

Jinak je to jak házet hrách na zeď...
Přílohy
lm317_UI.png
(30.06 KiB) Staženo 320 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Jenže to úplně napravo NENÍ plynule regulovatelnej zdroj proudu, to je ZDROJ PEVNĚ NASTAVENÝHO PROUDU.

Když někdo napíše jako parametr zdroje "proud 0-6A", tak předpokládám že požaduje PLYNULE REGULOVATELNÝ PROUDOVÝ OMEZENÍ... A to opravdu LM317 SÁM O SOBĚ NEUMÍ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

To EKKARE neuhádáš, ten regulovaný proudový zdroj je pro změnu úplně vlevo. Ale i když to uhádáš, nemá to žádnej smysl, protože se to stejně při provozu uvaří.

Já bych šel cestou LM2679T-ADJ , který má mimo jiné i externí regulaci proudu a všechno je to na jednom čipu. Ale i ten má svoje omezení, proto je lepší cesta jít na to dvoufázově - spínaný "předregulátor" a lineár jako finální stabilizace.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Zdeňku, prosím Tě, už vidím ten plynule měnitelnej odpor, kterým při PROMĚNNÝM výstupním napětí 0-40V reguluješ proud AŽ 6A...

Já píšu, že ten požadavek za určitejch podmínek splnit lze, ale ne samotným stabcem LM317 - prostě JE POTŘEBA NĚCO DOPLNIT.
Na tom se snad shodnem, ne?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

ZdenekHQ píše:Co se týká proudové i napěťové regulace NARÁZ ...
Ta regulace NARÁZ se dá stěží obhájit. Leda že by spolupracoval odpor zátěže a sám vždy zaujal hodnotu RL=Uset/Iset.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak samozřejmě, když už tam bude obrovskej chladič s kádéčkama řízenýma tou LM317, tak ten drátovej odpor se už ztratí, stejně jako nepřesnost regulace.

Jak jinak dokázat nesmysly, než dotažením do absurdity ? 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mira52d
Příspěvky: 5
Registrován: 08 led 2015, 01:00

#11 Příspěvek od mira52d »

Já vím že LM317 nevydrží proud 6A. Našel jsem tohle schéma ale nemá regulaci proudu. Nevíte jak to schéma upravit aby tam ta regulace proudu byla.
Přílohy
zdroj.png
(9.97 KiB) Staženo 162 x

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od FHonza »

Princip regulace proudu u LM317 hejbáním referenčního napětí (jak píše EKKAR) je krásně pro začátečníky popsán v "legendární" knize od Václava Maliny Poznáváme elektroniku II.

Jinak stejný princip je ukázán v každém datasheetu k LM117/LM317 pod názvem Constant Voltage/Constant Current Regulator

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ad schema : Ach ty Svatá Prostato...

Končím s komentáři v tomto vláknu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

Uvědom si, že třeba při Uvýst= 2V I=6A bude na trandu ztráta přes 250W!! Takhle se to nedá řešit. Musíš přiměřeně měnit i vstupní napětí, buď spínaným zdrojem, nebo přepínáním odboček trafa.
Mě už cca 20 let dobře slouží zdroj 0- 50V 10mA - 5A, ten je ale se starou dobrou 723. Schema je tu někde na foru, přepínají se odbočky trafa v 10V skocích.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#15 Příspěvek od rudolf02 »

Olchore, jak řešíš přepínání odboček dolů, když při vysokém napětí a proudu spadne zátěž nebo vznikne zkrat a zrovna u zdroje nejsi. Myslím, že segregace proudu nebyla u 723 při regulaci napětí a proudu zrovna jednoduchá.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“