Indikace protékajícího proudu s LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

Indikace protékajícího proudu s LED

#1 Příspěvek od Iroot »

Ahoj všichni, potřeboval bych poradit se zapojením LEDky, která indikuje protékající proud do nabíjené baterie. Místo žárovky v zapojení (viz. příloha, AR 2/82) používám LEDku s bočníkem, jenže problém je v tom, že LEDka při nastavení malého proudu cca 20 -30 mA ještě nesvítí a obrácené když nabíjím proudem přes 200 mA, tak shoří. V zapojení které uvádím bych taky chtěl vyměnit tranzistor KU 612, který neměl zrovna dobrou betu za něco modernějšího, abych mohl nabíjet proudem až 1A (třeba nějaký darlington, BD245C). Můžete někdo poradit zapojení LEDky, aby mi při takovém proudu neshořela a svítila už při 30mA? Dík moc za dobré nápady a jednoduchá zapojení.
Přílohy
indikace_prouduLED.png
(111.87 KiB) Staženo 82 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Místo bočníku dej k tý LEDce paralelně několik Si diod v propustným směru. Pro starší červenou s Uf = 1,5V by měly stačit 4 Si diody - v sérii. Do série s LED samozřejmě musíš dát omezovací odpor, ale bude stačit hodnota pod 100Ω. Pro novější LEDky s Uf 1,7V nebo ještě vyšším si dopočítej počet potřebnejch P-N přechodů sám...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#3 Příspěvek od Iroot »

Díky za jednoduché řešení, předpokládám že diody 1N4007 budou stačit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Pokud poteče nabíjecí proud pod 1A, budou ty 1N4007 stačit - jinak by se musely použít výkonnější.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#5 Příspěvek od Iroot »

Tu nabíječku jsem postavil ještě jednou a tentokrát jsem vyměnil tranzistor KU612 za darlington BD245C. Trafo jsem tam dal 43V s vyvedeným středem, sekundár dá 0,95A. Místo pevného rezistoru R2 jsem dal drátový potenciometr 33 Ohmů. Chodí to velice pěkně a s tím darlingtonem by se dalo nabíjet i vyššími proudy než 1A, protože na okamžik jsem při neopatrném pootočení s drátovým potenciometrem do téměř krajní polohy měl na ampérmetru asi 3,4A. Byl to jen okamžik, rychle jsem jezdec vrátil zpátky a udržoval chvilku proud na těch 0,95A kolik trafo dovoluje. Do série s potenciometrem dám pro jistotu odpor asi 1,2 Ohmu.

Diody v sérii a LED pararelně k nim s omezovacím odporem jsem zatím nezkoušel, protože doma mám jen 1A diody a pro jistotu tam chci vřadit diody alespoň 2A a ty můžu koupit teprve až budu příští týden na 2 dny v Praze, pak napíšu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Odkedy je BD245C darlington?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Žárovka mi přijde vhodnější. Svit žárovky lze poměrně přesně porovnávat s jiným - je to takové optické měřidlo - to ledka nedokáže.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#8 Příspěvek od Iroot »

Žárovka by byla lepší, jen nevím jestli by se dal nějak naštelovat její svit od slabého žhnutí při cca 20 mA do plného svitu při proudu 1A?? Eventuelně nějaká kombinace LEDky (LEDdek) a žárovky...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

A není tam ta žárovka pro její VA charakter?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Musíš vyzkoušet. Při plném proudu by neměla oslňovat, ale "jen svítit". Při 20mA nejspíš nebude ani žnout. Vzhledem k tomu, že má žárovka velmi zhruba opačnou VA charakteristiku než dioda, šla by možná linearizovat paralelní diodou, nebo více diodami, s odporem. Pak by se dala použít žárovka na menší proud, protože plný proud by tekl převážně už diodami. Taková žárovka by mohla při 20mA alespoň trochu žnout. Myslím, že to chce trochu laborování.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#11 Příspěvek od Iroot »

Myslíš takhle nějak??
Přílohy
s_žárovkou.png
(41.22 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Ano, principiálně takto.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#13 Příspěvek od Iroot »

Dobrá, zkusím. Smířil bych se i se slabým žhnutím od 30 mA.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“