časování dlouhé periody

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
smoke2
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2015, 02:00

časování dlouhé periody

#1 Příspěvek od smoke2 »

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu, příp. alespoň nasměrování při bastlení spínacího obvodu s časovačem. Hledal jsem, ale většina diskuzí buď odkazuje na hotový produkt, nebo navrhuje řešení s programovatelným švábem. Zadání zní, aby obvod střídal rozepnutí (zhruba 3h) a sepnutí (zhruba 3min). Konec sekvence jednoduše odpojením napájení. V ideálním případě by mělo jít oba časy nastavovat potenciometrem (+- 50%), ale přesný čas není vůbec kritický - odchylka desítky procent. Dále bych ocenil "vnucení" opačného stavu kdykoliv za běhu manuálně. Po zhotovení bude obvod spínat síť, ale "silovou část" teď neřeším. Časovaný zásuvky jsem vyloučil, protože mechanický fungují po 15 minutách a digitální jsou "náročný" na nastavení.
Snad jsem řekl vše potřebné, kdyby ne, tak doplním.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Podle zadání bych to viděl na programovatelného brouka. Pokud by se ten časovač měl řešit klasicky nějakým RC časovacím obvodem s dlouhou dobou vybíjení, neříkám, že by to nemohlo jít, ale bál bych se, pokud by tam vniklo nějaké rušení, tak by se ta nastavená doba mohla dost podstatně změnit. A nebo oscilátor, třeba krystalový nebo i RC, jestli až tak nezáleží na přesnosti co by kmital na obvyklých frekvencích a za ním spousta děličů - tak to už asi bude jednodušší nějaký ten mikropočítač.
K čemu by to mělo sloužit, pokud to není tajné?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Koukni se na obvod 4541, ten by mohl dost pomoct. Druhej čas by zvládla asi i 555ka.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Ondra2 »

555ka + 500kOhm trimr + jamicon odněkud vypájený mi dělá 25 minut na osvit DPS a nijak zvlášť to necestuje. Jestli je požadavek do 10%, dal bych tam 556 na 10 minutách, podělil 16 a tím spustil 3 minutové MKO. Dva šváby, pár komponent, není potřeba SW a programátoru a lze to jednoduše regulovat poťáky.

Uživatelský avatar
smoke2
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2015, 02:00

#5 Příspěvek od smoke2 »

Bude to pomůcka pro jednoho staršího včelaře - proto potřebuju něco jednoduchýho na obsluhu. Spínat to bude nějakej míchač (šlehač?), zřejmě technologie modifikování medu, do toho nevidím :-) Ta dlouhá cyklická pauza je prý důležitá, ale zároveň když to např. sepne po dvou hodinách, namísto po třech, tak to nevadí. Jen jsem myslel, že když by se mu to nějak nezdálo, tak by si mohl poťákem trochu poupravit ty časy a případně i přeskočit na opačnej stav - když by se mu třeba zdálo, že to míchá zbytečně moc, nebo že třeba chce končit, tak aby to ještě zakvedlalo a pak přehodí nádobu s medem. Na programování bohužel nemám ani SW, ani programátor... a hlavně zatím ani hlavu :-(

Uživatelský avatar
miroso
Příspěvky: 18
Registrován: 03 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od miroso »

Třeba LTC6991 (nebo podobný IC) by tohle splňoval, je to taková lepší 555.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od ross4435897 »

s odchylkou 10% to zvladne i RC clen bych rekl ... nicmene je tam cyklika, 2 faze procesu, a nejaka regulace s manualnim rizenim ... videl bych to taky na MCU (ATTINY13 ... nevyzaduje ext. krystal, ma kalibrovatelny interni osc. se stabilitou +/-2% pro -40°C to +85°C)
V kazdem pripade, driv nez zacnes neco vymyslet, budes si muset ujasnit presne co to ma delat - algoritmus. Z tveho popisu jsem nabyl pocit, ze tato faze take jeste neni u konce 8-)
Naposledy upravil(a) ross4435897 dne 02 dub 2015, 14:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#8 Příspěvek od Jirka525 »

Jestli je jediný problém v ovládání, tak bych to dělal jednoznačně s programovatelným švábem. Právě ovládání s nějakým MCU se nechá maximálně přispůsobit potřebě uživatele. O ostatních výhodách ani nemluvě.
Jirka

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od ross4435897 »

a tvuj priklad ... neni to sice zrejme to co potrebujes, ale je to velmi podobne ... snad ti to pomuze v navrhu
Přílohy
casovac3.jpg
(117.79 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#10 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

 
Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 19:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od brtnik »

na dlouhé èasy je ideální oscilátor s dìlièkou CMOS 4060, potøebuje do oscilátoru jen 2xR a kond, je stabilní a levný. Mùžeš je zapojit do kaskády dva na oba èasy nebo ten druhý udìlat z 555. Èasy se dají volit pøepínaèem (po násobcích 2) nebo jemnì doladit trimrem v oscilátoru, osobnì používám tento obvod všude, kde potøebuji odèasovat a 555 mi tam nesedne...
inspiraci tøeba tady:
http://www.elprocus.com/5-different-timer-circuits/
https://dmohankumar.wordpress.com/2012/ ... 060-timer/

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#12 Příspěvek od Milan_F »

Trochu upravit a mohlo by to vyhovovat.
Přílohy
untitled2.JPG
(143.18 KiB) Staženo 109 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Nastavování jedině digitálně, buď v jednoduchém menu MCU nebo propojkami v komparátoru čítače. Nedovedu si představit zkusmé analogové nastavování, je-li perioda 3h.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

Kdysi jsem uplácal podobný časovač , perioda cca 1h. FET OZ jako integrátor, R 10MΩ. kvalitní svitkáč C 10µF, integrační napětí 100mV mi dá výstup 1V/1000s. Za to komparátor s kladnou zpět. vazbou, jeho výstup přes dělič řídí integrační napětí. Nesymetrie časů jde dosáhnout diodou v děliči.
Při daných malých požadavcích na stabilitu by to určitě fachčilo i na ty 3 hodiny. Je potřeba pohlídat svody na DPS.
Ale uznávám, že v dnešní době je MCU lepší řešení.

Uživatelský avatar
smoke2
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2015, 02:00

#15 Příspěvek od smoke2 »

Tak sám nevím... Jak by to podle vás řešil někdo, kdo zatím neprogramoval? Přiznávám, že bych se to naučil rád - ne jen kvůli týhle prkotince. Ale na druhou stranu ze svýho pohledu nedokážu odhadnout kolik bych do toho musel investovat času a prostředků, než bych byl schopnej dát dokupy třeba jen tohle.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“