Prepinac (3x zapnuto)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DjKarer
Příspěvky: 16
Registrován: 06 dub 2014, 02:00

Prepinac (3x zapnuto)

#1 Příspěvek od DjKarer »

ahoj.
Pustil jsem se do stavby digitalniho teplomeru, pracujici na snimani napeti na prechodu PN kremikoveho tranzistoru.
Ma jedno cidlo ale ja budu davat cidla 3.
Potrebuji to do teraria.
A nastal problem.
Nikde nevidim 3-polohovy prepinac On-on-on.
Potrebuji prepinat mezi 3mi tranzistory.
Slo by obvody prepinat i pomoci nejakeho obvodu za pouziti tlacitkoveho spinace?
Moc dekuji za odpoved.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Proč nikde nevidíš 3-polohový přepínač On-On-On ?
Vždyť mají i šváby s přepínáním i 10x On.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Posuvný: http://www.ges.cz/cz/hsk-2301dp-GES06503837.html
Otočný: http://www.ges.cz/cz/rs-133-GES06503883.html
Nebo můžeš použít dva jakékoliv dvoupolohové.

Možností řešení je spousta.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Změna napětí na přechodu PN je velmi malá. A tak jakýkoliv odpor "přidaný" do okruhu může měření degradovat.
A tak držím palce pro správnou volbu přepínače, aby měl dlouhodobě minimální přechoďáky.
Některé typy už mě zklamaly, když jsem je využil na vstupu procesoru...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Bylo by lepší použít jiné teplotní čidlo, termistor, nebo v případě digitálního zpracování s výhodou třeba kalibrovaný DS18B20. Dioda se používala v době, kdy nebylo nic jiného rozumně k dispozici.

Uživatelský avatar
DjKarer
Příspěvky: 16
Registrován: 06 dub 2014, 02:00

#6 Příspěvek od DjKarer »

p32 píše:Proč nikde nevidíš 3-polohový přepínač On-On-On ?
Vždyť mají i šváby s přepínáním i 10x On.
A mohu poprosit o radu, jaký sehnat?
Jsem silnoproudař, takže do toho zas tak moc nevidím.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Nechces si radeji za par kacek koupit 3 takoveto teplomery i s merenim vlhkosti a vyprdnout se na bastleni neceho co Cinan vyrobi vzdycky levneji? Svuj cas muzes venovat vyrobe pekne skrinky, napajecimu zdroji nebo necemu co nekoupis kdekoliv za pajdu.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

monterjirka píše:Změna napětí na přechodu PN je velmi malá. A tak jakýkoliv odpor "přidaný" do okruhu může měření degradovat.
A tak držím palce pro správnou volbu přepínače, aby měl dlouhodobě minimální přechoďáky.
Některé typy už mě zklamaly, když jsem je využil na vstupu procesoru...
Zalezi na vstupnim odporu zesilovace a prevodniku. Kdysi jsem delal mereni pro termoclanky, prepinac nekolika desitek mericich mist byl pres relatka, vstupni odpor zesilovace prevodniku byl v jednotkach megaohm a diky tomu byl odpor prepinace v radu jednotek/desitek ohmu smesny, nevyznamny a neovlivnoval mereni...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

DjKarer píše:...Ma jedno cidlo ale ja budu davat cidla 3.
Potrebuji to do teraria....
Nezapomeň na to, že každý snímací tranzistor(či dioda) má lehce odlišné charakteristiky přechodu. Jednak rozdílný úbytek - což si můžeš ověřit jednoduchým diodovým testem na multimetru a pak i lehce rozdílnou strmost křivky závislosti úbytku na teplotě. Rozdílná strmost se asi dá zanedbat, pokud budeš měřit v relativně malém rozsahu teplot(což u terária předpokládám) ale na úbytek budeš muset vybrat 3 stejné kusy nebo udělat nějakou kompenzační síť a už se to komplikuje.

Lepší by byla čidla, co umějí dávat proud přímo úměrný teplotě, jako třeba AD592. Bohužel cena je poněkud astronomická. Ale myslím, že snad existovalo něco levnějšího.

Taky by bylo dobré, kdybys dal odkaz na tvé zapojení teploměru a představu, jak budeš ona 3 čidla přepínat. Kdysi jsem jeden takový podle Amára stavěl a nebyl prost určitých nedostatků.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Tuším LM35 je analogový kalibrovaný čidlo, 3 vývody, výstupní napětí je přímo lineárně úměrný teplotě... http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... /LM35.html - a třeba u Farnella nestojí zase majlant. K indikaci pak stačí obyčejnej voltmetr = digitální měřidlo cejchovaný jako voltmetr...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“