Měření elmag. indukce

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kindrman
Příspěvky: 2
Registrován: 15 dub 2012, 02:00

Měření elmag. indukce

#1 Příspěvek od Kindrman »

Dobrý den ve spolek,

rád bych se zeptal zkušenějších, co by mi poradili, jestliže potřebuji měřit velikost elektromagnetické indukce u pulsního zdroje mag. pole. Jedná se o cívku která je spínána krátkým pulsem v řádu stovek ms a já bych potřeboval měřit elmag indukci v závislosti na vzdálenosti od cívky a přes různé překážky které budou do pole vkládány.
Základní nápad byl měřit klasickým teslametrem avšak obávám se, že tento postup nebude fungovat neb puls je příliš krátký, další variantou je měření pomocí Hallovy sondy připojené přes převodník k osciloskopu?

Jaký je Váš názor na tuto problematiku případně existuje nějaké hotové řešení na můj problém, máte něco ověřeného?

Mnohokrát děkuji za každou radu a pomoc.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Cívka, odpor, osciloskop. Cívku asi bude nutno namotat pro konkrétní měření.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

Cívka ovšem nebude měřit přímo velikost pole, ale jeho derivaci - tedy strmost náběhu a doběhu pole. Já bych to řešil tou Hallovkou a osciloskopem. Není to nic složitého.

Uživatelský avatar
Kindrman
Příspěvky: 2
Registrován: 15 dub 2012, 02:00

#4 Příspěvek od Kindrman »

A nevíte někdo o spolehlivé sondě pro tento účel? Případně nemáte schéma pro sestavení? Avšak upřednostňoval bych hotové řešení z hlediska větší přesnosti.

Zkoušel jsem pátrat i po měřicích cívkách pro osciloskop, abych si v daném místě mohl odečíst indukované napětí, ale hledám asi špatně, protože nic podobného nemohu nalézt. :(

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#5 Příspěvek od Olchor »

Kup si třeba v GME např. hall. A1302, má to v sobě i zesilovač. Tři nohy, zem, napájení, výstup. Těžko najít něco jednoduššího. Akorát že ocejchovat si to budeš muset sám. A taky nevím, jestli rozsah bude vyhovovat. Ale 45kč není zas tak moc na experiment.
Pozor na to, některé typy hall.s. mají jen dvoustavový výstup on/off.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“