Čistící videokazety, audiokazety a CD/DVD

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Čistící videokazety, audiokazety a CD/DVD

#1 Příspěvek od Neniu »

Mám takový dotaz na zdejší znalce. Je dobrý nápad používat na občasné očištění hlav videa a magnetofonu čistící kazetu? Nebo je to ničení hlav? Třeba potom, co dlouho stojí a stroje jsou zaprášené, nebo když se při práci práší a nějak se zapomene přístroje zakrýt, případně i nezapomene, ale ten zatracený prach z rozbušovačky vleze i do sousední místnosti a pod plachtu?

Stejný dotaz mám i na čistící disky (většinou CD), ale u těch si myslím, že to je nesmysl a jen to poškozuje mechaniku přístroje, nicméně se mohu mýlit.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#2 Příspěvek od Neniu »

PS: Jak taková čistící videokazeta vlastně funguje? U CD je záznam, který pošle hlavu na místo, kde z disku koukají štětičky. Tam to chápu. U audiokazety je to snadné, ale u videa mi to moc nejde do hlavy. Pokud strčím pásku do mechaniky, tak ta ji natáhne a zkusí přečíst, tím se může trochu očistit, ale pak by mělo video poznat, že "kazeta je divná" a zase ji vyhodit ven, protože nenajde na pásce žádný záznam, ani značky pro počítadlo.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Co se týče čistících videokazet tak mám velice negativní zkušenost s kazetou od Hama.Po vyčištění mi přehrávač nabaluje pásku videokazety na hlavu přehrávače.Mám videorekordér Panasonic NV HD90.
Je to jak píšeš.Čistící kazetu to schramstne,obtočí pásek a zase vyplivne z důvodu chybějícch časových značek.Za tu dobu se má hlava očistit :happy:

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od kasa »

Všechno jsou to chytáky na důvěřivé a nepoučitelné šetřílky. Čistící videokazeta (zvaná "šmirgl") nejen že nevyčistí buben (pásek se ho přece nedotýká), ale spolehlivě obrousí všechny rotační i stacionární hlavy.
Sandal píše:Čistící kazetu to schramstne, obtočí pásek a zase vyplivne z důvodu chybějícch časových značek.
Neniu píše:...pak by mělo video poznat, že "kazeta je divná" a zase ji vyhodit ven, protože nenajde na pásce žádný záznam, ani značky pro počítadlo.
Čistící kazeta se normálně přehrává jako prázdný pásek. Nepřítomnost časových značek (CTRL impulsů) vůbec není důvodem k zastavení reprodukce natož vyhazování kazety.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

Čisticí kazetu bych po zkušenostech ze servisu do svého ani cizího videa nestrčil. Nejen, že toho příliš nevyčistí, ale stalo se, že kazeta nakopla snímací hlavičku tehdy hodně drahého přístroje. Majitel měl nutkání udělat pro svůj stroj to nejlepší. Video používal na stříhání videozáznamů a byl hodně rozčarovaný, když v té době čekal na náhradní buben od Panasonicu téměř tři měsíce, záruku mu samozřejmě neuznali. Proto pokud čistit, pak ručně, opatrně jelenicí a propylem.

Uživatelský avatar
zedisdet
Příspěvky: 85
Registrován: 21 bře 2015, 01:00
Bydliště: Noyal Pontivy

#6 Příspěvek od zedisdet »

Muzu jen potrvdit, cistici video kazeta je temer jista smrt po hlavicky na bubnu. Drive jsem byl zamestnan v servisu spotrebni elektoniky a kolikrat se resila zavada zpusobena cistici kazetou. Vtom lepsim pripade se tam jen kousla. Jinak dost videii ma automaticke cisteni. Je to takova chujovina , vetsinou kolecko z penovky co se treba pri natahonani pasky na chvilku priblizilo k hlavam. Ale funkce nevalna a kdyz video uz melo neco za sebou tak to spis spinilo nez cistilo. Takze cistit jen rucne a nejen hlavicky ale i tonovou hridel ,kladku, vedeni a audio a synchro hlavu.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#7 Příspěvek od Neniu »

Děkuji za odpovědi, alespoň ušetřím nějakou korunu i krám doma.

Jinak s tím, že video přehraje i úplně prázdnou pásku (i z jiného materiálu) je to pro mne překvapení, ale když se tak zamyslím, tak nová páska vlastně na počítadle také nic neukazuje. A to, že se pásek nedotýká bubnu je pro mne také nové, a překvapivé, zjištění. Asi budu muset ještě hodně studovat.

Člověk se pořád učí :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

kasa píše:Všechno jsou to chytáky na důvěřivé a nepoučitelné šetřílky. Čistící videokazeta (zvaná "šmirgl") nejen že nevyčistí buben (pásek se ho přece nedotýká), ale spolehlivě obrousí všechny rotační i stacionární hlavy....
Jak to udělali, že čisticí pásek dokáže odrbat hlavy (někdy i s držákem), aniž by se současně dotkl bubnu?

A to vyplivnutí kazety kvůli chybějícímu záznamu je také nesmysl: většinou nevyhazuje ani v případě, že se přestal otáčet přivíjecí trn, aby se nezvětšil rozsah poškození pásku. Takže zbývá jen špatně zavedený nebo nerozeznaný pásek...

Souhlasím s tím, že ty čisticí "vehementy pro každého" stačily natropit víc škod, než užitku. Ale hezky zabalené s patřičně reklamními nápisy se to dobře prodávalo.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Používal jsem mokrou čisticí kazetu Hama + roztok IPA ve videu Toshiba, v krajnosti když vypadla barva a naopak naběhly drop-outy obrazu...hlavně se nemá 2x či více použít stejný úsek pásku, když kazeta dojde až na konec tak se musí vyměnit. Dneska špejle, vata, špiritus jak za dob cívkáčů jenom mechanika a pásková dráha VCR je hůře přístupná, někdy se musí sundat dekl.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od radioelectrum »

Čistící videokazety zásadně nepoužívám. Já z videí odstraňuji i ty čistící molitanové válečky, většinou jsou již dosti obalené špínou a akorát špínu dále roznáší. A nezapomenout také otřít kladku, žádnou kazetou i kdyby byla šetrná k hlavám se nikdy nevyčistí dráha. Hold není nad klasické mechanické ruční vyčištění.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Čistící kazetu nebo CD koupit snad jen kvůli čistící kapalině. :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

To jistě...pokud k tomu dodají bílou hůlku. :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Podla smradu to je asi izopropanol, aspon teda to k cistiacim disketam. Tie plastove flasky dodnes pouzivam na izopropanol.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

U CD a DVD pro mokré čištění navíc hrozí zmatnění čočky laseru vlivem toho lihového roztoku pokud šetřílek doplní běžným 🤐 (alpou, vodou po holení...co je po ruce) jsou i takoví.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

Sony dodávala čistící kazetu (suchou) i k profesionálním TV Betacamům SP a musím říct, že to fungovalo a ani servis proti tomu nic neměl. Samozřejmě bylo potřeba ji používat s rozumem, ne tím brousit hlavy donekonečna. Jinak rozdělat a vyčistit Betacam je dost práce, navíc ta bestie je hodně těžká.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “