zničená dioda napájející relé

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

zničená dioda napájející relé

#1 Příspěvek od durmitor »

Zdravím,
u jednoho zařízení, které spíná pomocí relé olejové ventily jsem musel dobastlit relé, které sepne vždy, když sepne jakékoliv ze šestnácti dalších. Vyřešil jsem to tak, že jsem 16 kontaktů relé, kam se spíná 12V (z traktoru) a které jsou připojeny na ty ventily přivedl přes 16 schotky diody BAS85 na cívku onoho "společného" relé.

Chvíli to fungovalo, ale pak vždy jednou po čase odejte jedna z těch schotky diod. Přeruší se. Napadlo mě, jestli by to mohlo být tím, že jsem u toho "společného" relé zapoměl dát antiparalelní diodu...

Nemám to teď jak ověřit prakticky, stroj je daleko, ale přemýšlím co s tím, až se mi to dostane na stůl...

Díky
O.
Podpis na houby

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

A proč tam dáváš schottky diody s malým průrazným napětím? Samozřejmě ta antiparalelní by tam měla být taky.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

No, proč zrovna tuhle diodu, která pro tuto aplikaci není moc vhodná? Podle datasheetu má nízké Ur i If.
Víc užitku by tam asi udělala i obvyklá 1N4148.
N a absence antiparalelní diody může mít taky vliv, pokud dojde na cívce k naindukování nějaké špičky to může klidně diodu odpravit.
Pokud tam máš místo, tak tam dej něco takového S1A a na relé dej taky jednu, ať máš jistotu. Potom by to mohlo mít podstatně větší životnost než vlastní relé.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#4 Příspěvek od Jirka525 »

Ta antiparalelní dioda chrání především ten spínací tranzistor a je dobré ji tam mít. Pro spínání toho společného relé i pro zhášení indukovaného napětí můžeš použít nějakou obyčejnou diodu typu 1N4007 se závěrným napětím 1000V a proudem 1A. Ta už dokáže nějakou energii spotřebovat a jen tak ji neprorazíš.
Jirka

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Dej k relé kondenzátor 100µF, ten odfiltruje špičky a použij 16 obyčejných diod

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“