Ako odpajkovat SMD diodu tak aby sa nepoškodila

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

Ako odpajkovat SMD diodu tak aby sa nepoškodila

#1 Příspěvek od tornado6 »

CHcem sa spýtat skusenejších ako by sa dalo odpajkovat puzdro SMD ako je na videu ale nie takým sposobom ako to robí ten truhlík, ale aby sa tá dioda dala znovu použit a bola funkčná.

https://www.youtube.com/watch?v=p5yElCwriFc

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Horkovzduch / infra anebo i klasicky hrotovou páječkou, trošku tavidla, ohřát a sundat.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Dvě mikropájky na velké plošky mědi - nebo nahřát jednu stranu, přidat větší kapku cínu (déle si drží teplotu) a následně zahřát druhou stranu. Problém těchto levných LED je, že mají pouzdro z plastu a rychle se taví...

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#4 Příspěvek od Neniu »

Opatrně :lol:

Jinak asi nejlépe horkým vzduchem. Já mám na toto opalovací pistoli s regulací teploty a je to bomba.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

S LED som neskusal (neviem, ci to ten plast vydrzi) - ale pri ostatnych 2-vyvodovych SMD suciastkach to robim takto:
1. na oba konce pridam cin
2. hrot spajkovacky prilozim zboku k suciastke tak, aby sa presahoval celu dlzku suciastky a pridam cin na oba konce - tym padom hrotom nahrievam naraz obe strany (cez cin)
3. miernym tlakom doboku na spajkovacku suciastku posuniem mimo spajkovacich plosok - a mozem ju zobrat pinzetou

Funguje to aj na prilepene suciastky.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#6 Příspěvek od tornado6 »

Dakujem za odpovede, skusim to tak ako radí rnbw lebo horkovzduch nemám

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#7 Příspěvek od ACDC »

Zdravim, vlastním ers50, mám udělaný dvojitý hrot z trubky, podle typu smd ho roztahnu. Je to rychlé,a součástka se nepřehřeje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Natvaruji smyčku pistolky .

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Když jsem z desek odpájkovával SMD keramiky a rezistory použil jsem tenší drát v pistolové páječce vhodně vytvarovaný, na vývody součástky jsem aplikoval malé množství tavidla, nasadil hrot který obepínal součástku, zapnul páječku a mírným tahem po rozehřátí cínu jsem součástku uvolnil.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

greedy píše:Sežen si odpájecí licnu z radioshopu.
A Tobě se tím někdy podařilo sundat SMD? Mně teda ne - něco jiného je TH, kde je vůle prokovu vs průměru vývodu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Licna nikdy nedokáže vytáhnout cín z místa mezi pájecí ploškou a vývodem součástky. Jen z okolí. Nechápu, jak to s tou licnou má fungovat.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#13 Příspěvek od Kvicala_r »

Dobrá finta je ještě u některých SMD provléct pod součástkou jeden drátek z licny, nahřát cín a ten drátek protáhnout mezi PADem součástky a DPS - jakoby "podřezat" Sám sem tak sundával nějaké větši SO pouzdro (neměl sem po ruce horkovzduch) a šlo to obstojně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Skoro vsetky tieto problemy sa daju vyriesit nakydanim dostatocneho mnozstva cinu :D Nahrieva sa potom cela jedna strana IO a da sa o kusok zdvihnut, potom na druhej strane a parkrat zopakovat.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#15 Příspěvek od tornado6 »

To je sice pekné ako napriklad píše kvicala_r a otakav ale tieto LEDky su natesno k plošaku a su z umeliny a čo je najlepšie ten plošak je akoby nalepený na hlinikovom chladiči a nedá sa to poriadne zahriat tak aby sa roztopil cín pod LEDkou asi skusim niečo také ako som videl niekde na videu že na hrot mikropajky dorobit akoby lopatičku z plechu a prítlakom so zapnutou pajkovačkou to zahriat a podvihnut zaroven, uvidím ako to pojde a ozvem sa. :wink:

PS: toto nie je ako odpajkovat smd rezistory, kondiky a diody v klasickom prevedení smd kde su nožičky dostatočne na boku tu su nožičky teda lepšie povedané prívody pod LED kou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“