Nabíječka Makita DC18RA

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimhavirov
Příspěvky: 30
Registrován: 14 bře 2012, 01:00

Nabíječka Makita DC18RA

#1 Příspěvek od Radimhavirov »

Zdravím všechny vespolek,
mám na vás odborníky dotaz ohledně nabíječky Makita DC18RA.

Jak "naučit" tuto nabíječku nabíjet i jiné články než zn. Makita ?

Zkoušel jsem dráty propojit NiMh pack od Bosche, ale nabíječka se tváří jako by se nic nedělo. Stejně tak i pack Li-Ion.

Díky za odpověď

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

A kdo ti poradil nabíjet nabíječkou pro Lionky Metalhydridy? DC18RA je pro Lion baterku 18V / 3Ah. Lion a NiMH mají jinou nabíjecí charakteristiku, vypínací napětí a pod. Jaký má parametry ten NiMh cos chtěl nabíjet?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Radimhavirov
Příspěvky: 30
Registrován: 14 bře 2012, 01:00

#3 Příspěvek od Radimhavirov »

myslel jsem, že když to píšou na obalu, tak to ta nabíječka asi pozná co nabíjí.

Jinak už jsem cosi vygooglil a Makita packy mají v sobě elektroniku.
http://makita18vmod.blogspot.cz/2013/03 ... epair.html

Obrázek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Aha, tak se omlouvám, v prvním odkazu co jsem našel na netu o možnosti nabíjení NiMH není ani čárka. :oops:
To že na ní nejdou nabíjet Bošky asi není nic divnýho, záleží na připojení celýho akupacku. Kolik je na tý Makitě připojovacích plošek na baterypacku? Na NiMH Makitě nabíječce NiCd a NiMH 7,2V až 14,4V co mám doma jsou 3 plošky, +, - a termistor. Pokud připojíš jinej stejně zapojenej pack tak pokud nebude stejný termistor, tak může elektronika vyhodnotit, že pack je nabitý, či vadný.
U Lion to bude podobný, možná že tam jsou ještě další vývody na balancování a nebo má baterypack v sobě nějakou elektroniku, která s Bošem nekomunikuje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Radimhavirov
Příspěvky: 30
Registrován: 14 bře 2012, 01:00

#5 Příspěvek od Radimhavirov »

Právě, že ta Makita má jen +/- a balanční konektor pro Li-On, třetí konektor zapojený není, ikdyž tam fyzicky je.

Obrázek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

A máš Makitu NiMH baterypack? Je to divný, já mám 3 Makiťácký nabíječky NiCd a NiMH a tam patice pro nabíjení do trojůhelníku. Viz toto U něho se vlastně 2 články zasouvají do rukověti vrtačky. Ten systém s nasunutím dozadu by měl být jen pro Lionky. Když koukneš po náhradních baterkách pro Makitu, tak jsem nenašel jedinnou NiMh s nasouváním bloku zezadu. Ale je klidně možný, že ta nabíječka používá ten balanční konektor na rozlišení Lion/NiMH třeba nějakou propojkou a na některých pinech je alternativně vstup termistoru pro NiMH.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Radimhavirov
Příspěvky: 30
Registrován: 14 bře 2012, 01:00

#7 Příspěvek od Radimhavirov »

Pro NiMh existuje násuvný adapter ADP01
Máš asi pravdu, ten balanční konektor bude asi fungovat i jako kontroler typu baterie.


Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

A nebo je hlídání teploty nějaká elektronika v tom přístavku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“