Spindle motor v Tevion DVD 294

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Spindle motor v Tevion DVD 294

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím, kamarád mi donesl tohle DVD-éčko s tím že nenačítá ani CD ani DVD pouze jede USB.
Kondíky ve zdroji změřeny na kapacitu i ESR, jsou v pořádku. Po vložení CD, DVD se však motorek neroztočil, když jsem mu pomohl, tak se roztočil ale otáčky už podle pohledu kolísaly. V okolí mechaniky se nacházelo plno prachu tak jsem jí vymontoval, vše vyčistil. Když jsem vymontoval spindle motor tak na jeho hřídelce pod unášečem bylo namotáno plno vlasů. Zajásal jsem že bude stačit vlasy odstránit a DVD-éčko pojede. Omyl, po složení a vyzkoušení se motorek sice už sám roztočil ale nenačetl ani CD ani DVD.
Skusil jsem přes otvory v motorku nastříkat dovnitř kontox, složil a vyzkoušel. Na můj údiv začal CD i DVD načítávat, přišla ale návštěva tak jsem opravu na asi 2h odložíl. Když jsem chtěl DVD-éčko složit, tak jsem jej ještě šel odskoušet a ejhle, opět stávkovalo načítávání.
Zde jsem namátkou natrefil na španělskou stránku kde popisují opravy DVD přístrojů, je tam i způsob čištění (promazání) spindle motoru WD-40. Zkoušel to již někdo tímto způsobem?
Přílohy
IMG_20150814_114550 – kopie.jpg
Spindle motorek-namotané vlasy na hřídelce
(118.17 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#2 Příspěvek od starecd »

WD bych nezkoušel ani omylem!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Motor vymenit. Mohol by byt rovnaky ako vo vrakoch CD/DVD mechanik z PC (otvaranie suflika a pohyb hlavy).

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od otakarv »

Motorek má označení SANYO 24R12TR, ta výměna mě asi nemine.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ked ocistis komutator, tak to chvilu pojde.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

Uvažoval jsem že jej rozeberu ale trochu se toho bojím.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Motor vyměnit, jakákoliv oprava a rozebírání nemá smysl. Pouze prostříknout kontoxem na zkoušku a pak výměna. V AME za pár kaček, nebo použít jako dárce vyřazenou PC CD/DVD mechaniku.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Na aliexpress jsem našel náhradu toho motorku. Pokuď kamarád nebude spěchat s opravou, tak jej objednám. Už mě nějak nebaví v tom mém "skladišti" něco hledat.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

V pravěku CDéček často zlobil špindlmotor, ale stačilo kápnout olej (olej chodil v tubičkách na servis). Vtip byl v tom, že ložiska motoru byla prášková lisovaná bronz. Z výroby ta ložiska byla před montáží údajne napouštěná olejem ve vakuu a olej po čase vysychal. Proto nestačilo na ložisko kápnout jednikrát a spoléhat, že to vydrží. Olej bylo třeba kápnout opakovaně.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Jodr, tak v tom budeš mít na 100% pravdu. Když jsem do toho motorku přes otvory stříknul kontox (psal jsem výše), tak to na chvíli normálně fungovalo a CD i DVD to načetlo bez problémů ale po asi 2h mazivo kontoxu pravděpodobně uniklo a ložiska se začaly opět přidírat. Myslel jsem že alespoň zvenku na ložisko co je při unášeči kápnu WD-40 a nechám přes noc aby nasáklo do toho ložiska. Ale co s tím druhým ložiskem, to je zakrytováno a dostal bych se k němu pouze po demontáži motorku a na to nějak nemám chuť.
Včera jsem objednal na Aliexpress 5 motorků, mají tam ještě na ně slevu necelých 24h a při 10ks je cena ještě nižší. Cena za těch 5 motorků je ještě nižší než kdybych si u nás objednal jeden+poštovné. Akorát budu muset (hlavně kamarád) počkat zhruba 14dní než dorazí.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#11 Příspěvek od Jodr »

Spodní ložisku samozřejmě nebylo nijak dostupné, ale kupodivu vždy stačilo opakovaně drátkem nanést kapičku oleje kolem hřídelky jen k hornímu ložisku, aby se motor vyléčil.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od otakarv »

Tak mi to nedalo a na vrchní ložisko pod unášečem jsem aplikoval WD-40. Po chvíli jsem zjistil že olej pronikl dovnitř tak jsem znovu nanesl další olej který opět pomalu proniká dovnitř. Mrknul jsem zespodu a přes otvor jsem uviděl při pootočení rotoru že se tam něco pohybuje v podobě vlasu. Vzal jsem pinzetu a podařilo se mi skutečně kousek vlasu, který se však utrhnul, vytáhnout. Takže ty vlasy budou i vevnitř namotané na rotoru a budou způsobovat problém.
Jinak na spodním ložisku je zvenčí malá dírka ale uvnitř je něco jako guma tak nevím zda by tím olej pronikl. Nakonec se přece jenom alespoň pro zajímavost pustím do rozebírání toho motorku. Když se nepovede mám v záloze motorek nový z číny, snad dorazí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

WD40 je nevhodny na mazanie, pouzi olej.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od durkovic »

Ano je to tak, WD-40 určite nieje vhodný na primazávanie žiadného strojného uloženie, nazož nie puzdrených osičiek alebo ložísk, WD-40 je len uvoľnovač "kusnutých" závitov a pohyblivých častí a celkom dobre čistí kontakty. WD-40 ale po čase vysychá a mazivostné učinky sa uplne vytratia. preto po vyčistení je nutné puzdrenie rotoru nanovo namazať olejíčkom (najprv na šijacé stroje a bicykle...)
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “