Správný zaostření SVGA CRT monitoru.

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Správný zaostření SVGA CRT monitoru.

#1 Příspěvek od Celeron »

Sony E530 monitor 21", trochu rozostřený obraz, hlavně slabé čáry kolem Wokeních "tlačítek" a pod. Po vyfoukání asi tak půl kýble prachu jsem našel na VN trafu 2 trimry, spodní označen F a horní -S. Předpokládán, že F je focus a -S je co? G1? Na netu schema není. Z trimru F a -S jdou VN kabely do prostoru patice obrazovky, bohužel zablemtáno, nelze zjistit kam. Když jsem koukal do schemat jiných monitorů, tak zpojení v VN trafu je od země trimr s označením 1, pak v sérii trimr Focus, pak odpor na výstup VN. Ale kam je -S (1) zapojený jsem nenašel. Na ostření reagují v podstatě oba stejně ale je milión kombinací se stejným výsledkem, aby doostření bylo OK. Nevíte prosím někdo správný postup nastavení? V podstatě je to dobrý, ale abych za chvíli nezjistil, že se rozjelo něco jinýho.
Možná, že se někdo zeptáte, proč ten velkej, těžkej krám na stole, když jsou dnes LCD. Staří projektanti milují trinitrony, protože dnes stále žádný LCD nemaluje jako tyhle velký CRT. :)
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

tady?

http://elektrotanya.com/sony_cpd-e530_c ... nload.html

něco se mi vybavuje že ty dva trimry jsou vodorovné a svislé ostření. Ale je to dlouho co jsem měl podobné (G500) šásko v pazourách

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#3 Příspěvek od Milan_F »

Celeron píše:.... Staří projektanti milují trinitrony, protože dnes stále žádný LCD nemaluje jako tyhle velký CRT.
Jojo, ze stejnýho důvodu pořád čučim do IBM P260. Jen škoda, že už baňce dochází dech.

Zkusils hledat podle chassis. Já tu P260ku našel jako Sony cosi chassis G1...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

dj_Paul píše:něco se mi vybavuje že ty dva trimry jsou vodorovné a svislé ostření. Ale je to dlouho co jsem měl podobné (G500) šásko v pazourách
Soustředil jsem se na to co píšeš a asi ne, když hýbám obojím, ostří se vodorovný i svislý čáry společně a z obojího stejně. Ale s tím -S se kromě ostření trošku zvětšuje obraz a F taky ale o dost míň. Že by to trochu ovlivňovalo (zatěžovalo přes trimry) VN? Asi blbost, ten odpor mezi trimry a VN bude nejspíš hódně mega.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#5 Příspěvek od dj_Paul »

podle schématu jdou oba trimry z jedné odbočky trafa. v tom sm to bude popsáno.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Některý CRT měly dynamický focus. Spodek Uf byl podepřený trandem který měnil hodnotu s vychylováním. Nebo tak nějak to sand bylo. Už je to dávno
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

Pokud vím tak F je fokus, ostření, a S se nastavuje napětí na G2. Při otáčení tím Skem by se mělo měnit zbarvení obrazu. Trimr pro dynamický focuus jsem přímo na VN trafu nikdy neviděl :lol: . Když tak na desce obrazovky.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

Zbarvení obrazu se při změně G2 moc měnit nebude. Jednak má Trinitron společnou elektronovou optiku a taky tam bude měření katodových proudů v černé.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#9 Příspěvek od samponek »

Vlivem stáří můžou trimry vevnitř trafu jiskřit, pak se to rozostří a nejde doladit, všude je vysoký.
Přílohy
trinitron.jpg
(88.49 KiB) Staženo 98 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

xsc píše:Zbarvení obrazu se při změně G2 moc měnit nebude. Jednak má Trinitron společnou elektronovou optiku a taky tam bude měření katodových proudů v černé.
Taky jsem nepsal jak, nebo moc :wink: . Ale vidět to je :lol: .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

fredis píše: Při otáčení tím Skem by se mělo měnit zbarvení obrazu.
Zkusil jsem -S doraz / doraz a barva beze změny. Tedy možná trochu, ale vlivem totálního rozostření jsem nic nepoznal.

Trimry jsou nejspíš dobrý, reagují plynule a nic neprská. Asi jsem byl první, kdo s nima od výroby zatočil. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Nejlepší by bylo dát S do původní polohy a jen doladit F.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Však jsem si to označil. :) F je pootočený tak o 5 stupňů než bylo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Jinak mám taky ve skříni profi NEC, ale "jen" 19" :lol: . Top stav, nový stál přes 27 000... Teď ho nepoužívám a je mi líto ho rozebrat nebo vyhodit :cry: . http://www.alfa.com.au/products/nec/mon ... c-e950.htm

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

My jsme kdysi v práci Sonky řady E a G mívali, a právě mě dost překvapovalo, jak se ostření rozjíždí. Zajímalo by mě, co jim tam vlastně tak cestuje. Jiné monitory roky vydržely bez nastavování.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“