Neznámý /nefunkční/ transformátor

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
luccas
Příspěvky: 192
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Neznámý /nefunkční/ transformátor

#1 Příspěvek od luccas »

Ahoj, potřeboval bych poradit s identifikací neznámého spáleného trafa.

Je to z el. ohradníku.

Primár má odpor 26Ohm
Sekundár má dvě vinutí a jsou v jednom bodě spojeny. (85Ohm, 3,2Ohm)

V zařízení byla přepálená pojistka 630mA a výměna ji znovu spálí..

Podle fotek jde vidět, že trafo má dost zasebou a nejspíš je tam nějaký mezizáviťák

Obrázek

Obrázek

Obrázek

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »

Vypadá to na zkrat, budeš muset z jiného trafa vykuchat drát a převinout to.

Nebo si odviň jeden sekundár abys poznal na kolik byl Voltů a podle 45 / průřez jádra v cm čtverečních zjistíš počet závitů na jeden Volt.
Naposledy upravil(a) samponek dne 04 zář 2015, 13:50, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

luccas píše:Ahoj, potřeboval bych poradit s identifikací neznámého spáleného trafa. Je to z el. ohradníku . . . . .
tak asi moc neznámé není . . .
z jakého ohradníku je ? typ ?
luccas píše:V zařízení byla přepálená pojistka 630mA a výměna ji znovu spálí..
nespálí ji výměna, ale závada, kterou jsi ještě nenašel . . .
luccas píše: Podle fotek jde vidět, že trafo má dost zasebou a nejspíš je tam nějaký mezizáviťák . . . .
a na tohle jsi přišel jak ?
už jsi proměřil všechnu zbývající elektroniku v tom ohradníku ?

dej sem kloudné fotky vnitřku, desek se spoji a se součástkami . . .
ať víme, o čem se budem bavit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že to není klasika trafo, ale jen (pro někoho) netypicky zkonstruovaná indukční cívka (ono je to vlastně taky trafo, ale impulsní a s konstrukčně omezeným přenosem výkonu). Tipoval bych, že to je napájený nějakou 12V baterkou kdesi v pixle na mezi, tudíž ty vinutí budou podle velikosti odporu sestupně I) vn sekundár; II) zpětnovazební vinutí pro rázující oscilátor; III) primární vinutí cívky buzený výkonovým prvkem, nejspíš nějakým trandem á la BU208 a podobně. Vyčuzený bude pravděpodobně kvůli mezizáviťáku, ale pokud ho budeš chtít převinovat, budeš muset dodržet vyšší napěťovou odolnost jak mezivrstvový, tak mezicívkový izolace ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
luccas
Příspěvky: 192
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od luccas »

Ohradník je starý dost. Nevím rok výroby, není štítek. Je napájen 230V, takže trafo to nejspíše bude.

Obrázek

Obrázek

Elektroniku jsem proměřil, staré tesla elyty(na desce) jsem vyměnil. Vše se zdá být OK. Navíc si myslím, že to bude homemade dle DPS.

Proto si myslím, že trafo bude KO. Běželo to léta nepřetržitě.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#6 Příspěvek od mkat »

Ja by som pre istotu vymenil aj to TC182- M1.Obal má prasknutý,tak už nemusí byť v pohode.
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Není to home-made, několik těchto ohradníků měli v bývalém místním JZD, vyřazeno někdy koncem 90-tých let. Jeden jsem měl doma ale pravděpodobně už je v SD - nejsem si jist. Potřeboval jsem jenom tu hliníkovou UG skříň.
Štítky pokud tam nějaké byly nejspíš časem upadly - u všech kusů chyběly.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

luccas píše:Elektroniku jsem proměřil, staré tesla elyty(na desce) jsem vyměnil. Vše se zdá být OK.
Starejm elektrolytum Tesla, cos vyměnil, možná nic nebylo. Zato jsi se vykašlal na viditelně prasklej hovňák a krabičáky mimo ťišťák - chytaj svody a zkraty. Pokud Ti jde o funkčnost, dej spravit někomu kdo se vyzná. Pokud jde jen o vrtání se v něm, proměř a vyzkoušej těch pár součástek co tam je. Dávej velkej pozor, pokud budeš šahat pájkou na ty zelený odpory TR191. Velice snadno se jim může odpájet vývod od tělíska.

Uživatelský avatar
luccas
Příspěvky: 192
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od luccas »

Potřeboval jsem poradit s trafem. Ten zbytek dělám ale nemám všechny součástky u sebe.

To Achab: pokud by byla možnost najít vnitřek a nejlépe to trafo byl bych vděčný. :)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Našel jsem to, mám celý vnitřek - možná chybí jenom deska s násobičem nebo co to bylo ale i tu bych možná někde našel. Stav odpovídá skladování 15 let na půdě bez krytu. Nevím jestli byl ohradník funkční ale dá se to předpokládat - vyřazovali je pro nepotřebnost.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

mkat píše:Ja by som pre istotu vymenil aj to TC182- M1.Obal má prasknutý,tak už nemusí byť v pohode.
Já tam ani po zvětšení fotky žádnou prasklinu nevidím :cry: . Jestli to má být ten kroužek na levé straně tak je to podle mě potisk To by teda musela být ectht prasklina :lol: . Chtělo by to detail nebo vyjádření luccase :wink: .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#12 Příspěvek od weed_smoker »

To bude napájecí trafo.Bude to mít jedno vinutí na napájení ovládačky(tak 8-15V/0.5-2A) a jedno vinutí výkonový(24-60V a 4-6A).VN trafo předpokládám že je to to s hnědejma drátama vedle těch MP kondů.Nový trafo musí bejt stejný bezpečnostní třídy a na stejnej nebo malinko vyšší výkon.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#13 Příspěvek od Radim »

Pro ohradník, pokud to chceš bastlit doma, bych navrhnul zajít na šrotiště aut a vymontovat z nějakého osobáku indukční cívku na 12 volt. Ideálně nějakou ze Škody 100 nebo podobně starého auta, kde ještě nebyla polovodičovíá regulace a do cívky tak šlo plné napětí 12 voltů a tak 6 ampér. Novější cívky měly polovodičový regulátor, který potřeboval k regulaci několik voltů a do cívky tak šlo asi 8 voltů a o to vyšší proud tak 10 - 12 ampér.
Potom normální trafo na těch 220, které dává napětí tak 30 - 40 voltů a tak asi 50 - 100 mA , to usměrnit do kondenzátoru tak 5 mikro a vybíjet přes tyristor ovládaný diakem ( proto napětí 30 - 40 voltů, což je spouštěcí napětí běžného diaku)
A máš zase funkční ohradník. Možná trochu horší než s originálním indukčním trafem, ale zaručeně fukční.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Tyto konstrukce byly někdy i s trafem na sekundární anodové napětí 250-300V, spínání tyristoru spouštěné přes doutnavku - pouze několik součástek. Takové konstrukce ovšem většinou kvůli použitému transformátoru nesplňovaly požadavek bezpečného oddělení od sítě.

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#15 Příspěvek od milin »

Ahoj trafo do má P´=230V S´=společný střed-ODBOČKY 24V a 135V

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“