Frekvenční syntéza k tuneru TESLA 820A nebo 710A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Frekvenční syntéza k tuneru TESLA 820A nebo 710A

#1 Příspěvek od Roxio »

Zdravím všechny. Potřeboval bych pomoct. Stavím f syntézu pro tyto tunery ale zasekl jsem se na jedné věci a to jest výstup oscilátoru ze vstupních jednotek. Na vývodu OSC se nedá změřit kmitočet oscilátoru. Zkoušel jsem už snad vše i cívečku na sondě k osciloskopu a nic nevíte kde by se dal vytáhnou oscilátor? Předem díky. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Oba dva tunery mají ten výstup "slabej" = je na něm moc nízká úroveň, respektive impedance toho výstupu je relativně vysoká a skoro každej další vstup ho zatíží natolik, že úroveň spadne pod použitelnou hodnotu. "Vrzni" tam oddělovací stupeň s emitorovým sledovačem s nějakým jednoduchým vf trandíkem (BF199 a podobným) a teprve z jeho výstupu odebírej "referenci"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Jestli dobře koukám,je výstup OSC z impedance 82Ω a velikost je cca
1/100 napětí oscilátoru,tj. nějaké mV max. Sledovač nepomůže,musí se to zesílit,jinde to vzít asi nepůjde,jednak by se obvody rozladily,jednak se k tomu zřejmě těžko mechanicky dostane.Pokud potřebuje napětí řádu stovek
mV,pak bude zesilovač nejméně dvoustupňový- vzhledem k té impedanci
82R by asi šel použít nějaký anténní zesilovač pro koax bez sym.členu,zesílení dle požadov.napětí.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#4 Příspěvek od DKL »

V 710A jsem to vyøešil cívkou s asi dvìma závity drátu umístìnou u studeného konce oscilátorové cívky. Chodí to perfektnì.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Možná nejjednodušší by bylo zrušit to dělení ,tj. odpor 82R odpájet od země,ale pozor na kapacitní zátěž,ten sledovač by zde hodně pomohl.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Väzba do PLL musí byť voľná, aby ste si tam nezaniesli parazitné piskoty z deličky. Ináč, ja som to robil väzobnou cievkou 2 závity cca 5mm od vrchu oscilátorového vinutia. Naň som potom zavesil 1-stupňový zosilňovač s BF199. Na to potom išla SAA1057 v známom zapojení (bolo i niekde v praktickej elektronike A radio, autor tuším Ján Kadák, PE 8/2005 str. 26)

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Když konstruktér navrhoval obvod výstupu oscilátoru OSC,a to kvůli slaďování rádia ve výrobě,věděl,proč to tak dělá - potřeboval totiž připojit
čítač a minimálně ovlivnit vlastní oscilátor ( to je ta zmiňovaná "volná vazba",která funguje i v opačném směru). Čítač tak mohl být připojen běžným koaxem 50 nebo 75Ω . Namotám-li na cívku oscilátoru vazební vinutí,jehož vývody se musí připojit na obvod PLL,budou nejméně tak dlouhé jako vodič vinutí,spíše delší, a ovlivní jak oscilátor,tak připojený obvod,tak i budou náchylné k odchytu bordýlku kolem.Myslím,že i z prostorových důvodů je lepší použít výstup OSC,signál odvést k obvodu PLL krátkým koaxem a před vlastní obvod PLL dát zesilovač ,asi vzhledem k citlivosti vstupu FM obvodu PLL bude stačit 10-15x zesílit,což zvládne i jeden tranzistor.
Při vlastním hraní si s oživením a nastavením pak nemusím bádat nad tím,co jsem udělal s oscilátorem a kam mně ujel a také vím,že z PLL mi do oscilátoru nic nepoleze a nebude jej strhávat.
Tím nechci říci,že realizované připojení nebude fungovat,jen by mně za ten jeden tranzistor na destičce,kterou musím stejně přibastlit, nestálo za to implantovat do oscilátoru vazební vinutí a jeho vývody.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“