VHS kazeta - zadírá se

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

VHS kazeta - zadírá se

#1 Příspěvek od pepe363 »

Zdravím,

digitalizuji několik VHS kazet a u poslední jsem narazil na poměrně velký problém. Kazeta se při přehrávání na několika místech zadírá takovým způsobem, že videorekordér zahlásí chybu 1 nebo E1. Probíhá přehrávání, pak se otáčení cívek zpomaluje a zpomaluje až se úplně zastaví a vyskočí chyba. Pokud přetočím pásku o kus dále, přehrávání funguje zase nějaký čas normálně. Zkoušel jsem už 3 různé rekordéry, ale s touto jednou kazetou je to všude stejné. Kazetu je možné přetočit v rychlém módu na oba směry nadoraz bez problému.
Nějaké nápady na řešení ? díky :)

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od beny66ka »

S tím jsem se setkával u audiokazet. Zapříčiňuje to vůle kotoučku na kterém je pásek mezi tělem kazety. Koutouč s páskem se tahem vychýlí z osy za zasekne se o plast obalu celé kazety. Snad jsem to popsal srozumitelně.

Pomohlo silné stisknutí plastu v místě kde jsou kotouče s páskem proti sobě. Aby se koutouč nemohl šprajcnout.

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od beny66ka »

A prosím tě, čím digitalizuješ.
Už jsem to také zkoušel, ale s mizernými výsledky ! Nespolehlivé hardwarové věci, nebo otřesný software, z kterého lezly obrovské soubory.
Dej tip na funkční zařízení. Dík.

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od pepe363 »

srozumitelně jsi to popsal, díky :) takže by mělo stačit namazat styčnou plochu třeba silikonovým olejem ? Je možné kazetu rozebrat bez rizika že z ní vypadá x dílů a už jí nikdy nesložim do funkčního stavu ?

Nepoužívám nic profi, mám obyčejný EasyCAP za 299 Kč. po HW stránce nemám co vytknout, funguje stabilně. Co se týče přiloženého SW tak s tebou souhlasím, kóduji do nejvyššího možného rozlišení a kvality 720x576, obě kódovací metody na nejvyšší hodnotu a bitrate 8 Mbit. Jedna kazeta o délce 5 hodin a 38 minut zabrala na disku 9,25 GB. Nicméně to umí kódovat jen do MPEG2, pokud to poté proženeš programem FormatFactory třeba do MP4 dostaneš z toho daleko lepší velikost.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Rozhodně bych nic nemazal. Jakmile se mazivo dostane na hlavy, tak bude problém.
Tohle se mi stávalo taky u audiokazet a tam jsem to řešil přehozením pásku do jiné kazety.

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od pepe363 »

pravda. Takže rozebrání se nemusim bát ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

beny66ka píše:A prosím tě, čím digitalizuješ.
Už jsem to také zkoušel, ale s mizernými výsledky ! Nespolehlivé hardwarové věci, nebo otřesný software, z kterého lezly obrovské soubory.
Dej tip na funkční zařízení. Dík.
Já jsem S-VHS kazety z kamery nahnal do analogovýho vstupu MiniDV kamery Sony a ta je poslala jako AVI přes Firewire do PC. Asi 55 kazet x 45 minut zabralo v PC 500GB disk. K převedení do Mpegu jsem se zatím nedostal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Temnenebe
Příspěvky: 146
Registrován: 15 úno 2013, 01:00
Bydliště: Litomyšl

#8 Příspěvek od Temnenebe »

Někdy stačí jen trochu uvolnit šroubky co drží videokazetu, prostě uvolnit styčnou plochu plastů.
Mini DV kazety přehrávám pomocí FireWire z kamery na DVD Recordér a VHS kazety z VHS recordéru na DVD Recordér. Pak uložím na DVD.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Já jsem pár 8" videokazet digitalizoval přes TV kartu "AverTV hybrid volar HD" a ten soft "AverTV 3D" Výstupní formát jsem si nastavil podle potřeby.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#10 Příspěvek od samponek »

Normálně kazetu pobouchej o schody ( na sílu ) a dej ji zpátky do videa. Když to nepomůže, přehoď pasek do jinýho futrálu, který nedrhne.

( umělá hmota je pokroucená a kolečka drhnou )

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Asi bych první krok raději přeskočil.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#12 Příspěvek od starecd »

Taky se mi jednou stalo něco podobného, ale naštěstí nebylo na kazetě nic kvalitního a důležitého. Pokud bys chtěl pásek přehodit do jiné, třeba s poškozeným páskem, není problém, ale po vyšroubování šroubků musíš kazetu otočit a odklopit kryt chránící pásku. V pohodě přehodíš do jiného obalu, jen opravdu nic nemaž!

Uživatelský avatar
beny66ka
Příspěvky: 389
Registrován: 12 zář 2015, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od beny66ka »

Ono mazání nepomůže z pricipu. Představ si to tak, že řádně nedotáhneš zadní kolo u bicyklu. I když budeš mít osu namazanou a půjde lehce, po záběru se "štajfne" do kříže a začne drhnout o rám, protože bude z osy.
A to se přesně děje u té kazety.
Proto jsem radil stisknout plasty, aby to nemělo kam uhnout. Anebo tak jak radí ostatní, použít jiný "nevychrchlaný" obal.

:-) Zajímavé, bez nespisovných slov které dávám do závorky se nedovedu srozumitelně vyjádřit !!! :-)

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#14 Příspěvek od pepe363 »

Diky za vsechny rady, prehodim civky do jineho futralu a uvidim :)

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#15 Příspěvek od kovar »

Když kazetu dlouho nikdo nepoužíval , tak je docela účinné ji párkrát přetočit jen tak narychlo.2x i 3x
Doporučovalo se to i u úplně nových kazet!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “