Výběr svěráku

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

Výběr svěráku

#1 Příspěvek od roverider »

Zdravím,
potřeboval bych svěrák s čelistmi šířky 120-150mm. Rád bych aby měl svěrák minimální vůle v uložení- takže čínu ne.
Vybírám mezi Yorkem Kasperem a eventuálně Heuerem.

Zkusil sem si vošahat York, ten se zdá že má vůle malé.

Máte někdo zkušenost s kasperem - jaké má vůle? - výhoda by byla větší rozevření čelistí. vzhledem k tomu že bych ho měl na hraně stolu tak by u něj neměl bejt problém s upínáním dlouhých předmětů.

Heuer se mě zdá už moc drahý a tak nějak nepůsobí příliš pevným dojmem.

Jaký svěrák byste mě doporučili?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pro běžnou zámečnickou práci, kdy je potřeba v podstatě jen držet kus materiálu bych to neviděl kriticky, stejně se vůle během let zvětší. York je dobrá volba. Pokud by to ale měl být strojní svěrák na frézku atd. tam je to něco jiného, i ceny jsou jinde.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Mám Kasper, šířka čelistí 100 mm. Vůle tam je cca 0,5 mm, ale čelisti nejsou úplně přesně naproti sobě. Ale dostal jsem ho zadarmo ze školy, možná tam dostali mimotoleranční kusy. Jinak Kasper oproti Yorku má přední čelist pevnou, pohybuje se zadní. Tak záleží, co ti vyhovuje.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

To ve skutečnosti vůbec není snadná otázka. Výhodou YORKu je pevná čelist fixovaná na okraji stolu. Pak se dá cokoliv upínat "na výšku". A plocha kovadlinky je docela solidní částí. Kasper se mi zdá při upnutí pevnější. Vadí mi ale, že když chci na kovadlince do něčeho praštit tak vlastně tluču do pojezdových prizmat. Mám ty svěráky oba a střídám je podle momentální potřeby jejich vlastností.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Mám jakýsi svěrák York s 6cm čelistí, asi z 80. let.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud chceš upnout delší díly , tak potřebuješ , aby svěrák vyjížděl před ponk , jednoduchá volba .

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Jednoznačně York, mnoha léty prověřený spolehlivý držák...!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Je otázka na co ho chceš používat. Pokud ho budeš používat na běžné opracování materiálu jsou oba typy OK. Pokud ho chceš používat např. při demontáži dílů resp. potřebuješ uhodit kladivem na upnutý díl, klonil bych se spíš ke Kasperovi(sám ho mám). York rád praskne v té kruhové části (odlomí se přední díl) - viděl jsem jich několik ve fabrice takto poškozených.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ale to se týká jen hraček s čelistmi 80 a 100 mm .

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Navíc je svěrák určený k upínání a ne na to, aby se do upnuté věci mlátilo palicí. Za to by nám mistr na učňáku urazil ruce u samé...
:roll: Na takové věci je kovářský.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

fredis píše:... Za to by nám mistr na učňáku urazil ruce u samé...
(_!_) - jen se to neboj napsat. Nám také.
          
Taky mám York-a (150-ku). Taky koupený před 50-ti lety (1962, spíše 1963?), když jsem chodil na průmku. A to jsem ho "smýkal" v ruksaku až z Frenštátu p.R. - vlakem :o
A v garáži mám ("zdědil" jsem po původním majiteli) kovářský - byl kovářem. Ale ten jsem ještě nevyužil.
Naposledy upravil(a) kokun dne 20 lis 2015, 16:57, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#12 Příspěvek od Jodr »

vombat píše:.... York rád praskne v té kruhové části (odlomí se přední díl) - viděl jsem jich několik ve fabrice takto poškozených.
Mám York 150. Přitáhl jsem ho před padesáti lety z jedné fabriky, kde sloužil v údržbě. Protože mu chyběla jedna čelist, skončil mezi odpadem. Čelisti jsem tehdy udělal nové, kalené a svěrák je stále v činné službě. O odchodu do penze jak říkal, vůbec neuvažuje...!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od breta1 »

Přidám se -YORK s čelistí 150 je dobrá volba.

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#14 Příspěvek od roverider »

Děkuji za odpovědi.
Co se využití týká tak bude používaný na občasné domácí bastlení. Minimální vůli bych potřeboval kvůli občasné potřebě něco zalisovat- jednou sem lisoval silenblok do oka se svěrákem který díky vůlím a nedostatečné pevnosti neměl rovnoběžné čelisti- myslel sem že se z toho okotim. Pár ran kladivem by měl taky přežít.

Nějak nedokážu určit co bude praktičtější- zda možnost upínat dlouhé věci svisle -york nebo větší maximální rozevření čelistí (21cm oproti 12,5 u yorku) a nemožnost upínat svisle dlouhé širší věci-kasper.

U yorku je vvýhoda že je levnější a dostupnější, navíc kaspera sem si zatím neměl možnost osahat.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#15 Příspěvek od Jodr »

něco k tematu a v následné diskusi docela trefný příspěvek pana Pavla Jeřábka :)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“