Nefunguje zapojení konečného automatu s 74HCT

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TiTanerCZE
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2015, 01:00

Nefunguje zapojení konečného automatu s 74HCT

#1 Příspěvek od TiTanerCZE »

Zdravím, mám menší problém s konečným automatem ve škole. Používám součástky 74HCT a konečný automat funguje pokud vstupy realizují ošetřeným clockem.

Obrázek

Ale nefunguje pokud ho zapojím ze signálu z přístroje ze školy.

Funguje to asi takhle: Pokud zapojím na vstup drátky z přístroje a v počítači nastavím změnu z 0 na 1, tak se nic nestane, když drátek vytáhnu, najednou se mi JKáčko v obvodu překlopí, jako by fungovalo na opačnou hranu tedy na změnu z 1 na 0, ale tomu tak není, protože mi přes řešení, který jsem uvedl nahoře funguje zcela normálně. Pokud vstupy na CLK JKáček zneguji, nebude fungovat vůbec.

Když na drátku z přístroje nechám log 1 a zapojím ho na vstup, tak mi to taky zcela normálně funguje a překlápí z 0 na 1, když vždy při nule drátek vytáhnu.

Problém nastane jenom když je ten drátek zastrčený, je na nule a najednou se změní na 1. Zkoušel jsem na vstup dán i slabou nulu před odpor 2k2, ale nic nezměnilo. Nevím jak to vyřešit, budu vděčný za rady . :)

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od frpr666 »

Nasdílej obrázek jaké je tvé zapojení ve skutečnosti. Z tvého popisu není jasné čeho chceš dosáhnout a co vlastně děláš...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Překlápět to může samozřejmě jenom při vstupu z 1 na 0. Nevím co jsou tvoje "drátky", také značení kladného napájení trojúhelníčky je v našem teritoriu matoucí, a nakonec: nejde o obvod typu JK, ale o prostou eliminaci zákmitů.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
TiTanerCZE
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2015, 01:00

#4 Příspěvek od TiTanerCZE »

Schéma, které jsem uvedl je jenom zapojení spínačů nic víc.
Vstupy 1B1, 1B2
Výstupy M1, M2

Obvod dělá to co po něm chci, jenom pokud na vstupy 1B1 a 1B2 jde signál s ošetřenými zákmity (viz obrázek nahoře), ale pokud do něho zapojím signál, který jde z přístroje, který je připojený k počítači ve škole, tak to nefunguje.. rozepsal jsem se o tom nahoře. Překlápět nemusím jenom z 1 na 0, protože moje 74HCT109N J NOT K je Positive-Edge Trigger - tedy na náběžnou hranu z 0 na 1, jinak to nejde. Na to přístroji je nakreslený Schmittův klopný obvod, takže by to mělo být taky v pořádku, ale z nějakého důvodu mi to takhle nejde.

Schéma: https://drive.google.com/open?id=0B7Dx7 ... 05wX3VNUTA

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

A teraz to skús aj česky(CZ), slovensky(SK), prípadne anglicky(EN). Ešte pripúšťam ruštinu(RU) a maďarčinu(HU).
Mnohým ani nemčina(D) nerobí problém :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Problém je zřejmě v tom tajuplném školním "přístroji", který nedělá totéž, co dělají R-S klopné obvody. Jinak 1B1 a 1B2 zkus ošetřit třeba 74HCT132.
:wink:

Uživatelský avatar
TiTanerCZE
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2015, 01:00

#7 Příspěvek od TiTanerCZE »

Ten přístroj asi udělal učitel, nebo nějaký jiný student, nic komerčního to není.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

Něco nového v tomto projektu?

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#9 Příspěvek od Hru »

pokud ti tento přístroj dělá takové kousky, nemá nejspíš definovaný klidový stav(výchozí ,tj.stav ve kterém se nachází v klidovém stavu),další věc která by nemusela být od věci je odrušení vstupu proti nežádoucím zákmitům-zmenšení vstupní citlivosti.
na vstupu je 74HCT,což je vlastně cmos a ty jsou citlivé,je nepodstatné že výstupní přístroj je ošetřen proti zákmitům,mezi oním přístrojem a tímto jsou jistě propojovací vodiče

Uživatelský avatar
TiTanerCZE
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2015, 01:00

#10 Příspěvek od TiTanerCZE »

Po vánovách dám vědět, jak to funguje. Doma to i schmittovým klopný obvodem funguje stejně - správně, je pravda, že propojovací kabely co používám ve škole jsou opravdu dlouhý, uvidím, podle mě už by to mělo být v pořádku . :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“