LED místo zářivky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

LED místo zářivky

#1 Příspěvek od fredis »

Prosím o radu. Ve stolní lupě s osvětlením, kterou využívám hlavně jako světlo, chci nahradit původní kruhovou zářivku PHILIPS Master TL-E 22W/840 LEDkami. Z původního čínského předřadníku zbyl škvarek a náhradní co jsem našel jsou podstatně větší a do tělesa lupy se nevejdou :cry: . Byl to paskvil a kurvítko od samého počátku. Chtěl bych poradit, jaké a kolik LED diod použít, aby to svítilo stejně, nebo o trochu víc. Jde o to, jestli použít například 1W čipy, nebo víc ledek s menším výkonem a s jakým. Nemám s tím zkušenosti. Díky za každou dobrou radu. Zářivka je k dispozici, nová, svítila asi 2 hodiny.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Já bych nic nepočítal a dal bych tam maximum co se tam vleze. :beer:

Světla není nikdy dost úměrně věku. :brakelamp:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Dej tam nějaký kvalitní LED pásek a napájej to 12V zdroj. Měl jsem LED pásek ze 3 čipovýma LEDkama a svítil opravdu silně. Při troše umu jde nalepit do kruhovitého tvaru.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#4 Příspěvek od Peterseal »

A ak sa cches priblizit farbe toho povodneho tak tam daj LED s teplotou chromatickosti 4000K. A ako pisu ostantni, daj tam LED pasik.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

Pásek do takového průměru nestočím :cry: . Barva, chromatičnost, je mi taky jasná. Jde mi výkon těch LEDek, popřípadě přímo typ. Něco z praxe, ne teorie o barvě atd. Udělal bych z kuprextitu mezikruží a osadil.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

1W na plosaku uz neuchladis, tak ze nejake 5050 kolko ti tam vojdu :D

Inajk tie pasiky sa daju strihat po 3 na jednom kusku tak snad by si to tam nejako poskladal

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Lupa je konstruovaná na zářivku, předělání na LED bude komplikovanější, musíš zajistit dobré chlazení. U toho plastového tělesa trochu problém.
Nechal bych tam tu zářivku a předřadník dal do nějaké krabičky k patě stojanu, pokud nenajdeš rozměrově vhodný, aby vešel na původní místo.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Nad tím jsem taky uvažoval. Jen by se musel protáhnout nový kablík 4xYY :wink: . Ale ty menší LED mně pořád lákají.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#9 Příspěvek od Peterseal »

A ked pouzijes nejaky predrandik z rozbitej usporky? Tie su celkom male, ten by sa uz dal dakam pekne umiestnit.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od nekmil »

Přišel za mnou kolega s nástěnným LED svítidlem na 230V (obsahuje 21ks LED), jestli by to nešlo napájet baterkou z vrtačky(li-on). Tak jsem tam přilepil 2ks tohoto:
http://www.gme.cz/led-60x10-warm-white- ... w-p518-054

a byl jsem překvapen jak moc to svítí při proudu 80mA. :)

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Tak podle tebe by ty tři proužky LED nahradily tu původní 22W zářivku? Svítilo to dost? Ta původní má 1300 lm a ta 1 LEDka jen 100 :wink: .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

To by musela být moc špatná zářivka.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Ten údaj 1300 lm jsem našel na stránkách výrobce. Zdá se ti to málo? Co jsem hledal, tak abych dosáhl přibližně stejné svítivosti musel bych jít do LEDek tak na 15W :wink: . A to už by asi mohl být problém jak je chladit. Asi koupím nový pořádný :lol: předřadník a bude. Ještě sehnat rozumnou lysku 4x, abych ji tam protáhl místo původní dvoulinky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Ne, to byla reakce na nkmila - 1300lm u zářivky beru, ale náhradu pár malovýkonnými LED ne.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
mikosa
Příspěvky: 93
Registrován: 29 dub 2007, 02:00
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

#15 Příspěvek od mikosa »

Minulý týden jsem v Hadexu koupil stolní lupu ZD129 LED (kód P3642) nabízenou v sekci ,,zboží poškozené a z reklamací'' s tím , že nesvítí , slevněnou z 2100 kč na 790,- . Mechanicky (klouby , čočka atd.) byla OK.Spotřebu udávají 7W. Po rozebrání jsem zjistil , že je v háji smd io ve zdroji proudu , který je u nás nesehnatelný . Tento zdroj proudu napájí 80 smd led zapojených do 8-mi sekcí v sérii po 10-ti led paralelně . Po připojení ledek na regulovatelný zdroj svítily ok. Tak jsem opět v Hadexu koupil LED DRIVER 22-44V/300mA 12W pro napájení 6-12 1W led za 99,- kč (kód G076) který je osazen io v DIP pouzdru . Rozměrově je menší ,než původní zdroj ,takže výměna proběhla bez problému . Lupa svítí jako čert . Nic se nehřeje - teploty led 38 st. , io 36 st. , trafíčko 44 st. po cca čtyřech hodinách svícení . Takže z mé strany spokojenost .Pokud si chce někdo levně osvítit a ,,přiblížit'' bastlkoutek , tak v Hadexu ještě jednu nesvítící ZD129 LED mají .........

Odpovědět

Zpět na „Poradna“