schema regulátoru proudu

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejmi
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2012, 02:00

schema regulátoru proudu

#1 Příspěvek od kejmi »

Zdravím bastlíře a pokud by mi někdo pomohl se zapojením byl bych velmi rád. Potřebuji pomoc ohledně nastavitelného proudového omezovače k bateriím li-ion 18650 (napětí článku 3.3-4.2V). Chtěl bych vyrobit jednoduchý tester "kondice" baterií nastavitelným zatížením od cca 0.5A do 2.5A a sledovat pokles napětí na článku při určitém proudovém zatížení. (ampérmetr i voltmetr mám:)
Pokud by se prosím našla nějaká dobrá duše a hodila sem schémátko s hodnotama součástek. (předpokládám, že zapojení bude s nějakým IRF...?)
Předem moc díky
Lukáš

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#2 Příspěvek od ygrik »

Keď mám nejaký problém, začínam u "strýčka Goggla " . Pre tvoj prípad som dal do vyhľadávača : nastavitelný proudový omezovač . Za 0,66 som dostal asi 1200 odkazov. Vybral som toto : https://www.google.sk/search?q=nastavit ... 84ChCwBAgt. Je z čoho vyberať.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Taky můžeš hledat umělá zátěž.

Uživatelský avatar
kejmi
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2012, 02:00

#4 Příspěvek od kejmi »

díky za tipy... pochopitelně jsem googlil :) jde mi o co nejjdednodušší zapojení pro lionku a proud 0.5 - 2.5A... Většina zapojení z google je pro vyšší napájecí napětí (nebo blbě hledám?)

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Dej tam tranzistor a proměnlivou zenerku třeba TL431. Jako výkonová zenerka.

Uživatelský avatar
kejmi
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2012, 02:00

#6 Příspěvek od kejmi »

bylo by prosím možné načrtnout schema s popisem součástek? DÍK

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

Mezi bázi a kolektor NPN tranzistoru dej Tl431 a do gate trimr na regulaci.
Když bude mít tranzistor malé zesílení, tak dáš paralelně k TL431 ještě odpor aby byl tranzistor víc přiživenej.
Mezi kolektorem a emitorem to bude zenerovat.
Mezi 1 a 3 TL431 dej 100n ať to nekmitá.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

samponek píše:Mezi bázi a kolektor NPN tranzistoru dej Tl431 a do gate trimr na regulaci.
...
Mezi kolektorem a emitorem to bude zenerovat.
....
A ten TL431 krásně vyfoukne PRACOVNÍ MÉDIUM a tazatel bude naprostej prd vědět PROČ se mu to sčoudlo. Ty jseš trdlo, Šampóne, jaký svět fakt vidí málokdy - takový se musejí speciálně dělat, to není jinak možný...

TL431 je integrovanej stabilizátor, kterej pro svoji funkci NUTNĚ POTŘEBUJE mít mezi nastavovacím vývodem a zbytkem obvodu ODPOROVEJ DĚLIČ, protože jinak by stabilizoval jenom na svoje základní referenční napětí (typicky 2,49V). Aby z toho byl stabilizátor PROUDU, tak ještě potřebuješ pro ten posilovací tranzistor aspoń jeden výkonovej odpor do emitoru, abys jím nastavil ten potřebnej proud - což ty elegantně opomíjíš v domnění, že když to nebuchlo do xichtu tobě, nebuchne to nikdy a nikomu - ALE BACHA, NE KAŽDEJ MÁ TVOJI (a třeba i Danykovu) KLIKU, ABY SE MU VYHEJBALY STŘEPINY Z EXPLODOVANEJCH POUZDER ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kejmi
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2012, 02:00

#9 Příspěvek od kejmi »

mě picne :) prosím někoho znalého a OCHOTNÉHO o schematko nastavitelného proudovédo omezovače od cca 0.5A do 2.5A (při napájecím napětí li-ion článku (3.3V -4.2V) :) DÍÍÍK

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#10 Příspěvek od samponek »

Můžeš tam dát darlington, ten přiživování nepotřebuje, ani se nic nesčoudne.
Když potřebuju výkonovou zenerku, dělám to takhle. Srážecí odpor se dá před to do série, v případě regulátoru proudu pochopitelně do emitoru a stabilizátor dolů a odporový dělič v R je trimr. ( v předchozím příspěvku jsem nepřesně označil R za gate , 100n zůstává ) Pro daný účel to pojede to v obou případech, jako výkonová regulovatelná zenerka i jako zdroj proudu s odporem v emitoru.

EKKAR : Nemáš pravdu, jedno pouzdro TO220 už mě zasáhlo do čela, je to cca rok :D

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Nebude to bublizovat? :wink: :roll: :lol:

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jezevec »

samponek píše:...EKKAR : Nemáš pravdu, jedno pouzdro TO220 už mě zasáhlo do čela, je to cca rok :D
No, tím se to vysvětluje...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

kejmi píše:mě picne :) prosím někoho znalého a OCHOTNÉHO o schematko nastavitelného proudovédo omezovače od cca 0.5A do 2.5A (při napájecím napětí li-ion článku (3.3V -4.2V) :) DÍÍÍK
Podívej se sem: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... /L200.html . To je katalogovej list integrovanýho stabilizátoru L200 a když se podíváš v tom .pdfku na stránku 9/12 na obrázek popsanej "Figure 27. Constant Current Battery Charger", budeš mít zhruba to, co potřebuješ. Vzorečky pro nastavení parametrů napětí i proudů jsou ve zbytku textu toho .pdfka. Až to budeš bastlit, tak nezapomeň našroubovat ten integráč na chladič velkej aspoň jako chladič k procesoru Pentium, jinak ho přehřátím přiměješ vypustit pracovní médium (dým).

A ty Šampóne - ty si radši hleď kádéček a k Lipolkám se moc nehrň, protože s tvým přístupem "vyšlo to jednou, vyjde to vždycky" hrozí každýmu velkej voheň ...
samponek ještě na doplnění píše:....
EKKAR : Nemáš pravdu, jedno pouzdro TO220 už mě zasáhlo do čela, je to cca rok :D
Vskutku - jak pravil Jezevec, TÍM SE TO VYSVĚTLUJE...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od lesana87 »

Ty by sis, ó velký EKKARE :pray:, mohl přečíst zadání, on nechce nabíječku, on chce vybíječku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Ten L200 šlape už od napětí 1,2V, Lesní Žínko zrozená dva roky před Velkým Listopadovým Plyšákem - a pokud mu Kejmi do výstupu dá příslušnej zátěžovej odpor respektive pokud ho namontuje na pořádnej chladič a výstup mu zatíží SKORO ZKRATEM, neboli odporem v řádu DESETIN OHMU, dostane přesně co potřebuje ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“