Kde sehnat TTL obvod 7469

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Kde sehnat TTL obvod 7469

#1 Příspěvek od termit256 »

Nedari se mi tohle nikde sehnat, zkousel jsem vsechny ty HC, LS a nevim jake modifikace mne napadly a u vetsich distributoru nic.

Blbe hledam, nebo je mozne ze se nektere obvody z TTL rady ani poradne nevyrabi/nevyrabely?

Je to dvojity 4bitovy citac s tim ze u jednoho ma prvni klopny obvod oddelen coz mi pekne sedi do navrhu zarizeni.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Bohužel to vypadá, že jedině v muzeu.

Některý TTL se skutečně vyráběly jen chvilku, a tenhle má minimálně 30let. Jde to poznat podle datasheetu, jak je to psaný takovým tím "chlupatým" a neostrým písmem, je to většinou obsolete.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#3 Příspěvek od Maskot »


termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

No cena nic moc, ma to jit do stroje ktery se bude vyrabet/prodavat tak bych ho nechtel zalozit na soucastkach ktere koupim jako raritu v aukci.
Neni problem tam dat dva obvody a funkci to udela stejnou, 7469 jsem hledal jen pro usporu jednoho pouzdra.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dobře uvažuješ. Jedna z hlavních zásad návrháře je si prověřit dostupnost součástek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

termit256 píše:...ma to jit do stroje ktery se bude vyrabet/prodavat tak bych ho nechtel zalozit na soucastkach ktere koupim jako raritu v aukci...
Pokud to má být nová elektronika, tak bych viděl spíš že by v ní měly být nové součástky. Co ta elektronika má dělat a jak asi má být velká? Nebylo by účelné než se pustíš do bastlení kontaktovat firmy co se něčím podobným zabývají a mají už s tím zkušenosti? Kolik by se asi toho mělo dělat?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Bude se toho delat jen par kousku, je to jednoucelovy kovoobrabeci stroj.
Ten obvod jsem mel v umyslu pouzit do elektroniky havarijniho/koncoveho spinace (neni to obycejny spinaci koncak). Nechci to hnat pres ridici mcu, musi to byt pokud mozno co nejneprustrelnejsi, tedy zadny sw. Pri normalnim provozu to nebude nikdy ve funkci, je to jen jedna z pojistek kdyby se neco zblblo v ridicim systemu, odstavi to pohony na hw urovni aby nedoslo k poskozeni zarizeni nebo vyrobku.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#8 Příspěvek od Ruprecht »

Havarijním vždy odepínám přímo napájení, jakákoli elektronika škodí (co když chípne/zablbne zdroj +5V pro tu logiku?)
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Mechanicky koncak tam neni mozne dat (nema ho co sepnout).
Jasne ze by to bylo lepsi, ale proste to nejde.

Pokud vypadne napajeni +5V, vypadnou automaticky pohony posuvu. Optocleny k driverum jsou napajeny se stejneho zdroje.

Ze se budou tocit vretena je v pripade teto konkretni havarie spise zadouci, opravitelne se poskodi vyrobek a ne stroj.

Pri obcasne uprave nastroju se masina dostane do rezimu kdy bude tento "spinac" seply (bude tlacitkem manualne vyblokovan). Bude tam obsluha ktera musi vedet co dela, takze zadny problem. SW bude v tomto rezimu kontrolovat jestli jeho elektonika funguje nebo ne a pripadne zahlasi chybu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“