Copak je to za rezistory?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Copak je to za rezistory?

#1 Příspěvek od Michal22 »

Byl jsem dnes u strýca, válejí se tam tyhle rezistory. Ty velké mají 1MΩ, ty menší 390Ω. Vypadají jako TR16x, ale zaujmuly mě dvě věci:
1. není na nich absolutně žádný potisk
2. ten větší má na povrchu viditelnou drážku po obvodu, jako by byl drátový.

Odpory tam lěží minimálně 30 let (v tu dobu druhý strýc emigroval), ale taky možná víc jak 50 roků (kdy tenhle druhý strýc začal bastlit).

Věděl by někdo, zda se můj předpoklad zakládá na pravdě?
Díky
Přílohy
Odpory.jpg
(145.61 KiB) Staženo 107 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A nejsou to přesné odpory, ale častěji se vyráběly v zeleném provedení?

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#3 Příspěvek od tiktak1953 »

Najskor to boli pre vojenske zariadenia,pripadne zobrane z vyroby este z pred znacenim.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

To jsou TR16x.(asi TR163 a TR164) Drážka tam je vyfrézovaná, není to drátový odpor. Podle množství ochranné hmoty je někdy drážka vidět líp a jindy není vidět vůbec. Když ohneš přívody, tak při tom někdy tak jako vrzají a praskají.

Proč chybí popis netuším. Buď je strýc získal z procesu výroby ještě před potiskem(tehdy se tak normálně ve výrobě kradlo) nebo je někdo umyl z nějakého důvodu sám. Nebo něco dalšího. Třeba to byly zmetky.
Ale jen tak ošoupat prstem potisk nejde.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Však ano, TR161 až TR164 byly snad 1%, 0,5%, možná ještě lepší.
Ale ať byly zelené nebo modré, tak měly vždy potisk s hodnotou (ty malé), případně i s typem (ty velké).
Mám jich ještě docela slušnou zásobu.

Ale tady na těch z foto nejsou ani sebemenší zbytky popisu. Navíc se mě zdají i ty vývody jakési silnější (nemám tady šupleru, ale u toho menšího to odhaduju na 0,8mm, u toho většího na 1mm).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Jsou to odpory z řady TR16x se smazaným potiskem ,ta drážka není drát ,ale broušení kovové vrstvy při nastavování na přesnou hodnotu ve výrobě . Velmi kvalitní přesné a stabilní odpory s malým šumem.

Jsem už pomalej :D

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Stabilní odpory s kovovou vrstvou. Určeny pro měřicí techniku a pro vojenské zařízení. (Výroba Tesla Blatná) Bez potisku se ve směsi s dalšími typy je bylo možné sehnat na kila jako mimotolerantní koncem šedesátých let. Následné třídění bylo docela masochismus...!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Ty modré TR16x se asi dělaly jako první a mají přívody z nějaké mosazi, co tak povrchově praská. Asi to bylo zbytečně drahé.

Ty zelené jsou modernější, inovované, výrobně levnější. V katalogu z roku 1985 je uvedeno, že vývody jsou měděné povrchově upravené(asi pocínované) - což platí pro zelené provedení.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Ta povrchovka by možná mohla být i zlato- po těch letech tam nejde vidět kousek oxidace.

Asi to fakt budou nějaké přebytky bůhví odkud, strýc chodil na průmku na Leninku, potom kdesi dělal (snad v Mezu), než to tady vzdal a utekl.

P.S.: vývody jdou ohýbat dobře, nic nepraská.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Michal22 píše:Ta povrchovka by možná mohla být i zlato- po těch letech tam nejde vidět kousek oxidace....
No, jo. Celý život jsem žil v omylu, že je to masiv, ale teď jsem do toho podélně říznul a uprostřed je opravdu měď.

Některé praskají, některé nepraskají. Praská povrchová nanesená vrstva kovu, který není stejně tažný jako podklad. Dělají se malé mezery mezi kousíčky pokovení.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 14 úno 2016, 22:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#12 Příspěvek od Jodr »

Zelené i modré byly zlacené. Někdy docela silně. Ty co praskaly byly údajně ve směsi s rhodiem. Jaký to mělo význam, netuším.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#13 Příspěvek od doktor365 »

Jako kluk jsem chodil do kroužku,tam toho byly bedny a my jsme to třídili. Některé byly potištěné,ale spousta ne ty jsme měřili a roztříďovali. Nevím od kud to pocházelo. Je to asi 36 roků. Něco jsme si vzali a doma ještě mám.Byly to přesné odpory.
Přílohy
IMG_20160214_215804.jpg
(197 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Zajímavé, na zelené s pozlacenými přívody jsem asi nikdy nenarazil.

Mám stovky těchto odporů, ale zelené mají vždy jen šedivé (asi pocínované) přívody. Modré provedení mám s oběma druhy přívodů.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#15 Příspěvek od gepard »

Ano, souhlas - modré jsou typu TR161÷TR164 (zelené pak TR19x). Ten potisk na nich poměrně dost drží, takže jak již bylo psáno výše ... Mohly být vyřazeny při výrobě, protože nesplňovaly určitá kritéria (hodnota mimo toler., tl. vrchního povlaku, apod.).

TR161÷TR164,
TR191÷TR194
Přílohy
TR xxx.jpg
(50.24 KiB) Staženo 54 x
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Součástky“