Klabalovy konstrukce

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#2 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, poznal jsem jeho přijímač FM s cívkami leptanými na plošných spojích. Věřím, že jeho prototyp byl funkční, leč opakovaná výroba selhala. Především nezvládnutím kvalitních DPS. Postačilo především opět nahradit leptané cívky klasickými cívkami na kostřičkách a přijímač byl funkční. Zprovoznili jsme takto více kusů. Nejsem si jist, zda to pan Klabal později sám nedoporučoval. Mám pocit, jestli tam nebyla ještě jedna úprava.
Bylo by zajímavé tento návrh oprášit s výrobou DPS v HK (myslím Hong Kong) včetně nezbytné modernizace.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

kdysi jsem si koupil od něj knihu "stavíme jednoduché přijímače VKV". Sám jsem chtěl podle toho vyzkoušet postavit ty "krystalky" s MAA661. Ke konci tam byl návod na ten VKV přijímač s plošnými cívkami - podobný cívky byly v OMF ČB TV, který měly zvlášť "kanálovou desku" - Tuner, OMF, pak zvukový demodulátor a zesilovač v podobě karet nastrkaných v tý "základový desce" kanálové části. Dokonce tam byl i ten MAA661
Zpět ke "Klabalovi": Neměl jsem možnost realizovat jeho přijímač. neměl jsem v tý době ani peníze, ani možnost nikde sehnat ty desky, nebo komponenty. Později jsem si už hrál s tím jednošvábovým rádiem, takže už nebyl důvod realizovat "Klabala". Už tehdy jsem považoval tento přijímač za konstrukci, kterou již nemělo cenu realizovat z důvodu zastaralosti součástkové základny. Jeho kniha mi ovšem v ledasčem pomohla. A doporučuju ji i v dnešní době jako "materiál" pro seznámení se z problematikou VKV superhetů. Protože i když se už nepoužívají tranzistory KF52X a MAA661, a plošné cívky pro kvalitní tuner nejsou to pravý ořechový, stále jsou to ty samé funkční celky, co najdete v každém druhým rádiu, akorát s moderními tranzistory.
Myslím si, že tohle by se píš hodilo do tématu http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ght=algena

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Desku jsem kdysi dostal a měl jsem postavený ten jednodušší přijímač (s 1 MF filtrem). Po malé úpravě v demodulátoru (náhrada varikapu trimrem) to fungovalo obstojně, líp než můj tehdejší Europhon :-)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

na vojně se tím spolubojovníci bavili stavěly ty přijímače s leptanou cívkou. Přebyl jim malý přijímač s MA661 který jim nefungoval. přemotal jsem civky na trubičkové pojistky přidal laděný zesilovač ala vrabčí hnízdo a stereodekodér. Citlivost byla mnohem vyšší než u toho tuneru. Tehdy ovšem člověk nemusel moc řešit selektivnost.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Mám jeho laděnou smyčkovou anténu, v té verzi s dipólem. Je fakt, že nějaké decibely přidalo, fungovalo to na dálkový příjem. V dnešním bordelu ale k ničemu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Taky vzpomínám na ty nefunkční hrůzy. Už nevím přesne, co to bylo ale na tu konstrukci byly v dalších číslech AR opravy a později dokonce opravy nefunkčních oprav. :roll: Už je to minimálně 35 let...
Jirka
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“