přepínač - klopný obvod?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitazwa
Příspěvky: 3
Registrován: 08 bře 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

přepínač - klopný obvod?

#1 Příspěvek od vitazwa »

Zdravím VŠECHNY
Jestli by byl někdo ochotný a schopný vyrobit schema a to co nejmenší... nejlépe mini obvod s integráčem - nebráním se i malé peněžité odměně! Pokud by někdo penězi pohrdal :lol: mohu nabídnout tiskařské práce - bannery, nálepky (hranaté) fotomagnetky a další spoustu tiskovin - nevím, zda sem můžu hodit odkaz (do zpráv zašlu)

funkce: spínat a zároveň i rozepínat výstupy a to pouze pomocí tlačítek. Obvod nejlépe pro 5 výstupů ovládaný pěti tlačítky. Nejlépe, aby to fungovalo jako přepínač každé z pěti tlačítek samostatně a navíc aby každé tlačítko mělo funkci i reset - vypnout daný obvod. Propojení bude stačit, vždy jen s jednou společnou svorkou a přepínání na 5 výstupů.

Potřebuji to pro "domácí" lehký soustruh a to na řízení frekvenčního měniče, má prostě "🤐" výstupy a to pouze spínací (né tlačítko). To znamená, že pro spuštění musí být propojen obvod mezi dvěma svorkami. Když chci změnit funkci, musím vypnout jeden obvod a zapnout druhý (třeba revers). Výstupy z měniče mají pouze 2,5mA

Zvažoval jsem použít audio přepínač výstupů, ale ty jsou blbé hlavně v tom, že nedokáží vypnout vše a v nejhorším případě mají pouze 4 vývody.

Předem děkuji![/b]

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Toto umí třeba stařičká dvojice Tesla MAS560A.

Uživatelský avatar
vitazwa
Příspěvky: 3
Registrován: 08 bře 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od vitazwa »

ZVUK2000 píše:Toto umí třeba stařičká dvojice Tesla MAS560A.
Jo jo, dočetl jsem se, že by to měl zvládnout i Tesla MH.... s 8 vývody
Možná by se dal i obvod s několika 555 IO ale pořád nevím jak to zapojit.
Ale pořád potřebuji schéma zapojení..

Prosím, kdo by byl ochotný a schopný.. :roll:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Nebo sežeň někde kanálovou předvolbu z TV pro 8 kanálů a máš to skoro hotové. Jinak katalogové zapojení těch MAS560A by také mělo stačit, jen vynecháš ladící potenciometry.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#5 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od ross4435897 »

... anebo bych doporucil najit/pozadat nekoho kdo si hraje s arduinem, pripadne s pomoci releoveho modulu (nevim co a jak to bude spinat), je to snadna a temer bezpracna zalezitost, asi za 200,-

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

Existuje vtipné zapojení 1z10 s obvodem 4017 (někde bych ho možná vyhrabal)

Uživatelský avatar
vitazwa
Příspěvky: 3
Registrován: 08 bře 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vitazwa »

Děkuji za nápady, obvod 4017 vypadá zajímavě a zřejmě jsem to nyní zařadil jako plán "gama".

A ano, jedná se o téměř stejnou funkci jako isostat, to znám.. Ale jsem přece jen v 21.st. a nepotřebuji cvakat s tlačítky.

Arduino byla v úvaze, ale pokud tam budu zabudovávat Arduino, tak zrovna bych ho namapoval na celkové řízení né jen jako chytřejší klopný obvod.

Již se mi tady jeden člen ozval a zřejmě mi udělá řešení na míru. Ono by mi stačilo asi schéma bez použití zapisovatelných IOček. Protože nemám programátor a ani neumím programovat. Uvidíme ještě jestli se dohodnu :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“