Dotaz na profíky, Flatron F900B

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Dotaz na profíky, Flatron F900B

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes čumím do PC v dílně, najednou 2 x zablikal obraz beze změny velikosti do zelený a pak už nafurt. Konektor VGA to není, grafika v PC na jinej monitor OK. Jednoznačně Flatron. Já vím, je to CRT 19" vykopávka, nemá to cenu ale zkusil bych ji spravit je to přeci jenom docela bomben fest stroj na kterým jsem párkrát neco na obrazovce obkresloval, to na LCD nejde. :wink:
Technickou doku mám. Bývala na Flatronech nějaká typická závada?
Když projedu oscilem signály RBG od vstupu až za koncák LM2463 a signál bude všude, je to jednoznačně obrazovka?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zkontroluj patici a zkus prohodit katody, tedy výstupy zesilovačů, třeba R,G, pokud to DPS rozumně umožní.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#3 Příspěvek od PeteBurns »

Celerone, ako to myslis, ze na LCD obkreslovat nejde? :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

PeteBurns píše:Celerone, ako to myslis, ze na LCD obkreslovat nejde? :)
Neuč orla létat. :lol: Zkusil jsem jen jednou. Mikrotužka 0,3 mm je tam vidět dodnes. To bys musel mít ruku lehoučkou jak pírko, jinak se poškodí (aspoň u Aceru 2216) ta povrchová fólie, nebo co to je. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#5 Příspěvek od PeteBurns »

:lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Tak si na LCD nejdřív polož kus skla nebo plexi :-) Proč obkresluješ z monitoru, to si to nemůžeš vytisknout?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:Tak si na LCD nejdřív polož kus skla nebo plexi :-) Proč obkresluješ z monitoru, to si to nemůžeš vytisknout?
Ty ses nikdy nesetkal s tím, že tiskárna rozjebe měřítko po dýlce papíru? Některá na A4 klidně 3-4 mm. Stejnej problém jsem měl na osvitkách s plošákama, pak nevycházely díry z Excellonu proti filmu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Jo, setkal, když jsem měl jehličkovou tiskárnu, od té doby ne :-) Tenkrát jsem to korigoval změnou měřítka. A na monitoru to máš správně 1:1?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Preventivne ocisti koliky patice na bani. Jinak katody jsme uzemnovali i na primo, nebo pres 1k odpor.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše:Preventivne ocisti koliky patice na bani. Jinak katody jsme uzemnovali i na primo, nebo pres 1k odpor.
Konečně rada co s tím. :) Řezat plošák, jak radil Zaky by asi taky pomohlo s identifikací ale těžko bych to pak dával dohromady, jsou tam všude na plošáku jiskřiště. Takže 1k přes SG301, 302, 303. Je to správně, že odpor do země zablokuje barvu trysky? Zítra to zkusím.
Díky Michal!
Přílohy
Flatron barva.jpg
(201.16 KiB) Staženo 148 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Kdysi dávno mívaly monitory separe přívody na desku patice (RGB zesilovač byl na mainboardu). Stejně to bylo i u Tesly C4XX? (už to lovím blbě z paměti..).
Tak tam nebyl problém odpojit katody od zesilovače, po uzemnění jsi hned věděl, jak svítí. A mimo jiné jsi hned věděl, zda není problém třeba v těch oxidech na pinech baně.
Ale když se dívám na to scema, tak ty kondíky 470nF by měly ochránit případnou nelibost RGB zesilovače vůči skoro zkratu.
Tak to zkus, překlemuj jiskřiště. Nejlépe při černé na vstupu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

připojením 1k odporu proti zemi trysku rozsvítíš. Vzhledem k tomu, že ti svítí trvale bude přizemněná. Zkusil bych za studena změřit odpor proti zemi pokud naměříš zkrat, nebo nízký odpor je jasno, pak katodu odletuj a zapni monitor pokud nebude svítit hledej v obvodu předpětí. pokud bude svítit tak je problém v obrazovce. Zkrat většinou způsobí odloupnutý kousek katody který zkratuje můžeš ho zkusit odpálit nebo položit obrazovku na stínítko a opatrně poklepat na hrdlo popřípadě kombinace obojího.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

jo někdy to taky dělalo jiskřiště v patici. Měř i napětí na katodě lecos napoví.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem se dokopal k průzkumu Flatronu. Abych se do něj dostal, musel jsem ho položit na čelo a rozloupnout zadek a "otevřít tu konzervu pod deklem". Pak ještě "pájením otevřít konzervu" desky na patici CRT. Odpor katod proti zemi, žhavení, ostatním katodám a G1 přibližně stejný. Tak jsem monitor zapnul a co myslíte?
Všecko jede jak má.... Odpor 1K proti zemi rozsvěcí jednotlivý barvy. Když ho připojím na zelenou, je to stejný jako když mi začal blbnout. Když je tedy katoda stažená na GND, tak to asi opravdu musí být nahodilý zkrat v obrazárně, kdyby byl přechoďák na patici, tak by asi zelená nesvítila...
Možná pomohla finta bu2520 s tím postavením monitoru na předek. Oškrábu piny patice báně, nechám to chvíli běžet rozdělaný a to je asi tak všecko, co s tím můžu. :roll:
Asi jsem mohl ušetřit čtyřku za novej LCD. :evil: Ale nikdo neví na jak dlouho...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

Příčinou nemusí být jen zkrat v obrazovce, ale i zkrat jak vazebního, tak toho kondenzátoru na výstupu LM2480. Špatný kontakt v patici bych za tím nehledal, zkrat v jiskřišti ano.
Celé to funguje tak, že LM2480 jen udržuje napětí na kondenzátorech na svém výstupu. Při horizontálním zpětném běhu (který má nejvyšší napětí) se otevře dioda (D313-5) a upne katodu na napětí na výstupu LM2480. Pokud by se vada opakovala, tak je potřeba měřit napětí na katodě, výstupu LM2480 a 2463 (ideálně se kouknout osciloskopem). Při zkratu v obrazovce/jiskřišti bude nejnižší napětí na katodě a nebude v zelené modulace, napětí na LM2480 bude o dost vyšší. Při správné funkci by mělo být stejné jako ploška zpětného běhu na katodě.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“