Zajímavý článek kolem bastlení:

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Zajímavý článek kolem bastlení:

#1 Příspěvek od Yarda1 »

http://www.lupa.cz/clanky/senzory-marti ... -skutecne/
Jsem zvědavý, jak bude probíhat diskuse.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Zatím tam ta diskuse probíhá poněkud makrobioticky, neslaně a nemastně.
Pravdou je, že hromada obchodů, kde se pro bastlíře něco našlo, to zabalila úplně, nebo podstatně omezila sortiment (Hadex, D.V.A. systems, Atoll, TES, Tipa)... kdo má pevný týdenní režim, má to s doručováním zásilek z webových obchodů o něco snadnější, protože obvykle ví, kdy a kde si může vyzvednutí zásilky sjednat. My odrostlější skutečně máme už nějakých přebytků dostatek, když to spěchá, vždycky se něco najde, ale z pohledu většiny mladých bastlířů jde o věci naprosto archaické, tedy zavržení hodné, jakkoli se při bastlení s nimi dá naučit mnohému. Jistým handicapem je pestrost použitelného sortimentu: od určitého množství zásob začíná časová ztráta při hledání vhodné součástky v zásobách být větší, než čekání na zásilku.
Přesto si nemyslím, že by bastlení upadalo do nějakých beznadějných hodnot, jen nabídka hotových výrobků k němu dvakrát moc nevybízí. Přece jen v dobách převisu poptávky nad nabídkou jsme se přinutili naučit se a vyzkoušet daleko víc.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

To je spíš jen nějaká vlna. V USA maj tržní odjakživa a co tam je bastličů a co některý uměj, to se dá jen čumět. Ale taky toho póvlu, co tam je. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

já podvědomě tušil že bastlení u nás vzniklo z nutnosti, bylo doprovodným fenoménem plánovaného socíku, nedostatečné nabídky elektro audio hi-fi (ale nejenom, stavěly se doma svářecí trafa, nabíječky, tyristorová zapalování, bateriové grily, kompresory, síťové adaptéry, regulace otáček, stmívače, časové spínače, TV a FM antény...) a ejhle, tuna čtu že i ve vyspělé cizině
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Bastlilo se vždycky, nezávisle na režimu, ale hlavně pro radost.
Jen za komančů bylo bastlení součástí hospodářství, třeba základní úkony při opravě auta nebo drobné údržbě v bytě musel umět skoro každý. Takže "bastlířů z nutnosti" bylo mnohem víc, než by jich bylo normálně.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

za tímto účelem na sklonku éry minulé existovala prodejna drobného radiomateriálu v každém středním městě (Eltos, DOSS...) nabídka nebyla ohromující tak se improvizovalo a sem-tam i prodavačka poradila (vhodný ekvivalent trandu například) což mě překvapilo, musely bejt proškolený v oboru bastl
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

v Dojču jsem byl enem jednou (krátce po Havlově puči) ale překvapilo mě že když si nás místní prokurent finanzdirektor pozval na gardenparty tak obešel okolní domy či jim nebude vadit kouř z grilu v sobotu odpoledne 15-16h no tohle...u nás k smíchu tak leda, já jsem hrdá dělná třída, kdo je víc ?!
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

myslím že ani v zemi snů a neomezených možnosti (USA) se nikdo doma nešťourá v zásuvce šroubovákem, v případě úrazu, požáru nebo zkratu v rozváděči neštěstí hotové a delikventa čeká soud, na odbornou práci je autorizovaný technik s certifikátem a zárukou co vyúčtuje cenu služby a odvede daň, tak si chrání pracovní trh (jinak by byl nezaměstnaný) no v hemérice jsem nebyl a běžná praxe je možná trochu jiná
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“