Jak opravit prasklou měděnou vodovodní trubku?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Jak opravit prasklou měděnou vodovodní trubku?

#1 Příspěvek od PavelFF »

U závěsného plynového kotle pro ohřev vody na topení a TUV je dole v připojovacích trubkách děravé tenkostěnné Cu kolínko a uniká skoro neviditelný paprsek vody, taková výroba rosy. Bohužel denně narosí několik litrů. Díra je velmi malá a je na vnější straně kolena ( kdyby to bylo opravdové ohnuté koleno, tak by voda stříkala z čéšky). Je to přívod pro ohřev TUV a má tlak jako vodovod. Voda jen studená.
Dá se to nějak(třebas provizorně )zapájet cínem, zapatlat epoxidem,....? Příložka mi připadá nemožná kvůli ohybu v místě praskliny.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

Vyměnit celé koleno, práce na půl hodiny i s vypouštěním vody ze systemu.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Provizorní řešení bývají jen odkládáním problému a zvýšením rizika většího problému.
Výměna vadného dílu je "jistota".

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Samozřejmě, že by to šlo cínem, ale radši olovnatým, aby ho časem nechytil cínovej mor - voda je studená.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Řešil jsem podobný problém... v místě trhliny jsem to omotal asi 20 závity drátu 1mm² a propájel pořádně olovnatým cínem - ve vypuštěném stavu, kombinace 250W klemířské pájky a plyn. hořáku. Mělo to být na měsíc, nakonec je to tam asi 10 let.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Sendyx píše:Řešil jsem podobný problém... v místě trhliny jsem to omotal asi 20 závity drátu 1mm² a propájel pořádně olovnatým cínem
Dobrý nápad. Mi praskla ocelová pozinkovaná třičtvrtka na teplou vodu a tak jsem tam dal gumovou latu a sevřel to ocelovou páskou se závlačkou. To proto, že jsem nevěděl, jak to zaletovat. Ale těsní to.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli máš malý plynový hořáček , tak opravdu práce na chvíli . Je nutné použít origo tavidlo , půjčit .

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#8 Příspěvek od dj_Paul »

Pokud uvnitř bude jen pár kapek vody, tak nemá šanci, pokud na to nebude mít autogen

Taky jsem opravoval dírku na měděné trubce. Tím malým ručním hořákem to šlo krásně až v okamžiku, kdy byla trubka uvnitř úplně suchá. nebyl jsem schopen trubku ohřát, pokud v ní bylo i pár kapek vody

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Voda je prevít . :D

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

BOBOBO píše:Jestli máš malý plynový hořáček , tak opravdu práce na chvíli . Je nutné použít origo tavidlo , půjčit .
Měl jsem svářečku kyslík/vodík, borax, stříbrnou pájku a největší trubky 25/1,5mm. Při nahřívání kolínko i trubka stačí vyschnout. Samozřejmě nesmí přitékat další voda ze systemu.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Proč to chceš pájet natvrdo ????? To se pájí cínovou pájkou .....

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#12 Příspěvek od pepik9 »

Jeden topenář říkal, že v katalogu cu tvarovek je také maximální rychlost průtoku média. Když se zmenší průměr trubek u topení, zvýší se rychlost průtoku a kolínka se časem proděraví.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, s opravou trubky neporadím, měnil bych ji a ne opravoval. Spíše mě zaráží, jaký to mechanismus ji dokáže proděravět. Několikrát se mi to za život stalo u karmy PO370 ve vodním díle v přívodu studené vody. Při výměně byla trubka v síle papíru. Jestli, jak na ní kondenzuje voda, tak odpařující se voda odnáší i části materiálu ... proč ale nemizí i části výměníku také z mědi. Jestli ji v tom oblouku zevnitř vymele voda? Proč ale nejdříve netečou kolínka v přívodu? Že by výrobce použil nějakou červenou slitinu? osobně jemi to záhada

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

Těžko říct, možná tam vznikaj třeba kavitace, můžou to poškozovat tlakový rázy, nebo některý složky vody, například chlórový nebo sirný sloučeniny, nebo je to prostě poddimenzovanej šmejd.
Jak ta prasklina vypadá? Je podélná, nebo příčná?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Bude podélná, je to dané pnutím v materiálu a dalšími parametry, tj. hlavně ožebračenou kvalitou materiálu a špatný technologický postup při pájení, kdy se potom později projeví, že tam není žádná rezerva na pohyb tohoto materiálu a trubky se prohýbají a končí to v těch ohybech. Tam se to sečte a praská to pak podélně, ne napříč. Teď jsem rozdělával jedno topení, ale ze železných trubek, a po demontáži radiátoru to vždycky hezky cvičilo. Měděné trubky dostanou daleko víc zabrat i když je to opravdu poctivý materiál. Měly by tam být vhodné posuvné úchyty a aspoň nějaká eska nebo účka.
Věřím tomu, že při výměně toho kolena se bude někdo divit na tu rozcvičku trubek. Já bych koleno napřed sehnal, potom to staré v ohybu šmikl a každou polovinu pak sundával zvlášť.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“