Zacházení s li-ion akumulátory

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Zacházení s li-ion akumulátory

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Potřebuji poradit jak se "chovat" k těmto typům akumulátorům aby mě co nejdéle vydržel to znamená jak často nabíjet jestli to nechat až telefon bude signalizovat že je vybitý nebo mohu nabíjet kdykoliv a podobně? díky

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

z mojí zkušenosti nabíjet radši èastìji a nenechávat úplnì vybít

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#3 Příspěvek od dj_rizek »

Uplně vybít pod prahové napětí to snad ani normálně za běžného provozu nejde, základem použítí Li-ion by měly být obvody tomu zabraňující a ty zrovna v telefonu jsou, jiná řeč je o nekvalitních výrobcích s Li-ion kde nic takového není jako třeba některé svítilny,vysavače atd. tam předešlá rada přesně platí.
Samozřejmě nepoužívaný Li-ion akumulátor by měl být nabitý,v případě vybití blízko prahového napětí by mohlo dojít při skladování k vybití pod a pak už následují právě obvyklé problémy.
Vrcholové napětí při nabíjení je věc druhá ale neméně důležitá.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Ukládání baterií od mobilu na delší dobu asi není běžné, pokud to pro jiné použití, např. elektrokolo, nedoporučuje se skladovat je úplně nabité, ale někde kolem 50% nebo mírně pod.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Tiež ale nieje dobré trošku nabiť-trošku vybiť. Síce sa o pamäťovom efekte oficiálne nehovorí, ale....
Keď batéria dlho ležala, je dobré ju "naformátovať".
Inak ja používam mobil zásadne systémom plný->prázdny. Nabíjam len keď už signalizuje poslednú čiarku, a nabíjam ho celú noc. Batéria zatiaľ drží výborne, a to už má niekoľko rokov.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od markoni »

Jedná se o telefon ALIGATOR S4060 mám necelých dva měsíce a baterka mě vydrží den potom to musím nabýt ,já vím vy si asi myslíte co chci od čínana ale přesto mi připadá nějaká malá výdrž té baterky já taky vím že do toho mluví více faktorů jak dlouho prohlížím internet nebo jaké používám aplikace a podobně.Baterka má záruku ze zákona půl roku tak nevím jak se zachovat ? díky

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud je vyměnitelná, tak bych to neřešil. Já nabíjím telefon, nebo tablet, až si o to řekne a dřív jsem ten telefon dával pryč, než jsem si stihl všimnout, že by baterie začala slábnout. Někdo tvrdí, že by se měly dobíjet co nejčastěji, což by mi ale vyvrátily baterie z notebooku, který zdechly za 2 roky a to jsem je používal velice zřídka. Teď tu novou baterii dost často nechávám vymlátit do stavu, kdy systém vyhrožuje hybernací. Jsem zvědav, co mi na to řekne baterka při tomhle zacházení..

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

V notebooku je situácia úplne iná. Tam je v batérii jednočip, ktorý počíta nabíjacie cykly a znižuje kapacitu na ktorú sa batéria nabije. Po 1000 cykloch je batéria na vyhodenie, a je jedno či som nabíjal z 5% alebo z 80% doplna. Takto bežne skapíňali batérie HP, ktoré sa nepoužívali ale boli v notebooku. Vždy sa z 98% (samovybíjanie) dobili na 100%, samozrejme sa to započítalo ako nabíjací cyklus, a keď chcel niekto po roku prvý krát použiť notebook na batériu, zistil že vydrží 6 minút.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Aspoň to. Od zásuvky k zásuvce.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

A co by se stalo, kdybych ten notebook nechal 24hod/7 dní v týdnu trvale zapojen v síti? - Tudíž by byla baterie trvale nabitá?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V notebooku nejde o ziadny cip, tie baterie maju po par rokoch skutocne vadne clanky. Problem je v tom, ze tam casto nie je ziadny balancer a su tam 3-4 clanky (resp. ich paralelne dvojice alebo trojice) v serii.

V mobile je situacia jednoduchsia, byva tam len 1 clanok.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PotPalo »

rnbw píše:V notebooku nejde o ziadny cip, tie baterie maju po par rokoch skutocne vadne clanky. ...
Ako ktoré. Niektoré áno, hlavne tie staršie typy batérií zlyhávali na vadu článku. Ale niektoré novšie batérie majú články v perfektnom stave, a elektronika batérie povie "dosť". Ani nezapne na batériu, prípadne nenabíja. Po rozobratí akupacku sú všetky články v perfektnom stave a nabité. Len to elektronika nepustí, tvrdí že batéria je bez kapacity.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#13 Příspěvek od dobrman »

s tím naprosto souhlasím. Jelikož články 18650 používám na e-kouření, hezkých pár "notebookovek" jsem už rozkuchal. Aku, který v NTB nejelo, po rozebrání téměř vždy mělo články v hodně slušným stavu. Po změření (nabití na 4,2V a vybíjení proudem 2A až na 3V) jsem jich spoustu rozdal známým...
Několik článků už točím přes rok a půl a ještě nejsou na úplný odpis.
Dneska je u vapingu situace trochu jiná, používají se větší výkony (šílenci až 300W) a články (18650) musí být schopny dávat velké proudy (min. 20A, ale i 40A), takže o články z NTB už moc není zájem. Mě ovšem stačí, mě ten trend vysokých výkonů nebere...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“