Korekce měření měřícího řetězce

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

Korekce měření měřícího řetězce

#1 Příspěvek od Wolfik »

Mám v aplikaci principiální měřící řetězec podle přiloženého schématu.
Signál je přiveden na sledovač a dále převeden na symetrický signál. Common mode napětí u OZ se diferenčními výstupy je nastaven na 1/2*Vcc. Takže pokud má na vstupu 0V, tak diferenční výstup má ideálně 0V, ale jednotlivé vývody mají 1/2*Vcc napětí k zemi.
Na vstupním multiplexu mám na jednom kanálu referenční signál s konstatní hodnotou, který mám přesně změřen.
Zajímalo by mě, jestli se tento způsob dá použít ke korekci naměřené hodnoty na diferenčním výstupu zesilovače, který je vzorkován ideálním AD převodníkem s diferenčními vstupy.
Například ve smyslu...naměřil jsem referenci jako 1.001V. Vím, že reference má 1V.
Korekce = 1.001/1 = 1,001
Přepnu kanál na neznámej signál. AD převodník tvrdí, že naměřil 3V.
Po korekci 3/1,001=2,997V.

Teď dilema.

Vstupní buffer má nějakej offset. OZ v převaděči na symetrický signál má taky nějaký offset. Navíc rezistory mají nějakou toleranci a jelikož jsem idiot, tak jsem je před osazením nespároval. Takže zesílení převodníku na diferenční signál není 1 ale neznámé G.
Zřejmě platí něco ve smyslu Voutdif ≈ (input + Voffsum)*G, kde Voffsum je součet jednotlivých příspěvky offsetů samotných OZ a G je zesílení dané nerovností odporů nastavující převodník na diferenční signál.
Pokud zanedbám offsety obou OZ, protože jsou velmi malé (kolem 10uV), a teplotní drifty, které jsou taky zanedbatelné. Budu tiše předpokládat, že teplotní koeficienty odporů jsou stejné (a velmi malé) a měly by se kompenzovat (jsou to děliče). Dále oba OZ jsou dokonalé rail-to-rail. Je stále použitelná korekční metoda, kterou jsem popsal výše?

Nebo je to úplně k ničemu a budu muset celý řetězec proměřit ručně a sestavit si nějakou korekční tabulku hodnot?
Přílohy
korekce.jpg
korekce
(16.91 KiB) Staženo 135 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Longin píše:...Nebo je to úplně k ničemu a budu muset celý řetězec proměřit ručně a sestavit si nějakou korekční tabulku hodnot?
Pokud to můžeš proměřit ručně, udělej to a pak třeba zjistíš, že tu tabulku potřebovat nebudeš a bude stačit ta korekce (nebo jiná). :wink:

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Wolfik »

no hodil jsem modely OZ od výrobců do simulací a zkusil pár pokusů.

Tahle metoda je použitelná v jenom v případě, že G je nastaven přesně na 1.
Jinak by to chtělo více zdrojů referencí. Například tři body a z nich sestavit korekční charakteristiku.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“