T.Color 428

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

T.Color 428

#1 Příspěvek od soucek »

Na této televizi se závad projevilo hned několik. Nejdříve začalo hodně šumět STEREO, jinak zvuk po přepnutí na MONO bez problémů. Ještě jsem na ten modul S pořádně nekoukal. Pak odešla po nějakém čase úplně. Klasika, vyčuzenej zdroj, vyschlý elka+ studenti = zkrat SUčka.
Po opravě zdroje jsem nastavil +140V pro ŘKS. Televize se rozjela,ale začal mi tady hořet a svítit potenciometr ostření. Takže zřejmě tam bude odešlej násobič . Nejsem si úplně jistý, jesti by to nemohlo být něčím jiným, než ho objednám ? Děkuji.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#2 Příspěvek od Frenky »

Elka ve zdroji,SU,násobič,jsou v podstatě jediné závady,které se u těchto
přístrojů vyskytují.Šumění zvuku již mohlo být způsebeno sršením odcházejícího násobiče.Násobič by měl být originál,pokud se chce ještě
něco zainvestovat,telka by mohla ještě sloužit,záleží v jakém stavu je obrazovka,bývají už slabší...zálaží na náročnosti diváka.

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#3 Příspěvek od soucek »

Jj.díky. Já ale ten zvuk zkoušel při tom odpojeném vadném násobiči,protože telka zůstala naladěná. Šumí to stejně,nesrší. Je to podobné,jako v rádiu na FM když je slabý signál.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Šum: je stejný na všech programech? Jestli ano, tak zkontroluj studeňáky v ZMF, zejména kolem filtrů 6,26MHz.
Násobič je k mání (tedy náhrada) - u náhrady nesouhlasí vnitřní odpor výstupu pro ostření, takže je třeba si pohrát s vnějšími odpory,t.j. dát do série s ostřicím poťákem odpor 33M-50M (poslouží i ostřicí poťák z Rubína).

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#5 Příspěvek od soucek »

To Hill: Zkontroluju ten modul S až večer Ale když jsem na to minule jen tak zběžně koukal,máš pravdu že by tam ty studeňáky mohly být. Pokud to nepomůže, mohla by tam nějaká "keramika" mít svod, na MDA 4281 to netipuju. A nakonec,kdybych přece chtěl toho švába zkusit vyměnit, musí se to přelaďovat, nebo to bude chodit naladěné na toho starého? Díky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, porucha 4281 není vyloučená taky. Jestli máš náhradního švába, vyměň.
Nanejvýš bude vhodné po výměně jemně doladit diskriminátor. Ale nejčastěji na to nebylo potřeba sahat vůbec, protože zhusta dochází k poruše samotného keramického filtru. Tváří se co do charakteristiky přibližně stejně, ale jeho útlum v propustném pásmu podstatně vzroste.

Zkontroluj napřed hlavně blokování TDA 4281 (každé).
Už se mi stalo, že jsem marně hledal příčinu šumu ve zvuku, a dělal to elektrolyt v obvodu avc OMF, nikoli ZMF!
Je k tomu sice přístup, jak ke Klausovic prachům, ale hraj si.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#7 Příspěvek od Frenky »

Než začneš měnit filtry zkus dát místo C 31 /500n/ na vývodu IO MDA4281
elko 1M,pokud je slabší, šumáček ve zvuku se ozývá,u řady TV s tímto
IO /C416 a pod./závada známa/,i když ne příliš častá...
Za *perličku* snad nebude tak zle...
Krásné schema najdeš na www.Kácha.cz

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#8 Příspěvek od soucek »

Už to nešumí ! Po celém modulu S bylo celkem několik studeňáků,jak v ZMF tak i v OMF . Ono těch studeňáků bude časem přibývat po celým přístroji. Zbývá vyřešit ještě ten násobič. Nechci kvůli tomu kupovat dražší násobič s trimrem. Využil bych zásob "co dům dá" a vyzkouším TPN11 s trimrem 56MOhmu z Rubína.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Tak takhle to vyzkoušené nemám, trimr z Rubína jsem jen použil jako sériový odpor k poťáku na násobiči.
Tak dej vědět, jak se ti to chová.

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#10 Příspěvek od soucek »

Tak jsem s opravou hotov. Nakonec se stal "dárcem orgánů" Rubín s vyšeptalou bání. Ruský násobič+trimr a ostří to jak břitva. Ten trimr bez dalších odporů jsem nabastlil po straně desky obrazovky, připojil vodiče a bylo to. Ještě k tomu zvuku. Nejprve sice šum zmizel,radost ale netrvala dlouho. Poněkud vylezlo vrčení,které bylo před tím maskované tím šumem. Došlo tedy přece jen na výměnu filtu, a to 6.25MHz, poté OK. Děkuji za ochotu všem zúčastněným.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#11 Příspěvek od judeware »

V únoru 2017 jsem řešil tuto patálii. Pár let byl relativně pokoj. Před týdnem v televizoru za chodu prsklo a vypnul se. Zatím to vypadá na něco podobného, co popisoval soucek v září 2006. V mém případě je zničený BU326 (ve schematu uváděný typ z NDR v našem exempláři nikdy nebyl a při první profi opravě v roce '96 tam dali BU stejné). Odnesla to pochopitelně i FU102. Několik týdnů předtím se dělo to, že ostření obrazovky "dýchalo", jako kdyby někdo zlomyslně kroutil příslušným měřičem potence sem a tam. Většinou to pominulo "po zahřátí".

Po výměně BU326 (měl jsem v zásobách Motorolu) zdroj naběhl, ale srší onen pot. (a je to i vidět), obraz nejde (že by opět něco na modulu F?) a řádkové trafo je nepěkně slyšet v akustickém pásmu. Násobič není ani Bulhar, ani Unitra, ale zelený König FWK 196-27. Postačí osadit jiný zdravý ostřící trimr z vraku jiného násobiče? Nechce se mi dávat zbytečně celý díl nový.

Apropos - studené spoje byly na L104 a částečně na hlavním trafu. Nevím ovšem, jestli nedokonalá kondice řádkového stupně a násobiče byla příčinou závady zdroje, nebo jestli spolu oba problémy nesouvisely. Poradíte?

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“