Tak, u Flajzara jsem objevil

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

Tak, u Flajzara jsem objevil

#1 Příspěvek od konosuke »

nový korekční předzesilovač char. RIAA - stavebnici pro méně zdatné bastlíře (jako já) co mají tak leda trafopájku a chuť do práce, sympatické je napájení 4.5V plochou baterii (při odběru 2.5 mA vydrží velmi dlouho) a přípoje cinch, ostatní už znáte
dva točítka trimry ? nevím čemu slouží, asi nastavení citlivosti či výst. nápětí podle typu použ. gramo přenosky, AZG983 je měl rovněž
http://www.flajzar.cz/nizkofrekvencni-t ... ebnice.htm
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#2 Příspěvek od MiraSt »

Objednal jsem, postavil jsem a funguje dobře na první zapojení. Je v tom akupak na čtyři tužkovky které jsou přiložené, vypínač, krabička. Podrobný návod samozřejmostí. Těmi trimry se nastavuje pracovní bod.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Vymetaju sklady s 30-rocnymi suciastkami?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#4 Příspěvek od MiraSt »

Možná tranzistorami. Ale to je snad jedno. Funguje to dobře. jednoduché, ze šuplikových zásob. :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Až nápadně to připomíná Jeníčkův a Histesův předzesilovač PT014 z Tipy. Dokonce je to na vyfocené osazené destičce napsané. Tipa ho nabízí už 8 roků. Příležitostně se Richarda zeptám, jak se stalo, že jeho výtvor prodává Flajzar. Ale možná se k tomu vyjádří autoři stavebnice sami.
Celkový popis i se schématem ale Histes zveřejnil volně ke stažení na Postřehu, takže asi na autorských právech zrovna netrvá.
Jde o stavebnici předzesilovače z těch nejjednodušších, jaké můžou fungovat, klasický dvoustupňový předzesilovač se zpětnovazební korekcí kmitočtové charakteristiky osvědčený v tisíci variant s různými součástkami, jeho dobré vlastnosti proto ani nepřekvapují. Tady skutečně méně znamená více a za 30 roků staré typy tranzistorů by se určitě našla modernější náhrada, ale pochybuji, že by ve výsledku byl slyšet nějaký rozdíl.

Jo, a těmi trimry se nastavuje pracovní bod tak, aby na kolektorech každého z T2 byla polovina napájecího napětí plus 0,25 V. Tedy při napájení 6 V se nastaví 3,25 V, aby zesilovač neomezoval špičkové úrovně v jedné půlvlně.
Sestavený předzesilovač bývá nastaven už z výroby pro napětí baterie, která je buď přibalená, nebo je na ni alespoň v sadě držák.
Naposledy upravil(a) Hill dne 08 čer 2016, 18:11, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

ještě začátkem roku měli jinou stavebnici asi za 150 Kč bez těch trimrů a cinch přípojů, již zmizela z nabídky tahle bude vylepšená, v zapojení jednoduchého pre-ampu těžko přijít s revolučním a zcela původním řešením, postavil jsem jich asi deset s použitím KC149 podle Bozděcha (Stavba doplňků pro magnetofony) nebo opajc TW40 junior
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

To co měl jako RIAA preamp Flajzar dřív, bylo zapojení s TL072 a s nesymetrickým napájením 12-15V.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

nový kus v plechový krabici, oboustranný DIN/cinch výhodou
https://www.tipa.eu/cz/gramo-predzesilovac/d-143360/
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Měřil někdo, jakou to má při 4,5V napájení přebuditelnost vstupů na 40Hz a 1kHz?
Vršek je jasnej, tam to bude mnohem lepší, ale ten spodek a střed pásma by mě zajímal. Už třeba kvůli lupancům z desky, co z toho ve výsledku vyleze. Jestli je výsledný obdélníček toho lupance ostrý, nebo má aspoň trochu shozené hrany :-)

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“