Detekce proudu do síť. spotřebiče

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Detekce proudu do síť. spotřebiče

#1 Příspěvek od kulikus »

Potřebuji detekovat zapnutí vzdálenějšího síťového spotřebiče (činný 60-140W/230V/50Hz), výstupem signál pro CPU ATtiny. Kloním se ke snímání zatíženým proudovým transformátorem, který vyrobím. Je následující návrh správný?

Prahové napětí vstupu MCU zvolím 4V, proud vstupu MCU je kolem 1uA.
Protáhnu prstýnkem 1z primáru (260mA), navinu řekněme 30z sekundáru. To bude 260mA/30z = 8,6 mA na sekundáru. 4V jsou max. napětí, jež odpovídá efektivnímu 4V/1,414=2,82V ef. Snímací rezistor je 2,82V/8,6e-3 = 328 Ohmu. Signál na snímacím R usměrnit, filtrovat a na IO vstup MCU.

Je to správně?
Díky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Matroš jako pro obyč trafo na 50Hz, návrh se počítá s primárem 0,5 závitu (1 provlíknutí) a sekundár zjednodušeně tak, aby připojenou normovou zátěží tekl nominální proud při nominálním proudu primárem. Každý další provlíknutí zmenšuje odpovídajícím poměrem nominální proud.

Myslím si ale, že výrobně jednodušší bude učunit tam snímání pomocí optronu, do série se vzdáleným spotřebičem vložíš sérioparalelně 2+2 diody Si a paralelně k nim dáš LED v optronu. Jakmile se Si diody otevřou, vznikne na nich úbytek cca 1,2V, kterej spolehlivě rozsvěcuje LED v optronu (do série s ní radši odpor 33Ω až 56Ω kvůli udržení bezpečnýho proudu LED) - a za optronem snímat výstupní stav libovolným dalším "linkovým" zesilovačem - můžeš tam vložit jakejkoliv tranzistor, za něj relé a podobně. Kdyby 2 Si diody nesatčily, dají se dát 3 aby se zvětšil úbytek napětí a LED v optronu se spolehlivějc rozsvítila. Ty další, co se dávají antiparalelně, zmenšujou nesymetrii průběhu proudu zátěží (aby do zátěže tekla co nejmenší stejnosměrná složka).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Ten půlzávit, to je nějaká fixní idea, u toroidu těžko dosažitelná.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Já to ještě nikdy nepočítal ani nevyráběl - nepotřeboval jsem to, tohle hovoří teoretici - vždycky jsem se setkal s proudovým snímacím trafem jako hotovým připraveným pro použití - a všude se píše, že při pouhým jednom provlíknutí je proudovej přenos nominální podle štítkovýho údaje, při dvojím průvleku (= 1 závit) je sice 2x taková citlivost, ale taky maximální měřitelná hodnota je poloviční - atd. Proudovej klešťovej měřák taky nestrkáš do smyčky s "opásáním" 180° ale drát jen jednoduše prostrčíš dovnitř čelistí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

jednoduchý průvlek toroidem je vždycky JEDEN závit, dvojitý dva závity atd!!!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

EKKARE, s těma LED je mi to příjde opravdu elegantní. Jen mě napadá, když bouchne ta 60W žárovka a krátce vznikne oblouk s podstatně větším proudem v obvodu, ustojí to diody a optočlen?

Doporčil jsi požít trafoplechy. Mám zásobu feritových toroidů, trafoplechy jen velký a nemám místo. Za jakých předpokladů by to šlo s toroidem z feritu nebo železoprachu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

S feritem/železoprachem nemám vůbec zkušenosti - ne s návrhem, co já vím, jaký je jádro v těch asi 6 různejch proudovejch trafech, který mám jako měřicí nebo "pojistný nadproudový" v PC zdrojích? A bohužel jsem si skoro jistej, že podobně "s návrhem zkušenejch" nás bastlířů je většina. Musel bys laborovat, měřit a zkoušet - a na to si myslím nemáš čas.

Proto navrhuju ty diody a LED/optron. Diody když se dají 1A, tak utáhnou v pohodě "stovku" žárovku, když nasadíš P600D, udržej kilowatt. Uvědom si, že jak se dají antiparalelně, tak závěr na každý dvojici (trojici) nepřekročí ani při plným proudu úbytek napětí v propustným směru na protější dvojici (trojici), takže se doslova a do písmene nemá co prošvihnout - a LEDkou v optronu teče za každejch okolností jen proud určenej hodnotou propustnýho úbytku jako "napětí zdroje" a sériovým odporem, kterej jsem vejš naznačil někde v rozmězí 33 - 56Ω ... Ve svojí podstatě to je stejný zapojení, jako triakem ovládaná zásuvka Master-Slave, jen místo řídící elektrody triaku zapojíš LEDku v optronu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od bum »

Co popisuje EKKAR s těmi diodami mám odzkoušené (10let) a zatím nebyl problém, pro inspiraci podobný zapojení mám na webu v článku ovládání zásuvky spotřebičem.

Uživatelský avatar
kolaloka139
Příspěvky: 66
Registrován: 31 kvě 2014, 02:00

#9 Příspěvek od kolaloka139 »

Ještě bych tam dal zenerku nebo tranzil, nikdy nevíš.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od petula »

kulikus píše:Potřebuji detekovat zapnutí vzdálenějšího síťového spotřebiče (činný 60-140W/230V/50Hz), výstupem signál pro CPU ATtiny. ....
Doporučuji ACS712TELC-20A od Allegro Microsystems

https://www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=hON ... 712elc-20a

Levné a hotové ... není co řešit :D

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Prakticky to s toroidem z feritu nebo železoprachu na 50Hz nevychází
- spodní přenosová frekvence = R / 2pí L
kde R je součet zakončovacího odporu a Rs vinutí
pro 50 Hz potřebuješ velkou indukčnost - toroid s co největší konstantou Al

Jiné je to v pc zdrojích, které chodí na desítkách kHz, tam stačí na sekundáru pár závitů...

Řešení s diodama a optronem funguje spolehlivě - na snímací straně můžeš dát (na jistotu) třeba 10A Si diody, když to budou staré KY708 apod. od Tesly, vydrží aj ten výbuch žárovky při zapnutí :D

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#12 Příspěvek od Burajko »

petula píše:
kulikus píše:Potřebuji detekovat zapnutí vzdálenějšího síťového spotřebiče (činný 60-140W/230V/50Hz), výstupem signál pro CPU ATtiny. ....
Doporučuji ACS712TELC-20A od Allegro Microsystems

https://www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=hON ... 712elc-20a

Levné a hotové ... není co řešit :D
A neodolne spickam.Nedoporucujem.Vlastna skusenost(z oprav)

Davat SOIC8 puzdro na siet.nap. je zvrhlost najhrupsieho kalibru.
Naposledy upravil(a) Burajko dne 09 čer 2016, 17:21, celkem upraveno 1 x.
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

>sis2
To jsou úvahy spíš pro napěťový transformátor, ale tady se jedná o proudový. Ten je buzen z vysoké impedance v porovnání ze sekundární zátěží, která je zas velmi nízká. Magnetické toky od primárního a sekundárního proudu se odčítají, takže výsledné sycení závisí hlavně na rozptylovém toku. Myslím, že pro potřeby detekce se dá ten ferit použít, pokud tedy nebude vysoká teplota okolí.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od sis2 »

Kdysi jsem to zkoušel - výstupní napětí bylo tak malé, že na diodový detektor nestačilo.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od petrfilipi »

A nemohl bys použít klasické proudové transformátory - třeba tady: http://www.gme.cz/proudove-transformatory nebo tady: http://www.tme.eu/cz/katalog/transforma ... ve_112516/ nebo tady: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... r&_sacat=0.

Petr

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“