Modul dlouhých vln u gramorádia Tesla Barcarola (vyřešeno)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Krecek44
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2013, 02:00

Modul dlouhých vln u gramorádia Tesla Barcarola (vyřešeno)

#1 Příspěvek od Krecek44 »

Mám toto rádio a nejdou mně na něm přijímat dlouhé vlny. Podíval jsem se na přepínač a vypadá, jako by tam ten modul nikdy nebyl. Je to tak schválně. Rád bych si to ověřil ve schématu, ale nikdy ho nemohu sehnat.
Naposledy upravil(a) Krecek44 dne 31 srp 2016, 22:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#2 Příspěvek od Dvoulampovka »

Pošli mi e-mail, zašlu Ti to v PDF. Sem to nedám. Je to veliké...
Naposledy upravil(a) Dvoulampovka dne 31 srp 2016, 22:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Tady je ke stažení servisní manuál.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tlačítko dlouhých vln je slepé. Dlouhé vlny hrají, i když není stisknuté žádné tlačítko. Častou závadou u tohoto šasi jsou vadné slídové kondenzátory v oscilátoru, což způsobí posunutí stupnice, případně úplnou nefunkčnost středních a dlouhých vln. Při výměně je nutno přesně dodržet hodnotu.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Jinak řečeno tlačítko rozsahu "DV" pouze ruší aretaci ostatních.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

Jo -modul pro dlouhé vlny žádný není - tady, ani v jiném AM rádiu. Vlnový rozsah je daný ladicím kondenzátorem 2 x 500 pF a k němu přepínanými oddělenými cívkami pro dlouhé, střední a krátké vlny - jedna cívka ve vstupním obvodu a druhá v oscilátoru.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#7 Příspěvek od elektrosvit »

Tazatel se nevyjádřil úplně přesně- tím modulem zřejmě myslel právě ty cívky pro vstupní a oscilátorový obvod. Ony tam určitě někde budou, jen se nenacházejí u přepínače DV, jak je tomu u rádií starší konstrukce (Melódia, Filharmonie apod.). Podobně řešený je myslím i Teslaton. Echo, Barcarolu ani Teslaton nemám, tak nedokážu říct přesně. Stejné řešení je i v tranzistorové Euridice, tam je takto řešeno tlačítko SV (tedy SV hrají i při nestisknutém žádném tlačítku).
Nicméně tazatel nedodal více informací- fungují jiné rozsahy? Nejprve bych se zaměřil na přepínač vlnových rozsahů a tlačítko zapnutí feritové antény, zda nejsou zoxidované kontakty a zda někde není něco utržené. Po vyloučení těchto závad bych se teprve podíval na ty slídové kondy, ty skutečně, jak píše Lukáš, bývají vadné.

Uživatelský avatar
Krecek44
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Krecek44 »

Děkuji za rady.
Taky mě napadlo, že ten modul byl nejspíš slepý od výroby, ale nevěděl jsem kolik to rádio mělo za sebou oprav. Ostatní vlnové rozsahy fungojou dobře, ale chtělo by to vyčistit kontakty. Šlo by to lihem? Zkusím zkontrolovat i ty svitky. Jen mně bude delší dobu trvat, než se k tomu rádiu dostanu.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Pokud Ti fungují ostatní vlnové rozsahy, je to na dobré cestě. Zkontroluj přepínače (i ten od feritové antény) a jestli není někde utržený některý kablík. A žádný modul tam nechybí- dle manuálu se cívka vstupního obvodu DV nachází na tyči feritové antény (L14) a oscilátorová (L18) se nachází u přepínačů. Zkontroluj, třeba ohmmetrem, jestli nejsou přerušené. Dolaďovací kondenzátor pro DV má označení C21 a nachází se rovněž u přepínačů. V obvodu oscilátoru jsou C35, C37 a C38- to jsou ty slídové (nikoli svitkové) kondíky, o kterých píše Lukáš. Tam může být taky vada, ale nejprve ověř to předchozí. Nechybí tam zkrátka nic, v prázdných dírách na šasi nic nebylo. Svitkové kondy, pokud jsou popraskané a chceš to pravidelně používat, vyměň taky, to jsou ty tzv. hovňáky, zrovna je tu o nich vlákno. Jinak hrozí poškození elektronek. Projdi si ten servisní manuál, je tam vše hezky popsané. Líh se na kontakty moc nehodí, lepší jsou spreje k tomu určené. Přeji Ti hodně zdaru :wink: .

Uživatelský avatar
Krecek44
Příspěvky: 25
Registrován: 29 dub 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Krecek44 »

Tak to byl nakonec ten slídový kondenzátor C37. Byla tam jiná kapacita než byla ve schématu.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“