zaostøovací pole u zrcadlovky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

zaostøovací pole u zrcadlovky

#1 Příspěvek od sr71 »

Pøedpokládám že je tady spousta lidí kteøí se zabývají focením, tak by mì zajímalo jaká je praktická výhoda když má napø. zrcadlovka 11 zaostøovacích polí nebo u profi modelù až okolo 150 tìchto polí. Focením se také trochu zabývám ale pro mì mi pøijde výhodnìjší nastavit si zaostøování na støedové pole, zaostøím si na co potøebuju a v pøípadì potøeby si po namáèknutí spouštì kompozici upravím. Pokud mám nastavena všechna z. pole tak mi to dost èasto zaostøuje jinam než potøebuji, zkrátka nechápu proè se co nejvyšší poèet zaostøovacích polí považuje za výhodu (tøeba tìch 150 mi pøipadá jako úlet), v jakých situacích je to výhodné používat?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Těch chytrých například logika zaostří na střed a podle okrajových polí zvětší případně hloubku ostrosti utažením clony a prodloužením expozice. U těch vůbec chytrých jde pohon ostření odpojit a ostřit ručně. Tomu dávám přednost. I když Canon umí motorově ostřit i zoomovat, ani kvůli tomu příliš neužere z baterky, používám to málo.

Ostatně Praktica L2, kterou také ještě občas používám (od roku 1980), ani jiné, než manuální, ostření nemá.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#3 Příspěvek od dobrman »

U foťáku mám nataveno (stejně jak píše sr71), středový bod a přenesení kompozice. A abych pravdu řekl, nic jiného jsem nidy nepoužíval. Motorový ostření používám (Canon EOS 5D /starší full frame/), v kombinaci s "L" objektivy pracuje výborně. Plný manuál (včetně ostření) používám taky, ale spíš na statický scény - krajinky a pod. Hodně často mám nastavenou prioritu clony...
Plný automat nemám rád...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

Možnost manuálnì ostøit mám samozøejmì taky, ale to není tak pohotové (a ani si nejsem jistý jestli jsem vùbec schopný vždy pøes hledáèek optimálnì zaostøit (nikon D5100)). Mì spíš zajímala ta logika pøi používání více bodù najednou protože když to mám na nì nastavené a chci nìco vyfotit tak se mi v hledáèku v dost pøípadech rozsvìcují body na které vùbec ostøit nechci a které jsou v jiné vzdálenosti než objekt focení. Stejnì tak možnost pøesouvání ostøícího bodu v zorném poli mi pøijde zbyteèná (možná tak pøi focení ze stativu)

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

nasadil si mi brouka - co jsem tak po tom koukal, nikdy jsem se o tohle speciálně nezajímal, tak jediný rozumný použití by asi bylo

cituji:

U Nikonu 3D tracking - fotograf vybere ručně bod a při změně kompozice funkci přebítrá jiný bod - má to smysl při kontinuálním ostření.
Počet ostřicích bodů má vliv na tracking – sledování objektu. Pak samozřejmě se zvyšováním počtu bodů zvyšuje pravděpodobnost, že přístroj udrží pohybující se objekt v ostrosti.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#6 Příspěvek od dobrman »

Ten kdo byl zvyklý na film, třeba jako já, tak z týdenní dovči doveze tak 100 obrázků, ale 90% je použitelných.
dnešní cvakálci jich nasekají 1000 a z toho se těch, který bych se nestyděl ukázat, vybere jen pár....
prostě lidi si na nový možnosti zvykají až přiliš rychle. Nedávno, když se už daly sehnat digizrcadlovky levně, si jí pořídila spousta lidí. Věřím, že těch co ví, že se dá fotit i jinak, než na plný automat, co je hloubka ostrosti a pod. , je minimum. Dneska ještě k tomu přibylo focení mobilem (hlavně selfie :D ).
Když vidím čím jsou schopni někteří jedinci se chlubit na netu, tak je mi stydno za ně....

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Nie je to zbytocnost - ked chces fotit pohybujuce sa objekty (napr. sport alebo zvierata), tak to vyrazne pomoze. Rucnym ostrenim tazko vyjde pouzitelny vysledok.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Mne sa na zrkadlovke najviac osvedčil mód "bodové ostrenie" v strede obrazu a meranie expozície "so zvýrazneným stredom". Dával mi najlepšie výsledky. Ak nebudeš fotiť extra ťažké umenie, toto nastavenie by malo postačovať.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

stejnì tak moc nerozumím praktickému využití tlaèítka AE-L/AF-L u zrcadlovek, pøece je pohodlnìjší mít nastaveno uzamknutí ostøení pøi namáèknutí spouštì než držet tohle tlaèítko, které ani nebývá nijak ergonomicky umístìno
Přílohy
af.png
(91.09 KiB) Staženo 164 x

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“