Nátěr a tmelení vany

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mimar
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2011, 01:00
Bydliště: České Budějovice

Nátěr a tmelení vany

#1 Příspěvek od Mimar »

Dobrý den,

na chalupě nám "straší" stará plechová vana s oprýskaným a vůbec nevzhledným smaltem. Jelikož se jedná o poměrně spoardicky využívané zařízení domácnosti (poblíž leží rybník :D ), představovala by její náhrada za novou zbytečnou investici a práci, včetně bourání. Podobně si stojí i instalace akrylátové vložky do jejího těla. Rozhodl jsem se proto pro renovaci epoxidovým nátěrem pomocí válečku. Menší problém vidím v zarovnání oprýsknutého smaltu pomocí tmelu. Kdyby šlo jen o pouhé škrábence, tak no problem, ale jelikož se musí zarovnat relativně veliká plocha, nevím, jaký postup zvolit. Představu mám takovou to: zabrousit povrch, natáhnout stěrkou polyesterový tmel, zabrousit, znovu tmelit, brousit, následně nastříkat stříkacím tmelem (ve spreji), šmirgl pod vodu, plnič. Cílem je vytvořit pokud možno co nejjednolitější povrch.

Fungovalo by to takto?

Děkuji moc.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Jen aby ten nátěr něco vydržel, přece jen v šampónech, pěnách a sprcháčích jsou rozpouštědla.
Ale jo, co se tejče tmelení, udělal bych to tak. Jen to chce důkladně odrezit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#3 Příspěvek od fredis »

A když si to nakonec spočítáš i s prací, budeš skoro na ceně nové vany, a takového povrchu stejně nedocílíš :cry: . Navíc to bude na chvilku. Smalt je smalt.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Osobně si myslím, že se to nevyplatí a je to zbytečná a nákladná práce bez výrazného efektu. Ale, kdo si hraje, tak nezlobí, tak si hraj.
Osobně bych se podíval po nějaké vaně ve výprodeji, nebo s drobnou vadou, popřípadě starší v dobrém stavu a práci bych věnoval vybourání té staré a osazení nové. Výsledek bude zcela jistě mnohem lépe vypadat a současně máš vystaráno na hoooodně dlouho.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Bal by som sa, ze sa ten nater olupe.

Nova vana sa da kupit za 100 eur. Alebo zadarmo od niekoho, kto robi rekonstrukciu. Mne napriklad robili kupelnu a vyhodil som vanu, ktora mala viac ako 20 rokov, ale prakticky nic jej nebolo - bez korozie, len mierne skrabance od bezneho pouzivania - mozno by sa to dalo vylestit.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Nechal jsem si do plechové vany z roku 1985 v roce 2000 udělat akrylátovou vložku. Je to vynikající. Vana slouží skoro denně a je bez jediného škrábnutí. Navíc je na dotyk "teplá", takže i malá vnoučata si nikdy nestěžovala, že "to studí" jako v plechovce. Asi jsem měl kliku na firmu, protože to měli za půl dne hotové, žádné bourání, žádné poškozené obklady. Vanu napustili vodou, aby zatížili vložku na lepidle, druhý den přišli dodělat spárování. I cena byla velice příznivá.
Jedinou nevýhodou je, že se vnitřní prostor vany zmenšil o lepidlo a tloušťku stěn. Ale ještě se tam vejdu.

Uživatelský avatar
Mimar
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2011, 01:00
Bydliště: České Budějovice

#7 Příspěvek od Mimar »

Pánové, sice jsem tu akrylátovou vložku v první fázi odmítnul, ale v hlavě mi vězí pořád. Uvidím, zda uspěju s tím tmelením a nátěrem. Pokud ne, tak možná zainvestuju. Kdyby se jednalo o vanu v našem rodinném domku, tak samozřejmě neváhám, ale takto se mi moc hluboko do peněženky sahat nechce :D

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

Jak už ti tady radili, vybodni se na to a dej tam zrovna tu vložku nebo novou vanu, stejně to tak dopadne.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

http://www.differente.cz/sortiment/tixo ... barva-neve

Kdysi jsem renovoval starou litinovou vanu, ale tenkrát ta barva byla jiná.
Neředila se vodou ale nějakým sajrajtem po kterém jsem měl pěknou "mouchu!" :D

Vanu jsem musel obrousit , vyčistit kyselinou a potom odmastit toulenem.
Při natírání mne chodila každou 1/4hodinu kontrolovat sousedka jestli jsem se neotrávil!
:D
Ale výsledek byl suprový!
Vana vydržela celých 10 let druhého manželství!
Pak už nevím! :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Nová akrylátová vana stojí cca 2500 Kč. http://vany.heureka.cz/f:12127:606508/?o=4

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »


Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Najdrahsia je praca - ked kupis novu za 2500, tak ju niekto musi doviezt, staru vyburat a odviezt, novu osadit.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

Jakákoliv oprava vany je podle mně nesmysl. Pokud ji využíváš sporadicky, tak ji neopravuj a koupej se v takový, jaká je. Pokud ti ten vzhled ovšem vadí, žádná oprava to nevyřeší. Čili jedině nová. Tmely a nátěry tě přijdou na nějaký peníz a dobu, co strávíš opravováním bys mohl věnovat nějaké brigádě a bylo by na vanu novou. :lol:
Ale každý strůjcem štěstí svého jest.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Máš Jirko velkou kliku . Mám špatné reference . A hlavně stačí malá nerovnost a když se máčíš ve vaně více jak hodinu , tak i na malou nerovnost dojedeš .
Jak píše většina , dej novou .

Uživatelský avatar
Mimar
Příspěvky: 45
Registrován: 01 bře 2011, 01:00
Bydliště: České Budějovice

#15 Příspěvek od Mimar »

Ahoj,

tak jsem se včera odpoledne vrhnul na tu zatrolenou vanu :D
Nejprve jsem ji pořádně vyčistil saponátem, opláchl teplou vodou a pořádně vysušil. Poté jsem se již vrhl na tmelení - do problematických míst jsem nanesl vrstvu polyesterového tmelu a po vytvrzení přebrousil. Toto jsem několikrát zopakoval, dokud jsem nebyl jakžtakž spokojený. Následovalo vysátí prachu z broušení a odmaštění technickým lihem. Konečně jsem pozdě večer namíchal epoxidový email a jal se natírat.
Bohužel jsem přitom narazil na několik míst, kde se vyrýsovaly nerovnosti v podkladu (tmel..), což by nebylo ale ještě to nejhorší. Občas se vytvořily takové jakoby ocucky, těžko se to popisuje. Přišlo mi to, jako kdyby ten email částečně rozpustil vrstvu pod sebou, která pak zůstala viset v barvě. Něco jsem stáhnul špachtlí, něco zůstalo. Až to pořádně vyschne, tak budu muset vzít ještě brusný papír, tmel, a spravit to :(

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“