Poptávám konstruování jednoduchého ovládání elektromotoru

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

Poptávám konstruování jednoduchého ovládání elektromotoru

#1 Příspěvek od decentrespect »

Poptávám návrh/konstrukci ovládání středně velkého elektromotoru - napájen 220V. Úkolem toho elektromotoru je uvést do pohybu a učinit 950 otáček za dobu 5 minut (ne příliš pomaleji/ne příliš rychleji). Zařízení musí mít čítač provedených otáček, startovací tlačítko, nouzové vypínací tlačítko.
Disponuji konstrukcí i "elektrostřevy" funkčního zařízení, tudíž lze i toto již existující řešení zopakovat, ale podmínkou je provést řešení do menší "bedny". Snímač otáček mám.

Ještě jedno vylepšení bych uvítal. Aktuálně je s ohledem na vyšší zatížení motoru konstrukcí a relativně pomalou frekvenci otáčení používán variátor (nebo jak se ta věc pod motorem jmenuje :-) ). Rád bych našel vhodný elektromotor s elektronickou regulací pro pomalejší rozjezd, aby to hodilo co nejméně s konstrukcí a aby to utáhlo zatížení při těchto pomalých otáčkách.

Bližší info po zprávách či mailu.

Děkuji. M

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Co to je "středně velký elektromotor"? Jedna nejpodstatnějších veličim motoru je jeho příkon udávaný ve W (kW).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

#3 Příspěvek od decentrespect »

zítra opíšu či nafotím existující štítek motoru

Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

#4 Příspěvek od decentrespect »

Přikládám štítek motoru a štítek "měniče otáček". Otázkou, kterou nedokáži zodpovědět je, zda-li by neexistoval motor, který by uměl těch 185 +/- 5 otáček za minutu (toto je ta nejdůležitější otázka - pokud ne nebo pokud je výrazně dražší než současná varianta, tak nemá cenu, ale ......).
Jedná se o jednoúčelový stroj a tak nepotřebuji otáčky měnit (opravdu stačí navždy těch 185 ot/min napevno). Hodilo by se pomalé rozjetí otáček (aby to necuklo) i dojezd (aby se to netočilo až do vánoc, nepřekročil se počet uskutečněných otáček - ale ono je to dost zatížené a tak se to neděje).

Jinak mám nafocené součástky co ovládají motor, nastavuje se na nich počet otáček (v teto verzi je to měnitelné, což můžeme udělat stejně). Ještě nafotím čidlo čítače otáček (jedná se o inkrementální snímač co snímá kovovou část ukotvenou na otáčející se hřídeli.
Přílohy
stitekvariator.jpg
menic otacek
(71.14 KiB) Staženo 157 x
stitekmotoru.jpg
motor
(128.19 KiB) Staženo 149 x
Naposledy upravil(a) decentrespect dne 04 zář 2016, 17:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od elnovy »

Na plynulý rozjezd a dojezd a nastaveni pracovnich otacek se vyrabí
frekvencni měniče např Vector control class – VECTOR V350 (1,5-15 kW).
Nic jiného spolehlivého neznám ....Jakej měnič frekvence máš ???
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

#6 Příspěvek od decentrespect »

Nyní nemám koupeno na nový aparát ani tlačítko ON/OFF. Konstrukci mi udělá jeden ověřený člověk a já teď sháním někoho kdo vytipuje motor, měnič, elektro atd. co je třeba. Velkou nápovědou může být současné funkční zařízení. A ja chci nový a lepší :-)

Uživatelský avatar
dreambox
Příspěvky: 20
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: Velké Meziříčí -poblíž

#7 Příspěvek od dreambox »

decentrespect - odkuďe jsi?
Já jsem od Velkého Meziříčí.
Tvoje zadání řeším běžně, tak by se dalo domluvit.

Čus DB

Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

#8 Příspěvek od decentrespect »

elnovy píše:Na plynulý rozjezd a dojezd a nastaveni pracovnich otacek se vyrabí
frekvencni měniče např Vector control class – VECTOR V350 (1,5-15 kW).
Nic jiného spolehlivého neznám ....Jakej měnič frekvence máš ???
Mám http://elektropohony.cz/index.php/produ ... nice/j1000

Uživatelský avatar
decentrespect
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2016, 02:00

#9 Příspěvek od decentrespect »

Prozkoumal jsem nezkušeným okem současnou vzorovou sestavu motor - převodovka - frekvenční měnič a mám 2 dotazy:

1) neexistuje nějaký motor, který nepotřebuje převodovku (díky tomuto uspořádání se přístroj stává celkem vysoký) a točil by pouze 185 ot/min ?

2) našel jsem nějaké soft-startery - nevím zda je možné použít a kolik to stojí. Nyní to celkem při startu škubne - ne nějak extrémně, ale pokud by to šlo a stálo málo, tak bych pouvažoval

díky za rady

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od elnovy »

Jsi napsal :
Velkou nápovědou může být současné funkční zařízení. A ja chci nový a lepší Smile
.....
Tak sem dej fotku a vyrobní označení toho zařizení co existuje ...podle kterého to chceš míti lepši a menši .
Popřipadě taky elektrické schéma toho stávajícího aparátu :roll:
el.návrhář HW a SW a DPS

Uživatelský avatar
dreambox
Příspěvky: 20
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: Velké Meziříčí -poblíž

#11 Příspěvek od dreambox »

No pokud je u zařízení důležitá váha, jak ji potom budeš dorovnávat ?
Předpokládám, že těch cca 60 kilo je nutných pro přesnost měření.
Nebo zařízení už nebude sloužit k danému účelu?
Jinak převodovka být nemusí, měnič to dokáže velmi plynule rozběhnout sám, pouze snad jen předělat chlazení.

Já teď nestíhám, ale o víkendu můžem dát řeč třeba po Skype, počítadlo otáček není problém a vše se dá určitě "zmenšit".

Zatím čauky a pokud máš Skype -prosím do SZ

DB

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“