Termostat s hysterzi

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Termostat s hysterzi

#1 Příspěvek od robo »

Dostal jsem za ukol najit termostat s teplotnim cidlem na kabelu na spinani cerpadelka. Predstava je aby sepnul pri 30 °C a vypnul pri 20-25 °C. Napajeni bud nejakou baterii nebo na 230V. IP kryti byt nemusi. S cenou okolo 500kc. Staci horni teplota do 40 °C. Pokud by bylo mozne nastavit spodni °C, vypnuti cerpadla v rozmezi 10°C tak by to bylo nej. Neco jsem nasel ale cena byla mooc nad tech 500. Diky

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Musí to být hotový modul???
Jinak viz.: Komparátory s hysterezí a nějaký LM34.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Mirda »


Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od robo »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Kabel k čidlu si prodluž po libosti . Několik jsem jich s úspěchem použil .
http://www.ebay.com/itm/Thermostat-Temp ... SwAYtWLXz3

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od robo »

Jestli to ctu spravne tak je to "jen" termostat. Bez moznosti pracovat v nejakem nastavitelnem teplotnim rozsahu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jak to myslíš ? Dá se pochopitelně nastavit teplota , dále hystereze , posun , hlídání do-nad a ještě něco . Základní-nastavená hystere je myslím 1°C , takže na to ani nešahám , namontuju , nastavím jen teplotu a frčím .

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od robo »

Myslel jsem to tak ze nastavim teplotni rozsah 21-26 stupnu. Pri 21 rele cvakne, vypne cerpadlo a pri 26 zapne. Jde o nejaky solar ohrev vody a bazen. Voda se na slunicku ohreje na tech dejme tomu 26 stupnu a pri teto teplote se spusti cerpadlo ktere vymeni vodu z bazenu za vodu ze solar zasobniku. Jedna se o nejaky mensi bazenek. Zadny plavcecak. Soucasti bude i nejaky vodni filtr. Takhle nejak to ma kamos namyslene a k tomu hleda onen termostat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

No podle mne to tak je . Dáš hysterezi 4°c a zadáš teplotu . Nemám vyzkoušeno , jestli se změní ta první v druhou , když přepneš mod z ledničky na boiler . Tolik jsem v tom nešťoural . Většinou kámošům předělávám mrazák na chlazení piva . Tak jen zapnu fci chlazení a teplotu ať si každý stanoví dle hrdélka . Mi vyhovují 4°C .

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Radim »

Teoreticky by měl stačit jeden operační zesilovač.
Rozsah hystereze nastavíš napevno odpory ve zpětné vazbě operáku v souvislosti s napěťovým průběhem teplotního čidla a vlastní teplotu - napětí čidla, při kterém operák spíná a vypíná, nastavíš potenciometrem, který upravuje referenční napětí do druhého vstupu než na kterém je čidlo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“