převedení zap/vypnuto na impuls

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kotry
Příspěvky: 20
Registrován: 14 kvě 2013, 02:00

převedení zap/vypnuto na impuls

#1 Příspěvek od kotry »

Ahoj, potřeboval bych poradit jak udělat ze signálu zapnuto/vypnuto (kontakty spojené/rozpojené) pouze"impulz" při změně stavu rozepnuto-sepnuto, tak aby mi to na okamžik sepnulo(např. na 1s sepnuto) a pak opět rozeplo, i když bude hlavní spínač pořád sepnutý.
Poradil by někdo?
Díky

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Napis presne na co konkretne to chces.
Bude dost rozdil, jestli to spinani bude 230V AC, nebo 5V DC apod.

Uživatelský avatar
stredni-vlny
Příspěvky: 37
Registrován: 14 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od stredni-vlny »

Zdravím,
přesně tohle jsem řešil - jak přivedením stálého napětí (5V) vzdáleně zapnout PC (je potřeba cca 1s impuls).

Nakonec jsem to vymyslel takto - derivační článek (elektrolyt + odpor) s konstantou té 1s, za ním je tranzistor, který je po dobu nabíjení kondíku sepnutý, tento tranzistor ovládá relé, kontakty relé jsou paralelně k ON tlačítku PC.

Po přivedení 5V na derivační článek, tento asi na 1s otevře tranzistor a tranzistor sepne relé. Po 1s relé odpadne i když na derivační článek je stále přivedené to napětí. Paralalně k tomu mám ještě LEDku s odporem - jednak signalizuje, že je přivedeno napětí a jednak po odpojení napětí rychle vybije kondenzátor a ten je tak připravený na další nabití (cyklus).

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Pokud potřebuješ impulz v obou případech (při zapnutí i při vypnutí), pak můžeš použít následující zapojení. Délka impulzu je dána konstantou R1C1 (např. 0,1s). :wink:
Přílohy
ex-or.png
(10.04 KiB) Staženo 153 x

Uživatelský avatar
kotry
Příspěvky: 20
Registrován: 14 kvě 2013, 02:00

#5 Příspěvek od kotry »

masar píše:Pokud potřebuješ impulz v obou případech (při zapnutí i při vypnutí), pak můžeš použít následující zapojení. Délka impulzu je dána konstantou R1C1 (např. 0,1s). :wink:
Jedná se o 5V. Jde o ovládání programátoru. Kdy programátor mám řízen propojením 2 kontaktů. Potřebuji impulz(sepnutí 2 kontaktů) pouze na náběžnou hranu. Když mi bude reagovat i na rozepnutí(sestupnou hranu) tak mi to poběží ve smyčce :?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

V tom případě stačí zaměnit ex-or za nand. :wink:
edit: Je to principiální zapojení. V praxi bude třeba blokovat napájecí napětí Ucc a popř. použít integrační RC člen na vstupu, aby se příp. krátké rušivé impulzy (např. zap./vyp. trafopájky) neobjevily na výstupu.
Přílohy
nand.png
(10 KiB) Staženo 124 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“