Jednoduchý měřič průtoku - vody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Jednoduchý měřič průtoku - vody

#1 Příspěvek od wlezley »

Zdravím o prosím o typ na něco jednoduchého - vtipného. Honím přes chladič vodu z barelu čerpadlem z akvárka. ½ coulová hadice, 200L proteče za cca 45min. Potřebuji nějak pohlídat havarijní stav, kdy voda přestane protékat. Nepotřebuji znát množství a nemůžu ten průtok ničím zbrzdit. Nejlépe nasunout něco na hadici. V případě, že přestane proudit, shodí stykač. Perfektní by bylo profi, ale na to jaksi nejsou kačáky :-(

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zadání je poněkud neúplné, to, že přestane proudit voda znamená, že někde vyteče, že se zastaví čerpadlo, nebo může nastat obojí? Co takhle měřit teplotu toho chlazeného? V případě problému s chlazením teplota vzroste, což se využije k indikaci problému nejsnáze.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Nerezová, nebo měděná tenkostěnná trubička, na konci ucpaná, v ní termistor napájenej konstantním proudem, celý "píchlý" v hadici, a jen vyhodnocuješ napětí na termistoru. Když jím prochází proud, zahřívá se a mění svůj odpor, tedy se při konstantním proudu mění napětí na něm. Ale když je ve vodě, zahřívat se nemůže.

Taky je možný sledovat vodivost, teče = vede, ale kvůli zamezení elektrolýzy je potřeba elektrody napájet střídavým proudem.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Vrtulka, dokud se toci, je to OK...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Nebo citlivej mechanickej tlakoměr podobnej presostatu z pračky (možná by na to šel upravit) - tlak = teče voda = sepnuto

Těch možností je...
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Tlakový spínač z pračky umístěný do slepého střeva na hadici výtlaku čerpadla?
Edit: Metalový bůh byl rychlejší...
Naposledy upravil(a) Honza_dy dne 12 říj 2016, 23:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle střelím od pasu, ale dva měděné kroužky a změřit kapacitu, jestli tudy vede cesta?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#8 Příspěvek od Honza_dy »

Ještě mě napadlo, pokud je na výtlaku čerpadla větší tlak, tak měřit rozpínání hadice. Třeba vhodným mechanickým přepákováním a optočlenem.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Co tak měřit proud čerpadlem a v případě odchylky (moc malý - je sucho, moc velký - je ucpané) nespustit relé tělesa? Někde mám i jednoduché schéma, jenom má zatím trochu mouchy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě mě napadlo, že takovej systém má určitě v akustickým spektru nějakej charakteristickej "peak", kterej při zastavení oběhu zmizí. Takže mikrofon na hadici (omylem jsem původně napsal mokrofon) a filtr. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#11 Příspěvek od wlezley »

Teploměr na výstupu z chladiče mám, ale když vzroste teplota (neprooudí voda) je průser a hooodně rychlý. Setrvačnost teplých par nejde zastavit ;-) Ta přestala proudit 2x - jednou mi vypadla hadice z bečky (jak se ohřeje, je nevyzpytatelná) a podruhé nějaký bordel ve vodě zastavil čerpadlo. Super nápad se mi zdá s tím tlak.spinačem z pračky, to by mohlo chodit. Hned zítra něco pohledám a zkusím. Vrtulka nemůže být, schválně tam mám jen to čerpadýlko z jezírka, je to vlastně posílený samospád. Turbo čerpadlo nejde dost dobře regulovat na rovnoměrný průtok. Kapacitní snímač by byl parádní, ale na konstrukci si netroufám a profi je fakt ranec, leda někde něco ze zrušené linky ... bohužel nevím o ničem.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#12 Příspěvek od hakamusai »

ty vrtulky prodávají na ebay s hall senzorem.Co suchoběžný vodoměr (pokud je dostatečný tlak) a snímat hallem otáčející se magnet ? Delal jsem to na olej,funguje to dlouho a spolehlivě.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Co tak využít princip indukčního průtokoměru? Něco podobného realizoval známý na čerpadlo, kterým se čerpá odpadní směs a chod čerpadla naprázdno je nežádoucí.

http://automatizace.hw.cz/zajimave-prin ... rutokomery
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

Dyť on chce vědět, jestli teče, nebo ne, ne, jakej tam je průtok. A krom toho chce zcela jistě nejjednodušší bastl ;)
No a s pračkovým tlakoměrem mimo jiný může detekovat ucpanou hadici.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#15 Příspěvek od _luky_ »

Nejsem příznivcem vynalézání kola.
Standartní postup je takový, že se systém udělá tak, aby se nestalo, že "vypadne hadice z bečky". A pak už je to jen o správném umístěný správného havarijního termostatu.
Podívej se na kdejakej elektrokotel: pracuje do uzavřeného systému s expanzní nádobou. Je tam tlakové čidlo s práhem kolem 0,8 bar. Není tlak - není voda - netopí. Pak je tam provozní a havarijní termostat.
Když prozradíš detaily, třeba by šlo najít nějaké rozumnější řešení.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“