Do kolika kHz slyšíte?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Do kolika kHz slyšíte?

#1 Příspěvek od forbidden »

Teď jsem ze srandy zkoušel, do kolika kHz slyším, skončil jsem někde za 14 kHz, zajímavý je, že levý ucho mám citlivější, pravý končí o pár desítek Hz dřív, ale třeba je jen zalehlý. :D
Měl jsem uzavřený sluchátka Sennheiser HD449, mají fungovat do 24 kHz. Nechtěl jsem ale moc přidávat intenzitu, možná bych slyšel i výš, ale nebylo to moc příjemný. Je to na skoro 40 let v pořádku?

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#2 Příspěvek od kachle »

To je celkem dobrý, ale počítej s tím, že bude hůř.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Mám zejména levý ucho poškozený explozí - když mi bylo 15, šel jsem v Chrudimi Myší dírou a ňáký 🤐 tam hodili petardu, takže od tý doby 13kHz tinnitus a slyším s ním do 14.3kHz, druhým do 15.6kHz (obojí sinus). No a jsem trochu mladší jak Error 403.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 13 říj 2016, 19:46, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Radovan_79
Příspěvky: 650
Registrován: 24 črc 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Radovan_79 »

Z testovacího CD Sterea & Videa jsem vyzkoušel 16 kHz a slyším to. Repro AQ, z opačného spektra není slyšet 20 Hz a 25Hz, 31,5 Hz už jo, ale nic příjemného to není...:-/

37 let

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Jaké je kritérium hranice? Sotva znatelný pokles? Z fyziologie sluchu je známo, že různé kmitočty vnímáme s různou intenzitou, navíc je to závislé na celkové úrovni hlasitosti. Ve Smetanovi najdeš křivky. A co křivka sluchátek? Tohle je celé na vodě.
Jak to měří lékaři?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Já byl už dvakrát na fonometrii (nebo jak se to správně jmenuje)- divili se, co tam dělám, když reaguji až do 20kHz. Metodiku měření neznám, ale říkali, že mám sluch jak hudebník.
Já se s nima nehádal, původně jsem lítal se zánětem v uchu, ne s tím, že bych byl hluchý...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Řekl bych, že to v pořádku je. Když jsem byl mladý, dělal jsem asi rok u stroje, kde se každých 6 sekund spustilo ofukování vzduchem. Protože jsem byl blbý, nepoužíval jsem ochranu sluchu a po šichtě jsem si připadal, jako bych šel z koncertu. Pak jsem si někdy na počítači testoval sluch a slyšel jsem do 14 kHz. Je normální, že každé ucho je mírně jiné. Těch 14kHz slyším i dnes, v 41 letech. V té době můj otec slyšel tak do 9, matka nad 10, segra podobně jako já a o 10 led mladší bratranec někam nad 18. Před rokem jsem byl na audiu a měl jsem oproti ostatním lepší výsledek. Tudíž ve 40 letech 14 kHz je možná i nadprůměr.
Osobně si ale myslím, že tohle měření nemá úplně vypovídající hodnotu. Jednak není definovaná intenzita zvuku (zdá se mi, že na ni moc nezáleží, v běžném rozsahu), ale podstatnější asi bude schopnost rozeznat zvuk ve směsi jiných, nebo aspoň šumu. Nedělali to ani na tom audiu. Dále pak nejnižší intenzita rozpoznatelného zvuku. To dělali. A tady se můžem zhoršovat i když frekvenční rozsah bude konstantní.
Myslím, že dobrým indikátorem sluchu je to, jak moc člověka baví poslouchat hudbu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Teraz som vyskusal ("speaker-test -f freq -t sine -X" v Linuxe) a 16 kHz pocujem jasne aj z otrasnych reprakov LCD monitora. Viac asi nedaju. Na sluchadlach som nieco pocul aj pri 23 kHz, ale to moze byt blbou integrovanou zvukovkou, musim skusit nejaku lepsiu. Pri 24 kHz je uz uplne ticho - asi preto, ze vzorkovacia frekvencia je 48kHz.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Vím, že je to jen takový orientační, kritérium bylo, že už jsem nerozeznal kdy jsem zvuk vypnul a kdy zapnul. Na generátoru bylo nastavený 150 mV RMS do 32 Ω zátěže, sluchátka měly na tom kmitočtu už jistě úplně jinou impedanci, ale to nevadí. Výkon teda pár set µW. Asi to trochu kazil generátor samotnej, větrák v něm hučí dost silně.
Celý jsem to dělal, protože si chci postavit poslouchátko ultrazvuku a zajímalo mě, jak moc mám udělat přeladitelnej LO na mixeru, abych slyšel určitý pásmo.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

Hanba, do 12k max. Stáří, já jsem tvé stáří. Korekčák nutný:-))))))

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Takové testy, kdy naprosto netušíte, s jak velkým poklesem slyšíte ty vysoké kmitočty, jsou docela k ničemu. Když si vemu HF driver s SPL 109dB/VAm a pustím do toho 10W, tak mnozí naráz slyší i do 15-18kHz, i když jinak jsou jak poleno.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

serviceman píše: Jak to měří lékaři?
V lékařské praxi se na normovaných kmitočtech testuje prah slyšení, jak akusticky (sluchátka), tak někdy i kostním vedením (vibrátor). Dělá se to obvykle na kmitočtech 250 až 8000Hz. Na nějaké netopýří požadavky maximálního slyšeného kmitočtu se většina ORL dívá s nepochopením a popřípadě doporučuje ordinace jiných lékařů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Dnes už málokde člověk narazí na CRT TV, ale dřív jsem běžně bez problémů slyšel 15625 už při příchodu do bytu s běžící TV.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

První testy jsem dělal na ZX Spectru s doplňkem ZX Diskface Qick, později pomocí měřícího CD přes zesil normálně na bedny. A právě tady bylo docela jedno, jestli jsem volume vytočil někam na začátek nebo do 2/3. Pořád 14 kHz. Pokud někdo dospělý slyší nad 20 kHz, spíše se domnívám, že slyší nějaké zkreslení ve slyšitelné oblasti. Zvukovka PC se na to snad ani nehodí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Jenže ono to s těmi 15625Hz nemusí být pravda, leckteré TV generovaly celé spektrum pískavých kmitočtů - velký projekční TV Philips třeba pěkně pískal na několika kmitočtech, kde nejnižší byl kolem 7kHz. Kupodivu zrovna ty řádky 15kHz nebyly dominantní.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“