Přídavná Yagi k mikroportu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Přídavná Yagi k mikroportu

#1 Příspěvek od mi-ro »

Hodlám pro zvýšení dosahu mikroportu přidat elementovou Yaginu v daném pásmu. Přijímač má BNC tak žádný problém. Jen nevím zda ji upevnit svisle nebo vodorovně. Co by jste zvolili vy? Hadka- vysílač je tak nějak mezi.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Anténa musí být pro maximální zisk orientována stejně na obou stranách. Pokud je orientace na druhé straně neznámá/nejasná, pomohlo by měření síly signálu a natáčet anténu do maxima, nemusí být ani vodorovně, ani svisle. Pozor na povolený EIRP, hodně směrová anténa vede bez snížení výkonu vysílače k drastickému překračování povoleného EIRP.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Jedná se o RX!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

OK, když to nevysílá, tak se není třeba nějakým překračováním výkonu zabývat, potřeba shodné polarizace s vysílací anténou samozřejmě zůstává. Jakého typu je vysílací anténa ?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Hlavně aby na vysílací straně nebyla kruhová polarizace.
Tu pak "dipolek" může přijímat lépe než nějaká dlouhá Yagi

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Polarizace je docela zajímavý pojem, často velice přeceňovaný. Pokud není mezi vysílačem a přijímačem přímá viditelnost a ke spojení dochází i různými odrazy, může, a také dochází, ke všelijakému natáčení polarizační roviny.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Zaky píše:OK, když to nevysílá, tak se není třeba nějakým překračováním výkonu zabývat, potřeba shodné polarizace s vysílací anténou samozřejmě zůstává. Jakého typu je vysílací anténa ?
Ruční mikroport- handka. Kromě výkonu a kmitočtu se více neuvádí. Problém asi bude, jak ho dotyčný drží v ruce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Jo, už jsem to pochopil, že bezdrátový mikrofon, yagi zkus, pomoct to může a taky nemusí. Nebo do toho mikrofonu přidat zesilovací stupeň. To se sice určitě nesmí, ale vhodný MMIC v katalogovém zapojení a anténu na přijímací straně nebude třeba řešit.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Zásah do drahé handky nepřipadá v úvahu. Navíc spotřeba by výrazně stoupla a zkrátila životnost baterie. A je možné, že by se další stupeň zesilovače do "ruky" nevešel. Tudy cesta nepovede. Anténa přijímače určitě zvýší spolehlivost a dosah přenosu. To je vyzkoušené. Značkoví výrobci sad portů dodávají i natény a anténní distributory pro více RX. Tady se dávají "pádla" většinou svisle tak to zkusím taky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#10 Příspěvek od filipaudio »

Ahoj.
Není ten přijímač náhodou diverzitní, vstupy pro dvě antény?
Jestli pracuje v pásmu UHF, tak by se dala použít běžná anténa pro TV příjem.
Pokud je předem jasné kde se bude nacházet vysílač, tak je jistě výhodnější směrová anténa.
Pokud ale vysílač bude měnit polohu, dala by se zvážit nějaká všesměrová vertikální kolineární anténa.
Plno výrobců dělá také sektorové antény, které zaberou širší úhel, například 120°.
Nějaké antény k mikroportům má v nabídce Sennheiser.
Výrobci antén jsou například Kathrein, Procom nebo Sirio...
Nebo má jít o vlastní výrobu?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“