Bezdrátové nabíjení

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

Bezdrátové nabíjení

#1 Příspěvek od monterjirka »

Nemáte někdo zkušenosti z bezdrátovým nabíjením AKUbloku v nějaké hračce?
Konkrétně mi jde o autíčko na DO, kde by se mi líbilo to nějak doplnit, protože není nejšťastnějším řešením AKU blok pořád odpojovat a vkládat do nabíječky.

Mám dojem, že jsem něco na to téma viděl v Praktické elektronice, ale nedaří se mi to najít (nemám všechna čísla a v ARbase asi neumím správně zadat název článku)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Dneska se to používá u mobilů. Řekl bych tak dva, tři roky.
Ale nijak podrobně jsem to nezkoumal, připadne mě, že to bude mít zbytečné ztráty.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PC-maniak
Příspěvky: 945
Registrován: 11 čer 2006, 02:00
Bydliště: Plzen-Jih

#3 Příspěvek od PC-maniak »

pokud ti staci 5v /1A ... =) samozrejme potrebujes jeste dobijeci stanici

https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 06effb8c6b
Tomáš

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

Ak ide len o caste vyberianie baterky, nestacilo by pridat konektor pre nabijanie?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

Mùže mít bezdrátové nabíjení napø. baterie v telefonu nìjaký negativní dopad na životnost baterie (pøípadnì nìèeho jiného)?. Podle mì je té baterii úplnì jedno jestli je nabíjena kabelem nebo bezdrátovì, ale ptám se protože bezdrát. nabíjení u telefonu pravidelnì používám a už pár lidí mi øeklo že si tím nièím baterku. Podle mì je to blbost.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Zivotnost baterie ovplyvnuje teplota a prud. Bezdrotove nabijanie je vacsinou pomalsie, takze je pre bateriu lepsie.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#7 Příspěvek od DedVseved »

Rychlé nabíjení někteří výrobci řeší paralelními bateriemi.
Přílohy
bm4x.jpg

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

rnbw píše:Zivotnost baterie ovplyvnuje teplota a prud. Bezdrotove nabijanie je vacsinou pomalsie, takze je pre bateriu lepsie.
asi bude záležet i na použité bezdrátové nabíjeèce, ale já když nabíjím bezdrátovì tak je telefon dost teplý, zatímco pøi nabíjení pøes kabel není pocitovì teplý vùbec, pøitom je nabíjení rychlejší

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Nejde to teplo práve z tej nabíjačky na ktorej je položený? Ono je to jedna strana trafa, druhú tvorí telefón.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

Ano, teplo bude z nabíjeèky. Telefon se od toho ohøeje dost a je zajímavý že je teplý i když leží na nabíjeèce a je už nabitý na 100% (napø. veèer položím na nabíjeèku, ráno když ho sundávám tak už je dávno nabito na 100%, takže by už teoreticky nabíjení nemìlo probíhat, pøesto je telefon teplý).
Pro zajímavost odbìr té nabíjeèky pøi nabíjení je cca okolo 0,5A, pøi nabíjení kabelem je proud až cca 1,6A a telefon teplý není.
Proto si myslím že v tomto pøípadì je možná lepší (pro životnost baterie) nabíjet pøes kabel.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Mas neco spatne, ja mam original huawei nabijecku co mi dali k mobilu. Kdyz jsem pred 3/4 hodkou prisel domu, mel mobil 12%. Ted ma 46%. Nabijecka ma 36C. Az se mobil nabije, je studena jak psi cumak (muzu zmerit termokamerou).

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#12 Příspěvek od sr71 »

Konkrétnì se jedná o iPhone12mini + tato nabíjeèka (asi je moc levná). Chová se to divnì, nabil jsem pøes kabel na 100%, takže proud z nabíjeèky byl v tomto stavu nulový (pokud jsem rozsvítil displej tak stoupl na cca 20mA). Když jsem takto nabitý tel. pøehodil na tu bezdrátovou nabíjeèku (samostatnì bez telefonu namìøím odbìr cca 10mA), tak pøes to že tel. ukazuje stále 100% nabití, tak proud do ty bezdrátové nabíjeèky stoupne na cca 0,5A. Kam ta energie jde? Pøedpokládám že telefon by mìl být dostateènì chytrý na to aby do baterie už nic necpal.
Přílohy
IMG_1725.JPG

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#13 Příspěvek od sr71 »

termit256 píše:(muzu zmerit termokamerou).
jakou máš termokameru? (trochu okolo toho sonduju, protože zvažuju že bych si nìjakou poøídil)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ja mam HT18. Koupil jsem ji z Ciny za cca 7k a na bezne veci staci. Jedine co mne trochu sere je, ze nejde zamknout barevne spektrum (citlivost) na nejake hodnote, ale neustale ji kamera meni podle toho aby byla na obraze videt nejnizsi i nejvyssi teplota v nejake barve. Kdyz je neco hodne horkeho vedle veci kde chces videt male rozdily teplot, snizi se tak citlivost a ty pak nejsou videt. Ale netusim jestli to treba neni dano vlastnostmi senzoru.

Jinak mrkni na bazos, kamos tam nedavno koupil za babku uplne novou termokameru, pry nefunkcni, ale borec jen nesundal transportni krytku ze senzoru :-)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

já koukal po UNI-T 260B
https://1url.cz/HreJH
Je dost podobná v parametrech té tvojí. Je ta kterou máš dobøe použitelná i pro snímkování staveb kvùli únikùm tepla?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“