úprava UHF LP antény na kmitočet

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

úprava UHF LP antény na kmitočet

#1 Příspěvek od mi-ro »

Přiznávám, že projekce a výpočet antén není moje parketa. Proto se ptám znalých. Dá se a jak upravit známou LP anténu UHF (stromeček) na jeden kmitočet, např 750MHz? Myslím, že půjde o zastřihnutí delších prvků. Ale jak spočítat délku a budou stejné?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Měnit se ti bude i rozteč mezi prvky.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Na jeden kmitočet (respektive na 1 kanál případně skupinu 3-5 kanálů ležících těsně u sebe) se "logáro" nehodí, na tenhle případ je lepší Yagina případně HB9CV. "Logáro" už z principu má prvky s postupně logaritmicky narůstající dýlkou, což je výchozí předpoklad pro velkou širokopásmovost, větší než u "úzkopásmový" antény dipólovýho typu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Tušil jsem to, takže smůla. Yaginy mi byly jasný ale ty už se laděné na TV kanály nědělají.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Pro tento konec TV pásma už snad ani anténa na jeden kanál nedá úspěšně vyrobit, přinejmenším bude mít nevalnou selektivitu. Budeš jí muset pomoci například tříobvodovou selektivní propustí (třeba Teroz 529X/55 nebo /56 případně si dohodnout přímo střední frekvenci). Ty propusti vykazují téměř přesně stejné vlastnosti v obou směrech.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#6 Příspěvek od lumca »

mi-ro píše:Tušil jsem to, takže smůla. Yaginy mi byly jasný ale ty už se laděné na TV kanály nědělají.
Ale dělají!

http://kovoplast.cz/20-anteny/73-tv-pasmo-iv-v

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To sice ano, ale antény pro tyto frekvence neumí jen jeden kanál.
Pro 3 dB pokles zisku a zhoršení přizpůsobení se se selektivitou příliš nízko pod 9% střední frekvence nedostaneš, v tomto případě je tedy řeč o šířce pásma ±4 TV kanály (a ještě zbude). Bez ohledu na to, jak výrobně náročná ta anténa bude, tohle je prostě fyzika.
O nějakém potlačení signálů pod deklarovaným rozsahem se moc hovořit nedá, zisk antény klesá zhruba lineárně s klesající frekvencí, jen na kanálech vyšších je pokles zisku strmější, ale zase nijak dramaticky.
Na silné rušivé kmitočtově blízké signály účinkuje jen kvalitní zádrž toho nežádoucího signálu nebo naopak kanálová propust pro signál užitečný.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#8 Příspěvek od lumca »

Pokud mu nevyhoví žádná anténa z odkazu, bude se muset obrátit na nějakého renomovaného výrobce, který je schopen takovou anténu vyrobit (několik jich po Evropě funguje), ovšem cena (navíc pokud se bude jednat o jedno nebo párkusovou výrobu) bude lahůdka!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Chtěl jsem zkusit připojit k přijímači bezdrátového mikrofonu pro zvýšení spolehlivosti a dosahu. Je to jen pokus takže žádné velké investice. Ta LP se dá pořídit za 300,- i méně, tak proto na ní ten dotaz. Sennheiser dělá profi pádla (směrové antény) i se splitery ale za cenu, která je nesmyslná.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Tak počítej:
tvůj navrhovanej kmitočet 750MHz má vlnovou dýlku přibližně 40cm. Tady: http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm máš článeček, ve kterým jsou uvedený vzorečky pro výpočet dýlek prvků antény HB9CV. Máš tam jak provedení symetrický s impedancí 300Ω, tak nesymetrický pro 75Ω. Maximální dýlka jedný antény je 20cm, "hloubka" dvojice dipólovejch prvků je pro tuhle vlnovou dýlku asi 5cm. Dáš dvě tyhle antény nad sebe při vodorovný polarizaci nebo vedle sebe při svislý polarizaci - a máš soustavu, která má směrovost podobnou než klasickej skládanej dipól s jedním direktorem a jedním reflektorem, ale zisk má větší o několik dB. Dvojici fázově spojenejch antén HB9CV přitom srovnáš do prostoru silnější knížky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#11 Příspěvek od samponek »

Yagině na 754MHz jsem pomohl tímhle, můžeš začít třeba jen třemi komorami, další lze snadno přidávat. Je to mechanické a funguje to. Čím je to větší ( komory s rezonátory ) až skoro do 1/4 lambda, tím líp.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=77150

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

EKKARe, HB9CV prosím ne. To je strašná anténa.

Vypadá jednoduše, ale v praxi je mechanicky nevyrobitelná, aby ty parametry skutečně seděly se zadáním. Na lacinou anténu pak potřebuješ drahý přístroje, abys ji "doladil".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Zdenku, to se s tebou budu hádat - protože mě se "švejcárky" docela dařily. Akorát se u ní vždycky a striktně musel spočítat koeficient zkrácení prvků při změně štíhlosti, jinak to opravdu chodí mimo návrhový parametry....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na jakým kmitočtu?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

V. TV pásmo - kanály K54 až K59. Měl jsem prvky z Cu drátu 8mm silnýho, fázovací vedení bylo z instalačního 2,5mm², pájeno v přípravku (kvůli dodržení kolmosti) normálním cínem - ale plamenem, ne normálním pájedlem. Tudíž pod minerálním tavidlem, žádná kalafuna. Po vychladnutí přeleštěno, postříbřit jsem to neměl čím, tak jen nalakovaný proti oxidaci povrchu. Futrálovaný do krabice z lakovaný překližky, lepeno Epoxy, broušeno, mořeno, lakováno, broušeno, určení jako externí "stolní" anténa k TV kartě v NTB, bez zesilovače. Svod 2m nějakýho no-name koaxu, lankovej vnitřní vodič, Cu oplet na Cu fólii. Polarizace podle toho, jak se položila škatule - svisle nebo vodorovně. Chytalo to na DVB-T víc MUXů než tovární napájený "pokojovky" se zesilovačema - akorát se to muselo směrovat aspoň přibližně na vysílač.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“