Lednička (Elektrolux) se nezapíná

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petrsvetr
Příspěvky: 26
Registrován: 12 kvě 2016, 02:00

Lednička (Elektrolux) se nezapíná

#1 Příspěvek od petrsvetr »

Zdravím!
Zhoršuje se to. Teď už se lednička nezapíná skoro vůbec. Lednička stojí v chladné místnosti, 3-12 stupňů tam bejvá. Ale nezapne se ani když vložím teplotní čidlo do hrnku s vlažnou vodou. Někdy se lednička zapne, když ji na chvíli vyndáím ze zásuvky. Jakmile ji pak ale otočením kolečka termostatu vypnu, už se nezapne. Dřív to dělala jen občas, že se nezapla, pak stačilo otočit kolečkem termostatu na nulu a zase zpátky, dokonce možná stačilo i jen párkrát zapnout a vypnout dveřní spínač světla (ale to nevím jistě, jestli se zapla opravdu proto).

Jinak má lednička hladký, tichý chod, dobře chladí a mrazí - pokud se ale nerozhodne, že se nebude zapínat.

Děkuju za rady, co s tím. Já myslím, že by to moh bejt problém v termostatu. Dá se vyndat, opravit?

----
Termostatem to nebude:
TeĎ jsem udělal pokus. Do skříňky s termostatem vedou 4 dráty. Jeden je uzemnění, jeden je od světla, takže zbejvaj dva - hnědej a černej. Předpokládám, že termostat spíná právě tyhle dva dráty.
Takže jsem tyhle dva dráty vyndal a zkusil propojit. A lednička dělá to, co dělá i když jsem točil kolečkem termostatu: při prvním propojení začne běžet kompresor... pokud spojení přeruším a zase propojím, už neběží. Napnul jsem ale uši a zjistil, že to něco přece dělá: lednička vzadu potichu vrní. Je to mnohem tišší zvuk, než když jede kompresor, ale zvuk to je. A když vodiče od sebe oddálím, zvuk utichne. To samé se děje, i když jsem otáčel kolečkem termostatu: po prvním zapnutí zvuk kompresoru, při dalším zapnutí tichý zvuk, když jsem to tak nechal chvíli, ozvalo se lupnutí a bylo ticho. To byla tepelná pojistka? Každopádně, při tom tichém zvuku prochází mezi vodiči proud, podle jiskry bych odhadl, že podobný, jako když běží kompresor.

Takže v termostatu chyba není, ale motor se nemůže rozběhnout?

Zatím jsem nezjistil, co to je za model. Electroluc, tak 5 let stará bych odhadl.
Naposledy upravil(a) petrsvetr dne 08 pro 2016, 15:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Asi ten termostat, vyměnit jde lehce. Když ho najdeš a spojíš dráty, měl by se kompresor rozběhnout.

Uživatelský avatar
petrsvetr
Příspěvky: 26
Registrován: 12 kvě 2016, 02:00

#3 Příspěvek od petrsvetr »

forbidden píše:Asi ten termostat, vyměnit jde lehce. Když ho najdeš a spojíš dráty, měl by se kompresor rozběhnout.
Ahoj
Právě jsem doplnil: dráty jsem propojil, ale chová se to stejně, jako s termostatem.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Tak to může být rozběhový relé kompresoru.

Uživatelský avatar
petrsvetr
Příspěvky: 26
Registrován: 12 kvě 2016, 02:00

#5 Příspěvek od petrsvetr »

Hm, ten proud při tom tichym vrnění je asi větší, než když běží kompresor.

Pokud pár minut počkám, zatím se mi daří to, že při dalším propojení drátů kompresor zase naběhne - ani jsem lednici mezitím nemusel vyndat ze zásuvky. Nespouští se akorát, když dráty rozpojím a hned zase spojím.

Uměl bych pochopit, že se kompresor nechce nastartovat hned po vypnutí - při normálním chodu lednice je tam taky vždycky pár minut pauza mezi vypnutím a zapnutím. I když je pravda, že dřív lednice tohle nedělala: když jsem ji kolečkem termostatu vypnul a hned zase zapnul, normálně se rozběhla.

Co mě trápí je ale to, že občas lednice vypne... a nezapne se ani po delší době, takže nám v ní všechno roztaje. Dělá to stále častějš. Jak jsem psal, většinou pomáhalo otočit kolečkem termostatu na 0 a zase zpátky, ale teď už to nepomáhá. Když ji vypínám, zapínám, vytahuju ze zásuvky, nakonec se nějak zapne. BUdu ji ještě pozorovat.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

To není závada, ale vlastnost. Nebude tam klasické rozběhové relé, ale termistor. A ten musí určitou dobu chládnout. Takže pokud kompresor ihned po zapnutí vypneš a znovu zapneš, nerozběhne se. Máme lednici Gorenje, která se chová úplně stejně. Podezíral jsem taky rozběhové relé, ale po odkrytování svorkovnice kompresoru jsem zjistil, že je tam termistor. A dokud byla lednice umístěna ve velmi chladné místnosti, tak také v zimě nezapínala a obsah uvnitř rozmrzl.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

V novějších ledničkách bývá místo klasického rozběhového relé termistor PTC. Při vypnutí a zapnutí krátce po rozběhu sepne až po zchládnutí.
Naposledy upravil(a) Achab dne 08 pro 2016, 15:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
petrsvetr
Příspěvky: 26
Registrován: 12 kvě 2016, 02:00

#8 Příspěvek od petrsvetr »

Jo, to už jsem taky někde objevil, že to je vlastnost - aby měla lednice čas vyrovnat tlaky.

Proč mi ale někdy přestane zapínat a všechno roztaje? Ještě ji budu chvilku sledovat. Třeba to bylo opravdu tím, že v místnosti bylo moc zima na to, aby se rozběhla. Teplotní čidlo jsem sice dal do hrnku s vlažnou vodou, ale možná se zrovna nechtěla zapnout proto, že "tiše vrněla".

Proč se ale někdy umoudřila až po tom, co jsem vypnul a zapnul termostat? Nebo párkrát sepnul a vypnul vypínač osvětlení?

Pokud bude problém v rozběhovém relé - dá se snadno vyměnit?

Uživatelský avatar
petrsvetr
Příspěvky: 26
Registrován: 12 kvě 2016, 02:00

#9 Příspěvek od petrsvetr »

Nebo termistor - lze vyměnit?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Relé nebo termistor je většinou na kompresoru pod krytem svorkovnice a vyměnit se dá celkem snadno. Ale může být vadný termostat nebo spíná nespolehlivě. Při poruše je vhodné s ním netočit a ověřit sepnutý stav.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Bežná chladnička je určená do obytných miestnosti s teplotou nad 15°C.
Pri rozmrazovaní (defrost) musí dosiahnuť teplotu možno aj 10°C, čo pri teplore miestnosti pod 10°C sa dá iba v nekonečnom čase,... t.j. za ten čas sa rozmrazí aj malý mraziaci box.
Mám to tak na chalupe, pri temperovaní okolo 15°C je všetko v pohode.
Naposledy upravil(a) procesor dne 08 pro 2016, 16:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

Termistor měl, aspoň u Gorenje, podobu mince, nebo spíš tablety vsunuté mezi kontaktní pera. Pokud se prodává, vyměnit by měl jít v pohodě. Chybu bych tady ale nehledal, kompresor by se nerozběhnul nikdy. Spíše to bude termostatem, nebo nízkou okolní teplotou.

EDIT: Chlapi byli rychlejší. :wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

S nízkou teplotou okolí byly často problémy ale snad není problém v místnosti nějaký čas na zkoušku přitápět. Ale jestli to dřív nedělalo a jedná se o závadu tak bych to taky tipoval spíš na termostat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

To je na chladničku málo : 3-12 stupňů tam bejvá . Máš ji mít v pokojové teplotě .

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#15 Příspěvek od alj »

Chladničky jsou rozděleny do klimatických tříd podle rozmezí teplot v kterých je zaručen správný provoz.

Třída Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální 10 - 32 °C
N Normální 16 - 32 °C
ST Subtropická 18 - 38 °C
T Tropická 18 - 43 °C

Velká většina u nás prodávaných chladniček je ve třídě N, některé i v ST. Mělo by to být uvedeno u každého konkrétního typu.
V místnosti máš prostě moc nízkou teplotu a chladnička, zvlášt novodobá jednokompresorová tam správně fungovat nebude.

Staré Calexy na to tak citlivé nebyly a dobře fungovaly i při 10°C.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“