Pulzák 1KW

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Pulzák 1KW

#1 Příspěvek od Celeron »

Dostal se mi na stůl vyhulený zdroj 12-30V s omezením 0-30A.
Na plošáku je napsáno 1000W. Celkem by mě zajímalo, zda je to možný, viz fotky.
Je v tom pomocnej zdroj s Viper22. Hlavní zdroj je klasika s KA7500. Gréc 1000V/10A, elyty 1200m/200V. Měnič má 4 trandy ale nejsou 2 a 2 paralelně ale vypadá to na plný most. Jsou to IXYS IXTQ22N60P. Na výstupu jsou 4 dvojtý šotky MBR30/100 paralelně a za nima filtrace 4700M a 6800M za sebou, kupodivu jen na 35V. Tlumivka je z 2,5mm drátu na 60 mm toroidu.
Mám ale jeden zásadní problém, na netu je pouze IXTQ22N50P (FET-P, 500V/22A/350W/400ns) Vůbec nemám tucha, co tam dát. Vypadá to, že ta IXTQ22N60P je 600V.
Přílohy
celo.jpg
(126.15 KiB) Staženo 70 x
trafo.jpg
(121.83 KiB) Staženo 71 x
pravy_b.jpg
(112.25 KiB) Staženo 55 x
levy_b.jpg
(114.78 KiB) Staženo 91 x
horní.jpg
(134.52 KiB) Staženo 98 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Řešil jsem podobnou náhradu IXYS a bral jsem tohle: http://cz.rs-online.com/web/p/tranzisto ... t/8651230/

Tyhle jsou proti originálu rychlejší a mají menší odpor v sepnutém stavu, ale uváděnou menší ztrátu - i když se špatným chlazením je to stejně jedno. Kdyžtak to prohledej.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Díky, ale bojím bojím, že ta 1/3 ztráty namíň bude problém.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Generalsound »

Nemyslím. Rychlejší s menším RDSon budou mít menší ztráty. A jak psal Zdenek, tady je víc limitující chlazení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Tak chlazení je snad dobrý, Fety jsou na těch dvou chladičích, co na ně přímo funí větrák. A proč odešly? Klasika, čínskěj soudruh, nebo dítě dotáhlo příčku, co drží dva fety na chladiči jedním středovým šroubkem na bejka. Plech U profil upříčky se prohnul a oba fety se na jedný straně trochu odchlíply od chladiče. Už jsem do chladičů vyvrtal další dvě díry se závitem a z 2,5 plocháče vypižlal pořádnou trojděrovou "kolejnici". Po tý úpravě se fet ani nehne při sebevětším dotažení.
Ještě bych měl dotaz, co je lepší na takovýhle "parní" chlazení, slída a nebo šedivá gumička, samozřejmě napatlaná bílou teplovodivkou mazelínou. Neřešme tloušťku, ale to co se dá koupit.
Díky
Jirka
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Dal bych "šedivou gumičku" bez napatlání vazelínou.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Originál je slída, překvapilo mě to. Před časem jsem opravoval stejnej zdroj pouze 600W a tam byly gumičky napatlaný bílou mazelínou. Ten samej problém, ohnutej příčník, tenkrát ale na MBR30/100. Přehřála se, křápla a už to jelo ochrana neochrana až k vstupnímu grécu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

IXTQ22N50P je tranzistor s kanálem N

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Generalsound »

Tak jasně, pokud je tam fatální chyba v chlazení, tak ti ani kW tranzistor nepomůže.... Ale normálně na těch tranzistorech nemůže být větší ztráta než odhaduju 30-40W na každým. Počítám-li s běžnou účinností a další ztrátou na usměrňovačích, trafu, tlumivkách...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

samponek píše:IXTQ22N50P je tranzistor s kanálem N
Jo, Jirka se upsal.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

fredis píše:
samponek píše:IXTQ22N50P je tranzistor s kanálem N
Jo, Jirka se upsal.
Jasně, v názvu je N i P. :)

Vytáhl jsem všecky čtyři IXYSy a změřil. 2 na jednom chladiči dobrý, 2 na druhým (s tím ohnutým příčníkem) špatný.
Při tý příležitosti jsem koukal na plošáky jak je to zapojený a není mi to jasný. Kdyby to byl polomost s paralelníma Fetama, tak by měly být 2 a 2 paralelně. Ale nejsou. Každej Fet má samostatný řízení z budícího trafa. Úplnej most by snad měl mít vinutí hlavního trafa v pomyslný příčce H zapojení a to taky není. Trafo má jeden vývod zapojenej přes velkej kondík na střed elektrolytů filtrace jako klasický PC zdroje s TL494. Tak nevím, co to je.
Na zkoušku jsem místo těch bouchlých IXYS osadil IRFP460 a zdroj zkusil přes 40W žárovku. Blikla a zdroj naběhl. Postupně jsem dával větší žárovky a skončil u 300W, větší nemám. Zdroj zvládal zatížení 25A na 30V, výš jsem nešel, ty IRFP4600 se hřály o dost víc než původní IXYS.
No tak hlavně že s tím není nic jinýho, než ty fety.

to ZdeněkHQ: předpokládám, že plácat původní Ixis s těma novejma, co jsi doporučil nepůjde a musím vyměnit všechny 4 ks. Naštěstí nejsou zas tak drahý, 350 kaček za 4 ks vzhledem k ceně zdroje je detail.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Právě proto, že IXYS jsou drahý jak čert, tak je lepší jít do levnější varianty. I když "350 kaček za 4 ks" je opravdu výjimka.

Já dal nedávno (dva roky ?) 700Kč za dva kusy IXYS do invertoru pro kámoše a dokud jsem to testoval rutilkou, tak to svařovalo, ale stejnosměrná elektroda na téměř plný výkon znamenala opět konec. A on ničím jiným nesvařuje.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#13 Příspěvek od samponek »

Celeron :
PC zdrojem se neřiď, je to zapojené jinak, každý tranzistor má vlastní budící obvod a trafo je zapojené "uprostřed" ( všechny 4 tranzistory otevírají současně )
Je to výhodnější kvůli namáhání na Uds, kdysi se takto zapojovaly spínané zdroje s tranzistory KUY12. Kvůli Uce byly vždy 3 v sérii jako jeden tranzistor a druhá půlka byly další 3 KUY12 v sérii.
Tady v sérii nejsou, protože IXTQ22N50P vydrží 500V, ale jsou paralelně kvůli proudovému zatížení. Proto je nemůžeš kombinovat s jinými pomalejšími typy, časem by to vyhořelo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

To je nesmysl, co píšeš. Paralelně rozhodně nejdou, dva jsou připojený S -kem na 0V a dva D-čkem na +320V. A jak jsem psal, trafo není na příčce H můstku mezi nima, ale na jedný straně vede přes velkej fóliák na prostředek dvou filtračních elytů 1200M/200V v usměrnění zdroje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od sis2 »

Tak je to zřejmě klasický polomost, akorát s dvojicí spínačů nahoře i dole - a buzení mají oddělené, možná proto, aby nemusely být ty fety shodné, tzn. vybírané - co? Kdyby to byl plný most, tak tam asi bude jiný řídící obvod. Mám podobný zdroj (nabíječka 28V/30A) kde je čtveřice fetů v mostu a je tam nějaký méně obvyklý obvod, ale už si nepamatuju jaký a na obrázku to nepřečtu.
Jinak - v PC zdrojích je taky obvykle připojený primár trafa přes vazební kondenzátor na střed elektrolytů.
Přílohy
WP01.jpg
(173.63 KiB) Staženo 80 x
Naposledy upravil(a) sis2 dne 12 pro 2016, 15:37, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“